Гідросальпінкс
Для кожної жінки важливо бути здатною народити дітей. Однією з причин, які можуть цьому перешкодити, є гідросальпінкс. У нормі маткові труби прохідні: саме в них зустрічаються яйцеклітина і сперматозоїд. Внаслідок запальних захворювань, спайних процесів у черевній порожнині труба злипається, стає непрохідною, в ній збирається рідина. Утворився мішечок з серозною рідиною і називається гідросальпінксом.
Чим небезпечний гідросальпінкс і як його лікувати?
При цьому захворюванні жінку тривалий час може нічого не турбувати, особливо якщо гідросальпінкс невеликий. Якщо ж він супроводжується запаленням, з’являються такі симптоми:
- біль внизу живота (з одного або з двох сторін);
- підвищення температури тіла до 37-37,5 °C;
- виділення зі статевих шляхів — рясні, слизові, з неприємним запахом;
- болючий статевий акт.
Однак для багатьох жінок найнеприємнішим є те, що гідросальпінкс є причиною безпліддя. Щоб запобігти такому діагнозу, рекомендуємо вам своєчасно звернутися до фахівців Медичного дому Odrex. Тут досвідчені лікарі проведуть ретельну діагностику, не залишивши без уваги жодну вашу скаргу, і призначать лікування відповідно до найсучасніших стандартів.
Діагностика гідросальпінкса
- гінекологічний огляд, під час якого в області труби лікар може намацати об’ємне, хворобливе утворення;
- УЗД органів малого таза: при скупченні рідини маткові труби, які в нормі не видно, стають помітними;
- при необхідності — МРТ, що дозволяє уточнити розташування, розміри гідросальпінкса, провести диференціальну діагностику з кістозними утвореннями яєчників.
Консервативне та оперативне лікування гідросальпінкса
У Odrex (Одеса) проводять консервативне та оперативне лікування гідросальпінкса. Консервативну терапію призначають на початкових стадіях захворювання, при невеликих розмірах гідросальпінкса з метою усунути запальний процес. Для цього використовують антибактеріальні, протизапальні препарати.
На частку гідросальпінкса припадає значна частина випадків безпліддя у жінок. Його виявляють у 20-30% пацієнток з трубним безпліддям. При наявності даного захворювання шанси завагітніти мінімальні, успіх застосування допоміжних репродуктивних технологій також набагато нижче — в 3-5 разів, підвищуються ризики невиношування плоду. Крім того, при односторонньому гідросальпінксу у два рази підвищується ризик виникнення позаматкової вагітності та невиношування плоду. Тому так важливо вчасно усунути цю проблему, а ще краще — запобігти їй.
При неефективності консервативної терапії, великих розмірах гідросальпінкса, а також при супутньому безплідді рекомендується оперативне лікування. Хірургічне втручання проводиться методом лапароскопії через три проколи черевної стінки. Зображення під великим збільшенням виводиться на екран. Переваги такої операції полягають в тому, що вона дає можливість:
- абсолютно точно встановити діагноз;
- дренувати гідросальпінкс;
- відновити прохідність маткової труби при її спроможності
- швидко відновитися: період перебування в стаціонарі — всього 1-2 діб, реабілітація займає до 7 днів.
Питання — відповідь
Чому виникає гідросальпінкс?
Найчастіше причиною скупчення рідини в матковій трубі є внутрішньоклітинна інфекція. Хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз — це приховані інфекції, які до певного моменту ніяк себе не проявляють (чи не єдиним симптомом є рясні виділення, які продовжуються тривалий час). Також причиною гідросальпінкса є гонорея. Саме інфекційні захворювання органів малого таза здатні викликати запальний процес з утворенням спайок, внаслідок чого виникає гідросальпінкс. Тому навіть при хірургічному лікуванні завжди призначається антибактеріальна терапія. Також до причин гідросальпінкса відносяться: операції на органах малого таза, пухлини, ендометріоз (розростання клітин внутрішнього шару стінок матки за його межі). Аборти також є фактором ризику.
Чи збережеться маткова труба після проведення операції?
У жінок, які планують народжувати дітей, орган намагаються зберегти. У клініці проводять лапароскопічну пластику маткових труб (фімбріопластика, створення нового отвору маткової труби). До видалення маткової труби вдаються у виняткових випадках, коли вона абсолютно нежиттєздатна, що пов’язано з високим ризиком позаматкової вагітності чи перитоніту.
Що робити, щоб запобігти утворенню гідросальпінкса?
В першу чергу, для цього необхідно регулярно проходити огляд гінеколога і своєчасно та адекватно лікувати запальні процеси, інфекції статевих шляхів, що виникають та не допускати випадкових статевих контактів, уникати проведення абортів, не переохолоджуватися.