Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Комп’ютерна томографія (КТ)

Комп’ютерна томографія є золотим стандартом діагностики багатьох захворювань.

Записатись на прийом

Про діагностику

Комп’ютерна томографія дозволяє лікарям неінвазивно оцінювати структуру органів, виявляти травми, пухлини та інші патологічні стани, що робить цей метод одним із найбільш ефективних діагностичних інструментів.

Що відбувається під час КТ?

  • Під час сканування пацієнт має нерухомо лежати, поки стіл рухається через великий сканер у формі пончика.
  • Медичний працівник (рентгенлаборант) зазвичай перебуває в сусідній кімнаті, але може бачити і чути пацієнта. За його командою необхідно ненадовго затримувати подих, щоб зображення не було розмитим.
  • Рентгенівська трубка випускає вузькі промені, які проходять через ділянку тіла, що досліджується. Різні тканини (кістки, м’язи, органи) по-різному поглинають ці промені. З протилежного боку розміщені датчики, які вловлюють рентгенівські промені, що пройшли через тканини. 
  • Коли сканер рухається, роблячи рентгенівські знімки під різними кутами, можна почути звуки дзижчання. 

В деяких випадках для покращення зображення вводиться спеціальна йодовмісна контрастна речовина, яка допомагає чіткіше побачити судини, новоутворення, запальні процеси або ушкодження органів.

Залежно від виду дослідження контраст вводиться або внутрішньовенно, або орально.  Деякі люди відчувають легкий дискомфорт при цьому. Після дослідження контрастна речовина повністю виводиться з організму протягом доби. Сканування зазвичай триває від кількох секунд до кількох хвилин. 

Комп’ютер обробляє отримані дані, створюючи зображення у вигляді «шарів» або поперечних перерізів тіла. Завдяки сучасним технологіям, можна отримати тривимірне зображення, яке дає можливість краще оцінити об’ємні зміни або новоутворення. 

Після процедури можна повернутись до своїх звичайних занять. Якщо дослідження було проведене з контрастною речовиною, пацієнта можуть попросити трохи почекати, перш ніж піти, щоб переконатися, що він добре почувається.

Які томографи використовують в Медичному домі?

У Медичному домі на Розкидайлівській два томографи: Toshiba Aquilion PRIME 160 та Toshiba Aquilion CXL 64. В багатопрофільній лікарні на Філатова – томограф Siemens Somatom go UP 64. 

Томографи в Медичному домі Odrex оснащені робочими станціями останнього покоління. Це дає радіологу широкі можливості в опрацюванні отриманої при дослідженні інформації.

Навіщо потрібне таке дослідження

В Odrex виконують такі види КТ-діагностики (з використанням контрасту або без залежно від виду дослідження):

  • комп’ютерна томографія голови (КТ головного мозку, придаткових пазух носа і орбіт, кісток лицьового черепа, скроневих кісток),
  • КТ м’яких тканин шиї,
  • комп’ютерна томографія легень та середостіння (комп’ютерна томографія грудної клітки), зокрема ультранизькодозова КТ легень,
  • КТ нирок, сечоводів, сечового міхура і сечівника, КТ черевної порожнини та КТ органів малого тазу,
  • КТ серця, 
  • ентероколонографія (КТ кишківника)
  • комп’ютерна томографія (КТ) хребта: КТ шийного відділу хребта, КТ грудного відділу, КТ попереково-крижового відділу хребта, крижово-куприкового відділу,
  • верхніх кінцівок (плечового суглобу, ліктьового суглобу, променево-зап’ясткового суглобу, кисті, м’яких тканин верхньої кінцівки),
  • КТ нижніх кінцівок (КТ колінного суглоба, кульшового суглоба, гомілковостопного суглобу, стопи, кісток тазу, м’яких тканин нижньої кінцівки),
  • КТ-ангіографія (судин головного мозку, шиї, легеневої артерії, грудного, черевного відділів аорти, ниркових артерій, мезентеріальних артерій, клубових артерій, судин нижніх і верхніх кінцівок), КТ-коронарографія,
  • скринінг коронарного кальцію,
  • КТ-денситометрія,
  • КТ-онкоскринінг. Таке обстеження проводять задля обстеження всього організму на наявність пухлин і метастазів. У пакет входить комп’ютерна томографія головного мозку, органів черевної та грудної порожнин, а також органів малого таза з динамічним контрастуванням.

В Багатопрофільній лікарні на Філатова доступні усі перелічені дослідження, крім перфузійної КТ головного мозку, КТ-денситометрії та скринінгу коронарного кальцію.

Які обмеження має комп’ютерна томографія?

  1. Ризик від рентгенівських променів — хоча рівень опромінення невеликий, але все ж комп’ютерна томографія має певну шкідливість для організму, тому його краще уникати, якщо можна застосувати інший метод дослідження. Саме тому в Медичному домі Odrex дослідження дітям та вагітним жінкам проводиться суворо за направленням лікаря, а дослідження з контрастом вагітним – за життєвими показаннями.
  2. Якщо маса тіла пацієнта перевищує обмеження максимального навантаження на апарат або розміри тіла перевищують апертуру (отвір апарату), зробити дослідження, на жаль, неможливо. 
  3. Якщо у пацієнта є алергія на йодовмісний контраст, важка форма бронхіальної астми, загострення або нестабільний перебіг атопічних захворювань, не рекомендується робити комп’ютерну томографію з контрастом без попередньої медичної підготовки та присутності реаніматолога. Водночас можна робити КТ з контрастом при алергії на йодисті шкірні антисептики, морепродукти, препарати йоду для щитоподібної залози, контраст іншого класу (не йодовмісний).
  4. Абсолютні протипоказання при застосуванні контрасту: тяжка алергічна реакція на йодовмісний контраст (набряк Квінке, анафілактичний шок) та тиреотоксичний криз.
  5. Ниркова недостатність — контрастна речовина виводиться нирками, тому використання цього методу потребує зваженого підходу для пацієнтів з важкими захворюваннями нирок.
  6. Захворювання ендокринної системи – люди з захворюваннями щитоподібної залози, що супроводжуються її підвищеною функцією, люди з цукровим діабетом, що приймають метформін – перед проведенням дослідження потребують консультації ендокринолога

Як часто можна проводити КТ, може визначити лише лише лікар, зважаючи на індивідуальні показання. Часте проведення процедури дійсно може призводити до накопичення доз рентген-випромінювання, але в деяких випадках саме КТ є найбільш інформативним. 

Як підготуватися до діагностики?

  • Для будь-якого контрастного дослідження візьміть результати аналізу на креатинін та за 1-2 години перед дослідженням випийте теплий чай із цукром.
  • Для дітей та вагітних обов’язково потрібне скерування на дослідження з підписом і печаткою лікаря.
  • Дослідження дітям до 4 років проводяться в присутності двох дорослих.
  • Візьміть з собою результати попередніх досліджень, якщо такі є.
  • Заздалегідь зніміть металеві прикраси з ділянки, що досліджується (пірсинг, сережки тощо).
  • Обмеження по вазі на Філатова — 200 кг, на Розкидайлівській — 180 кг.

Підготовка до досліджень

КТ черевної порожнини і малого таза, КТ заочеревинного простору, КТ сечовидільного тракту (нирки, сечоводи, сечовий міхур), КТ нирок та надниркових залоз

  • Останній прийом їжі — за 2 години до дослідження, помірне наповнення сечового міхура (не мочитися 1 годину перед дослідженням).
  • Якщо дослідження — з контрастом, візьміть результати аналізу на креатинин та за 1-2 години перед дослідженням випийте теплий чай із цукром.

КТ коронарографія

  • Необхідно мати скерування від кардіолога.
  • Взяти із собою наступні документи: аналіз крові на креатинін, попередні дослідження для більш детального порівняння.
  • Перед дослідженням проводиться ЕКГ.
  • За 1-2 години до дослідження випити теплий чай із цукром.
  • Якщо дослідження проводять під анестезією — потрібно бути натщесерце.

Ентероколонографія

  • Останній прийом їжі за день до дослідження — о 16:00.
  • Препарат Фортранс — усього потрібно 4 пакети.
  • Вміст 1 пакета розчинити в 1 літрі води. Для поліпшення смаку розчину можна додати у кожен літр розчину сік половини лимона, апельсина або грейпфрута.
  • Розчин слід пити по 200 мл кожні 10 хвилин.
  • Важливо закінчити прийом останнього літра не пізніше, як за 3 години до початку дослідження.
  • В день дослідження необхідно прийти на 1,5 години раніше призначеного часу дослідження та мати з собою аналіз на креатинін. Пацієнту видається питний розчин послаблюючої речовини, котрий потрібно поступово вжити протягом 40-90 хв.

Що ще варто знати про КТ? 

Чим відрізняється КТ від МРТ – одне з найбільш частих питань, на яке доводиться відповідати нашим радіологам. Це абсолютно різні процедури, які відрізняються принципами роботи та показаннями. Якщо коротко, КТ найкраще підходить для дослідження легень, судин, кісток, діагностики різноманітних пухлин. Натомість МРТ використовують для обстеження м’яких тканин, наприклад, м’язів, суглобів, мозку тощо. 

Особливості дослідження

Зробити КТ в Одесі можна в Медичному домі Odrex на Розкидайлівській, 69/71 а також в Багатопрофільній лікарні на Філатова, 38.

Ціна комп’ютерної томографії залежить від зони, яку треба обстежити та від потреби у контрастуванні.

Завдяки декільком апаратам ми можемо проводити дослідження і пацієнтам педіатричного відділення, і пацієнтам баріатрії.

Дослідження проводяться за попереднім записом, тож пацієнтам не потрібно стояти в черзі. Про запис завчасно нагадують адміністратори.