Яким може бути тинітус?
Шум у вухах може відрізнятись за ступенями тяжкості:
- Шум виникає періодично, не впливає на загальний стан, пацієнт сприймає інші звуки.
- Вушний шум виникає в тиші, в нічний час, порушує якість сну.
- Акустичні відчуття турбують постійно, ускладнюють сприйняття обʼєктивних звуків.
- Через постійний шум пацієнт втрачає працездатність.
Вушний шум може супроводжуватися запамороченням, головним болем, болем та відчуттям тиску вухах. У міру наростання інтенсивності шуму можливі прояви апатії чи депресії.
Які патології викликають шум у вухах?
- Травми слухового апарату. Можуть бути викликані короткочасним або постійним впливом гучних звуків, наприклад, баротравма або акустична травма.
- Робота в умовах гучного шуму (наприклад, від бензопил, пострілів або навіть гучної музики).
- Дегенеративні зміни у слуховому апараті. Найчастіше спостерігаються у людей похилого віку, шум супроводжується зниженням гостроти слуху.
- На тлі запальних захворювань середнього та внутрішнього вуха та слухового аналізатора (отити, лабіринтит, отосклероз).
- Генетичні або спадкові розлади внутрішнього вуха.
Іноді шум у вухах може бути результатом проблем, не пов’язаних зі слуховою системою:
- Розлади щелепного суглоба — захворювання скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС).
- Травми голови та шиї. За черепно-мозкових травм шум виникає одразу або через декілька днів, може бути ознакою пошкодження слухових кісточок або внутрішньочерепних крововиливів.
- Сильний тривожний розлад.
- Прийом лікарських засобів. Деякі ліки мають ототоксичні властивості (тобто негативно впливають на орган слуху).
- Пухлини. Тинітус може бути однією з перших ознак невриноми слухового нерва. В таких випадках шум спочатку слабкий, а з часом він стає інтенсивнішим.
- Деякі серцево-судинні та неврологічні розлади.
Яка діагностика необхідна, якщо є скарги на шум у вухах?
Оскільки шум у вухах – це субʼєктивний симптом, діагностика починається зі збору анамнезу: лікар встановлює тривалість, інтенсивність проявів та фактори, які провокують шум.
Подальше обстеження включає:
- отоскопію,
- камертональні проби та оцінку гостроти слуху,
- аудіометрію та імпедансометрію.
Також можуть бути призначені додаткові методи обстеження:
- КТ чи МРТ головного мозку,
- рентген голови та шийного відділу хребта,
- МР-ангіографію інтра- та екстракраніальних судин.
За потреби пацієнта можуть консультувати суміжні спеціалісти – невролог, ендокринолог, онколог тощо.
Як лікувати тинітус?
Усунути тинітус можна тільки після виявлення основного захворювання.
Єдиної схеми лікування та конкретного препарату не існує. В основному застосовують консервативні методи: аудіомаскери і слухопротезування. Симптоматичне лікування включає застосування антидепресантів, транквілізаторів або седативних препаратів, когнітивно-поведінкової терапії. Іноді терапія направлена на те, щоб людина не помічала свого шуму у вухах, якщо вона свідомо не вирішить зосередитися на ньому.
Хірургічне втручання застосовують при патологіях слухового апарату, де консервативне лікування неефективне, наприклад, при отосклерозі, хворобі Меньєра або при пухлинах.
Як профілактувати тинітус?
Оскільки тинітус не являється самостійним захворюванням, а симптомом інших хвороб, то профілактикою є щорічні медичні огляди.
Найчастіше тинітус відзначається у людей різного віку, але у групі ризику переважно перебувають люди похилого віку і ті, чия професія повʼязана із впливом шуму високого рівня. Тому треба уникати слухових перевантажень, постійного впливу шуму чи травматичного впливу.
❕ Навіть якщо шум у вухах сам по собі не погіршує якість життя, не варто його ігнорувати: він може свідчити про розвиток небезпечних хвороб.
Записатись на консультацію Діани Олегівни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.