Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Діабетичний макулярний набряк

Макулярний набряк – це набряк центральної області сітківки, яка називається макулою. Найчастіше він виникає як ускладнення цукрового діабету, що вражає кровоносні судини, зокрема судини сітківки ока. Їх стінки стають тоншими і починають пропускати рідку частину крові, яка вбирається макулою, що призводить до її потовщення та виникнення набряку. 

Чим небезпечний макулярний набряк ока та як його лікувати?

Основним фактором, що впливає на зниження гостроти зору, є діабетичний макулярний набряк. Від стану макули залежить якість центрального зору, тому його порушення — це перший симптом набряку даної зони. Крім нечіткості, розмитості, може спостерігатися візуальне викривлення прямих ліній, наявність рожевого відтінку зображення, підвищення світлочутливості.
Погіршення зору часто носить циклічний характер і зазвичай відзначається пацієнтами вранці.

Факт. Взаємозв’язок між цукровим діабетом і макулярним набряком можна представити правилом 1/3: у 1/3 пацієнтів, які страждають на цукровий діабет, розвивається діабетична ретинопатія (ураження судин сітківки, викликане цукровим діабетом), яка в 1/3 випадків викликає макулярний набряк. А останній, у свою чергу, у 1/3 пацієнтів стає причиною безповоротної втрати зору. Щоб макулярний набряк мав сприятливий прогноз, краще якомога раніше звернутися до лікаря, коли зміни в сітківці ще оборотні і є шанси зберегти зір.

У Медичному домі Odrex вам нададуть медичну допомогу на найвищому рівні, з максимальною відповідальністю підходячи до встановлення діагнозу та визначення тактики лікування.

Душенчук Тарас Володимирович, офтальмохірург

Діагностика

Щоб визначити макулярний набряк ока, насамперед ретельно вивчають анамнез та проводять огляд очного дна. Потім пацієнта можуть направити на оптичну когерентну томографію – високоінформативний метод дослідження сітківки, при якому вдається виявити навіть найменші зміни у її структурі. Або ж відправляють на флюоресцентну ангіографію — діагностику судин сітківки, зорового нерва та судинної оболонки ока.

Лікування

Лікування макулярного набряку може бути консервативним, хірургічним та лазерним. Вибір залежить від причини патології, її стадії та індивідуальних особливостей пацієнта. Консервативна терапія полягає у застосуванні протизапальних препаратів та призначається на ранніх стадіях макулярного набряку.
У ряді випадків вдаються до мікрохірургічної очної операції, під час якої виконується внутрішньоочна ін’єкція препарату, що блокує новостворені судини сітківки. Загальноприйнятим методом лікування діабетичного макулярного набряку, ефективність якого доведена багатьма дослідженнями, є фотокоагуляція сітківки — лазерне «запаювання» стінок судин, через які просочується рідина. Однак наявність показань до процедури у кожному конкретному випадку можуть визначити лише досвідчені фахівці, якими є працівники нашої клініки.

Безпосередньо саму фотокоагуляцію в Медичному домі Odrex не проводять.

Гаврилюк Микола Вікторович, офтальмохірург

Запитання-відповідь

Які ще фактори, окрім цукрового діабету, призводять до розвитку макулярного набряку?

Макулярний набряк ока – це не самостійне захворювання ока, а прояв тих чи інших патологій. Найголовніша з них – цукровий діабет. Однак набряк сітківки може бути обумовлений і іншими причинами, до яких належать:

  • тромбоз судин сітківки;
  • запальні захворювання;
  • глаукома;
  • травми;
  • пухлини судинної оболонки;
  • відшарування сітківки;
  • токсичне ураження та ін.

Хто перебуває в особливій зоні ризику?

Регулярне обстеження у офтальмолога обов’язкове за наявності цукрового діабету. У зоні ризику перебувають пацієнти, у яких спостерігається тривалий перебіг цукрового діабету, високий рівень глікемії (концентрації глюкози в крові), підвищений артеріальний тиск, порушення ліпідного обміну та стану системи згортання крові.

Чи може виникнути діабетичний макулярний набряк у молодих людей?

На жаль, цукровий діабет вже давно перестав асоціюватися з літнім віком. Тому його ускладнення починають все частіше зустрічатися серед молодих пацієнтів. Причому ризик втрати зору у разі виникнення макулярного набряку залежить не так від віку, як від стадії набряклого процесу. Тому важливо звертатися за медичною допомогою у разі появи перших симптомів.

Відгуки