Синусити
Синусити – це запалення слизової оболонки придаткових пазух носа (синусів).
Синуси – це з’єднана система повітроносних порожнин в черепі поєднана через співустя з порожниню носу. У людини розрізняють чотири групи придаткових пазух носа, названих відповідно до їхньої локалізації:
- Верхньощелепна (гайморова) пазуха (парна) — найбільша з навколоносових пазух, розташована у верхній щелепі.
- Лобова пазуха (парна) — розташована в лобовій кістці.
- Решітчастий лабіринт (парний) — сформований комірками решітчастої кістки (знаходиться між очима).
- Клиноподібна (основна) пазуха — розташовується в тілі клиноподібної (основної) кістки (у кістках за носом).
Вони вистелені м’якою рожевою тканиною, яка називається слизовою оболонкою. У нормі синуси порожні, за винятком тонкого шару слизу.
Внутрішня частина носа має виступи, які називаються раковинами. Зазвичай ці конструкції допомагають зволожувати, нагрівати та фільтрувати повітря. Тонка стінка, яка називається перегородкою, розділяє ніс.
Навіщо нам носові пазухи? Одна з теорій полягає в тому, що вони допомагають зволожити повітря, яким ми дихаємо. Інша — що вони покращують наш голос. Придаткові пазухи носа – повітроносні порожнини у кістках черепа, що полегшують вагу черепа, виконують резонаторну функцію (приймають участь у формуванні тембру голосу). Через запалення в цих пазухах виникає затруднення носового дихання, головний біль, виділення зносу, знижується якіть сну та взагналі життєдіяльності.
Синусити за етіологією (причиною) та тривалістю перебігу первинно поділяються на гострі та хронічні. Гострі в свою чергу поділяються на вірусні, поствірусні, бактеріальні. Хронічні синусити можуть бути одонтогенні, гіперпластичні (кісти, поліпи), грибкові.
Основна первинна причина гострого запалення придаткових пазух носа – ГРВІ. Щоб запобігти виникненню синуситів, потрібно своєчасно лікувати гострі респіраторні захворювання.
Що відбувається під час виникнення гострих синуситів?
Набряк в порожнині носу блокує співустя між пазухами та порожниною носу, відповідно набряк виникає і у порожнині синусів після чого там може накоплюватись рідина (ексудат). В подальшому це викликає больовий синдром, відчуття тиску в області обличчя.
При відсутності повноцінного носового дихання повітря не може перед попаданням у легені очищатись, зігріватись та зволожуватись. Деформується також тембр голосу, оскільки синуси припиняють виконувати резонаторну роль.
Симптоматика
Для синуситів характерні:
- болі в області обличчя, головний біль, набряки навколо носа,
- утруднене носове дихання,
- нежить із густим слизом, що триває понад 5-7 днів,
- посилення больових відчуттів при постукуванні у зоні запалених пазух.
- підвищення температури до 38 градусів (через 7-10 днів від початку захворювання може засвідчувати про розвиток бактеріального синуситу).
Як зітхнути з полегшенням та позбутись синуситу – знають у Медичному домі Odrex.
У Медичному домі Odrex є якісно оснащений ЛОР-кабінет, в якому можна провести всі необхідні обстеження для діагностики синуситу: ендоскопію носа та носоглотки. Тут команда кваліфікованих лікарів ретельно та детально проаналізує ваш анамнез та допоможе впоратись з тяжким станом, призначить курс необхідної терапії. Легковажне ставлення до свого здоров’я може бути причиною розвитку запалення та його ускладнень.
Діагностика синуситів
Насамперед лікар огляне стан слизової оболонки порожнини носа пацієнта. За необхідності дообстеження лікар може призначити компьютерну томографію або рентгенологічне дослідження придаткових пазух носа. Найбільш інформативним методом діагностики останнього покоління є комп’ютерна томографія (Кт) – обстеження за допомогою рентгенівського випромінювання ділянок тіла в об’ємному зображенні та у різних «зрізах». Це допоможе якісно та детально візуалізувати придаткові пазухи носа, іх анатомію, зміни слизової або іноді і конфігурації пазух, отримати інформацію про вміст, його кількість і характеристики.
Лікування синуситів
Якщо Ви виявили у себе симптоми синуситу, вам необхідно звернутись до лікаря для огляду та вибору ефективної тактики лікуваня, яка дуже різниться при різних видах синуситів. Гострі синусити без ускладнень ведуться переважно шляхом медикаментозної терапії. Хронічні синусити потребують комбінованого лікування медикаментозним та оперативним шляхом.
Невчасно лікований гострий бактеріальний або хронічний синусит в стадіі загострення може призвести до ускладнень. Тому необхідно вчасно звертатись до лікаря і проходити лікавання відповідно до форми і перебігу захворювання. Кваліфікована консультація спеціаліста дозволить отримати необхідне лікування та уникнути, при самостійному призначені, навантаження на організм зайвими ліками, які не матимуть ефективності або можуть просто нашкодити.
Будьте здорові та дихайте вільно!