З одного боку, в роті у собаки більше мікробів, ніж у нас. І прояви любові з боку вихованця можуть стати причиною інфекційних захворювань: його слина рясніє бактеріями і яйцями паразитів.
З іншого, у собак у 40 разів більше носових рецепторів, і тут їхня роль у здоров’ї господарів сильно змінюється. Так, собаки чують рак сечового міхура, рак товстої кишки, меланому і рак грудей. І, можливо, визначають ці захворювання точніше, ніж звичні тести. Наприклад, в італійському дослідженні дві німецькі вівчарки, Зої та Ліу, були натреновані визначати наявність онкопатологій за запахом сечі – і робили це з точністю 95%, тобто точніше, ніж тест на простатичний специфічний антиген.
Звичайно, для того, щоб собаки стали активно допомагати в діагностиці захворювань і могли виявити злоякісний ріст, потрібно більше суворих тестів. Але собаки як діагностика раку куди приємніші, ніж, наприклад, трансректальна біопсія простати. У журналі Scientific Report нещодавно з’явилися результати дванадцятирічного дослідження: виявилося, що у собачників менший ризик серцево-судинних захворювань.
Дослідження проводили у Швеції: там уже 17 років як працює обов’язкова реєстрація собак, тож вченим вдалося зібрати дані 3,4 мільйона осіб віком від 40 до 80 років. Науковці використовували регресію Кокса – тобто рахували залежність функції ризику та незалежних факторів. Таку модель нерідко застосовують для оцінки тривалості життя. Дослідження стало наймасштабнішим на цю тему.
Власники собак менше помирають від серцево-судинних захворювань, але не тільки – у них у принципі нижчий коефіцієнт ризику смерті. Причому найменший ризик смерті – у власників собак мисливських порід, наприклад, господарів англійських пойнтерів.
Згідно з іншими свіжоопублікованими даними, якщо вагітна жінка має собаку, то в майбутніх дітей менші ризики розвитку астми та алергічної екземи. Два дослідження, присвячені дитячому здоров’ю і собакам, представили в рамках щорічної конференції Американської академії алергії, астми та імунології. Словами, собаки допомагають як здоровим, так і хворим – і в майбутньому допомагатимуть ще більше.