УЗД при вагітності
УЗД при вагітності – доступний та безпечний спосіб дослідження майбутньої матері та плоду. Є певні планові терміни для проведення УЗД плоду, але при необхідності УЗД можна робити стільки разів, скільки треба, аби – попередити ускладнення, дізнатися про потенційні ризики, промоніторити стан плоду або плодів при вже підтверджених ризиках, або слідкувати за протіканням вагітності при реалізованих ризиках для вчасного акушерського втручання. І звісно, отримати таку очікувану інформацію про стать дитини та гарне фото на довгу память.
Навіщо робити УЗД під час вагітності?
УЗД вагітності проводять на різних етапах з метою вчасної діагностики найменших відхилень в її протіканні. Для майбутньої матері та її лікаря – це, в першу чергу, можливість контролювати стан здоров’я ще ненародженої дитини. При проведенні УЗД плоду візуально оцінюється його розвиток, анатомія, стан плаценти. Ультразвукове дослідження під час вагітності – це не тільки огляд плоду та плаценти, також контролюється стан та структура матки та придатків, довжина та структура шийки матки, кровоплин маткових судин. Це дозволяє лікарю планувати тактику ведення вагітності та перебіг пологів. Нині ультразвукове обстеження доповнюють тести, які виявляють ризики передчасних пологів, затримки розвитку плоду, прееклампсїї вагітних, хромосомні аномалії та вроджені вади майбутньої дитини. Це дозволяє вчасно почати лікування або профілактику.
Три кроки до легких пологів
Пренатальний УЗ-скринінг пацієнтки проводиться мінімум тричі за вагітність: у першому, другому та третьому триместрі. Але перше УЗД під час вагітності рекомендують робити починаючи з 8 тижнів від 1 дня останньої менструації, тобто при 3-4 тижнях затримки менструації. Іноді, жінки або звертаються на УЗД раніше або відкладають проведення першого огляду. Але саме УЗД в 8 тижнів – принципове для встановлення точного терміну вагітності, визначення життєздатності вагітності та кількості ембріонів, а також для обрання дати для найважливішого комбінованого дослідження або додаткових тестів далі.
Комбінований скринінг 1 триместру – це багатозадачне УЗД, яке доповнюється результатами аналізів крові та розрахунком ризиків хромосомних аномалій та акушерських ризиків. Для майбутньої дитини – це тест на основні хромосомні патології, серед яких синдром Дауна, Едвардса та Патау. Якщо ризик розвитку аномалій зависокий, жінку направлять на консультацію до лікаря-генетика для більш детального дослідження, адже ризик – це ще не хвороба, він потребує розширеної діагностики та спростування або підтвердження. Результати комбінованого скринінгу дозволяють оцінити і, так звані, акушерські ризики: виникнення ускладнень для самої пацієнтки. Серед іншого – прееклампсії та передчасних пологів.
Скринінг 1 триместру проводять з 11 тижнів та одного дня до 13 тижнів та 6 днів вагітності. Саме в цей період дослідження дає найточніші та найповніші результати за всю вагітність. Тому лікарі наголошують на необхідності дотримання графіку проведення обстежень.
На якому терміні можна дізнатися стать дитини? Під час першого скринінгу можливі – хіба, припущення. Адже статеві органи дитини ще формуються. Слід дочекатися 18-21 тижня.
УЗ-скринінг 2 триместру, який ще звуть анатомічним. Адже майже усі системи та органи майбутньої дитини вже сформовані. І лікар може розгледіти маля від п’яток, до маківки, стать дитини визначають майже безпомилково.
Якщо перший скринінг показав добрі результати, то під час другого роблять звичайне УЗД. Якщо жінка пропустила скринінг 1 триместру, то під час другого скринінгу проводиться комплексне дослідження з оцінкою хромосомних та акушерських ризиків: хромосомних патологій плоду та ускладнень вагітності. Хоча в цьому періоді, зазначають фахівці, результати вже не такі точні, як у першому триместрі.
Третій скринінг відбувається в третьому триместрі, тобто після 28 тижнів. При неускладеній вагітності рекомендовані терміни 35-36 тижнів, але якщо жінка знаходиться в групі акушерського ризику, то в 30-32 тижні, а можливо і раніше і частіше. Лікар УЗД контролює, чи відповідає розвиток дитини терміну, знову оглядає всі органи маля, аби виключити вади розвитку, що стають помітними на пізніх стадіях виношування. Оцінює положення плоду.
За наявності будь-яких сумнівів щодо самопочуття дитя, роблять додаткові тести. Доплер під час вагітності дозволяє оцінити стан судин матки, плаценти та самої дитини, аби оцінити вірогідність гіпоксії.
За міжнародними стандартами УЗ-пренатальний скринінг при неускладненій одноплодовій вагітності має проводитись 4 рази за вагітність, яка протікає без ускладнень. Останній – на 35-36 тижнях, аби перед пологами уточнити темпи зростання дитини та її положення. В медичному домі Odrex вже призначають планові УЗД згідно цього графіку, а також додаткові за потребою. Адже УЗД – безпечний неінвазивний та інформативний метод спостереження за розвитком вагітності, особливо вагітності високого ризику.
УЗД-дослідження для вагітних, які проводять в Odrex
В Odrex проводяться усі види ультразвукових досліджень, яких потребує вагітна жінка. Окрім традиційного УЗД, фахівці, за необхідності, роблять контрольні фетометрії, допплерометрії та кардіотокографію плоду, складають його біофізичний профіль. За наявності ризиків невиношування, вагітній рекомендують цервікометрію – обстеження шийки матки.
Щоб уточнити чи спростувати діагноз, встановлений за результатами інших тестів, фахівці Odrex використовують 3Д УЗД та 4Д УЗД, які дають тривимірне та чотиривимірне зображення. Якщо дитина лежить зручно під час цієї процедури, можна зробити для батьків фото її личка. Ця послуга входить у ціну обстеження.
Як готуватися до процедури УЗД?
Сучасні ультразвукові дослідження не потребують від вагітної спеціальної підготовки. Немає потреби заздалегідь наповнювати сечовий міхур. Але слід розуміти, що, процедура може проводиться не тільки ззовні, а й, за потреби, вагінально. Тож подбайте про зручний одяг: лікар може попросити вас роздягнутися на будь-якому терміні. Це проходить комфортно за спеціальною ширмою з використанням одноразових спідниць.
Чому жінки довіряють Odrex
Спеціалісти Odrex працюють з обладнанням світових лідерів: УЗД-апаратами Voluson S10 Expert для точної діагностики та реалістичних зображень плоду, к-КТГ-апаратом Sonicaid Team3 Series для надійної реєстрації варіабельності серцебиття. Але головне, Odrex – багатопрофільна клініка. Якщо лабораторне обстеження, або ультразвукове дослідження виявить проблеми в матері чи майбутньої дитини, поруч – усі необхідні фахівці та обладнання. А отже можливість одразу отримати консультацію спеціаліста та провести необхідні тести.
І все це — в умовах турботи, розуміння, допомоги на кожному кроці з приємними посмішками персонала Odrex Мамин Дім.