Ще півстоліття тому чи не кожна друга жінка з діагнозом раку молочної залози гинула. Сьогодні вдається частіше рятувати життя жінок. У тому числі і тому, що держави, міжнародні організації, знаменитості, компанії і багато інших людей готові надіти рожеву стрічку та продовжують привертати увагу до проблеми — і способам її рішення. Мова не тільки про лікування раку молочної залози, але і про профілактику, діагностику та відновлення.
Цього жовтня нашою метою було інформування жінок про відновлення грудей при онкологічній операції — і тепер можемо поділитися результатами.
Своєю історією поділилась Олена Бондаренко, яка перенесла операцію з приводу раку молочної залози два роки тому, і не з чуток знає про те, наскільки підступний цей діагноз. Завдяки Олені ми ще раз переконалися, наскільки важлива рання діагностика. Ще одним спікером стала Галина Данелья. Зіткнувшись з важким діагнозом, вона не шукала підтримки серед жінок, котрі постали перед такою ж бідою. Тепер, коли все найстрашніше — позаду, вона розуміє, наскільки важливо говорити про цю проблему. Галина пройшла всі етапи лікування — від мастектомії до реконструктивної пластики, і розповіла, як важливо для жінки відновити груди після операції.
Володимир Сажієнко прочитав лекцію про відновлення грудей при онкологічної операції. Кому? Коли? Як? У доповіді вдалося розглянути багато питань, але не менше задавали самі жінки. Ми зібрали відповіді пластичного хірурга на деякі з них.
На всіх чи стадіях розвитку раку молочної залози є перспектива відновлення?
Є. Але пластичний хірург не тільки допомагає відновити молочну залозу. Наприклад, ми допомагаємо профілактувати або ліквідувати набряки руки після видалення пахвових лімфовузлів — лімфедем. Іноді вони завдають більше болю і незручностей, ніж відсутня молочна залоза.
Як доглядати за грудьми після пластики?
Коли ми плануємо відновлення грудей, то в першу чергу піклуємось про онкологічну безпеку. Сьогодні всі види відновлення грудей онкологічно безпечні, будь-то відновлення після мастектомії або деформування грудей внаслідок органозбережних операцій. Але ми повинні переконатися, що немає прогресу онкологічного захворювання — системного або локального.
Наші пацієнти або пацієнтки, які пройшли лікування в іншому місці, проходять через процес обстеження: це лабораторні тести, мамографія протилежної молочної залози, можливо МРТ чи комп’ютерна томографія.
Другий етап — вибір реконструкції. За допомогою сучасних імплантатів: наприклад, половина продукції компанії Polytech спрямована на відновлення після операції. Або за допомогою власних тканин — це тканинна інженерія, перенесення власного клітинного матеріалу, використання мікрохірургії, що безпечно і ефективно.
Як доглядати за грудьми, коли завершені перев’язки, зняті останні мікрошви, компресійну білизну, закінчилося відновлення соска і ареоли?
Потрібні регулярні огляди у хірурга.
Спікер Odrex DRA DAY Олена Бондаренко, головний позаштатний онколог Одеського міського департаменту охорони здоров’я Владислав Севергін, професор Одеського національного медичного університету Світлана Галич, керівник Клініки пластичної хірургії Володимир Сажієнко
Що робити з грудьми, якщо є велика різниця в розмірі і формі?
Це може бути виражена вроджена асиметрія. Якщо жінка ще не народжувала і збирається надалі годувати грудьми, то підбирається щадний метод: зменшувальна пластика більшої молочної залози, вирощування грудей з власних тканин, рідше — збільшення за допомогою імплантатів. Мета — домогтися симетрії, яка не порушить функції залоз. Але асиметрія може бути і придбаною в результаті перенесеної операції.
Чи використовується гормональна терапія після установки імплантатів?
Після установки імплантатів — не важливо, з метою естетики або відновлення — немає потреби в специфічній гормональній терапії. Однак гормональна терапія може бути частиною лікування раку молочної залози.
Вона називається гормональною, але насправді спрямована на блокування жіночих гормонів. Така терапія не впливає на вибір реконструкції або на вибір часу для реконструкції.
Але пластичний хірург, який вас консультує, повинен бути компетентний в нюансах або ускладненнях гормональної терапії. І повинен розуміти, як реагувати на ті чи інші зміни грудей після реконструкції, які можуть бути пов’язані не з самою реконструкцією, а з паралельним проходженням гормональної терапії.
Чи викликають рак грудей кісточки бюстгальтера або неправильно підібраний бюстгальтер?
Наукою не доведено, що бюстгальтер якимось чином може вплинути на ризик розвитку раку молочної залози. Навпаки, до основних ризиків відносяться хронічні інтоксикації (в першу чергу, нікотином), гормональні зміни (ранній або пізній початок менструації, вагітність після 30 років), ожиріння, сімейна історія.
Як можна профілактувати рак молочної залози?
Причин раку безліч, і не на всі з них можна вплинути. Медицина не може виправити сімейну історію, вік або гени. Але деякі фактори ризику можна мінімізувати: куріння, надлишкову масу тіла, відсутність вагітностей. Можна направити зусилля на раннє виявлення раку. По-перше, це пальпація грудей, хоча її однієї буває недостатньо. На рак молочної залози можуть вказувати візуальні зміни, наприклад, виділення сосків, «лимонна» або «апельсинова кірка». Щоб виявити рак молочної залози, необхідне проведення скринінгу — обстеження до появи скарг.
Багато жінок вважають, що проведення мамографії небезпечне через опромінення. Чи так це?
Це міф. Мамографію проводять раз на два роки. А доза радіації, отримана при мамографії рівнозначна дозі радіації від тригодинного перельоту в літаку.
В Європі частіше піднімається питання профілактики?
Нас з Європою об’єднує недолік інформації і однакова статистика раку молочної залози. Але в Європі рак набагато частіше виявляють на ранніх стадіях. В Іспанії, наприклад, створені співтовариства, які інформують жінок — не важливо, якого віку — про можливості профілактики. лікування і відновлення.
Заходи, присвячені даній проблемі, проводяться під девізом «Tu lucha es mi lucha», що в перекладі з іспанської означає «Твоя боротьба — це моя боротьба». А створення спільнот жінками, які зіткнулися з діагнозом, пройшли лікування і відновлення, допомагають змінити ставлення до проблеми.
У боротьбі зі страшним діагнозом значення має не тільки сам факт життя, але і те, наскільки повноцінним і щасливим вона буде. Відновивши втрачену залозу, жінки покращують якість життя і знову можуть відчути себе здоровими і впевненими — заради цього й існують такі міжнародні ініціативи, як BRA DAY.