Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Міома матки: принципово нові можливості лікування

Доброякісна пухлина, що виникає в м’язовому шарі матки, — одне з найбільш поширених гінекологічних захворювань. Ще недавно багато жінок стикалися зі стратегією — спостерігати, потім видаляти орган. Сьогодні підхід інший: виявляти якомога раніше, лікувати, зберігати матку.

Консультує Ольга Миколаївна Куліш, акушер-гінеколог, лікар першої категорії, член Європейської асоціації гінекологічної ендоскопії (ESGE)

Часта і небезпечна

Міома матки лідирує серед гінекологічних захворювань. Вона зустрічається у 30% жінок дітородного віку та у 70% жінок за 50. На початку зміни безсимптомні, але з часом пухлина провокує серйозні наслідки. Менструальні виділення часто стають рясними, іноді переходять в маткові кровотечі. Через хронічну крововтрату розвивається анемія. Деформація порожнини матки несе загрозу для репродуктивної функції. Збільшуючись у розмірах, міома викликає болі внизу живота і поперекової області, може здавлювати сусідні органи, що призводить до частого сечовипускання і затримці стільця. Також може виникнути некроз вузла і перекрут його ніжки, що супроводжується симптомами «гострого живота».

Краща профілактика

У виникненні міоми матки грають роль гормональний, генетичний, імунний і інші фактори. Підвищують ризик — ожиріння, надлишок кофеїну, стреси, переривання вагітності. Виношування дитини та годування її грудьми зменшують ймовірність появи міоми, а перенесення пологів на пізній період — підвищує. В цілому, ризик виникнення міоми збільшується з віком.Однак в останні роки почастішали випадки міоми матки навіть у дівчат-підлітків без шкідливих звичок. Тому найкраща профілактика — регулярні огляди у гінеколога. УЗД та МРТ органів малого таза дозволяють виявити патологію, ще до того, як вона почне себе проявляти. А, як відомо, чим раніше буде виявлена ​​пухлина, тим більше у жінки шансів зберегти здоров’я.

Нова ера в лікуванні

Тривалий час «золотим стандартом» при міомі було видалення матки. В даний час принципи змінилися. Вичікувальний підхід, при якому хвора з міомою роками спостерігалася на диспансерному обліку, поступився місцем ранній діагностиці й ранньому початку лікування. Оскільки пухлина чутлива до гормонального впливу, застосовуються препарати, які на нетривалий період різко знижують рівень гормонів, що призводить до зменшення розмірів міом, а також препарати, що блокують чутливість рецепторів міоми до гормонів, що провокує зростання пухлини.
Завдяки сучасним медикаментам можна уникнути хірургічного втручання або ж мінімізувати його обсяги, використавши препарати в якості передопераційної терапії. Крім того, інноваційні малоінвазивні хірургічні методики дозволяють зберегти орган і, при своєчасному вирішенні питання, репродуктивну функцію.

Розрахуйсь!

Почути діагноз «міома» неприємно. А якщо до нього ще й якась цифра приписана — ще й незрозуміло. Насправді ж, нумерація адресує до класифікації міом, затвердженої Міжнародною федерацією гінекологів, де вузли «розкладені по поличках» відповідно до того, яким чином вони влаштувалися в тілі матки. Відповідно до цієї класифікації розроблені і рекомендації з хірургічного лікування. Міоми, які ростуть в напрямку порожнини матки (0, 1, 2 типи) видаляють шляхом гістероскопії. Вузли, що ростуть в товщі м’язової тканини або виступають в напрямку черевної порожнини, видаляють лапароскопічним методом.

  • Гістероскопічна міомектомія — це видалення міоми за допомогою малоінвазивної операції, при якій доступ в порожнину матки відбувається вагінальним шляхом. Гнучкий інструмент оснащений оптичним приладом і мініатюрними хірургічними маніпуляторами. Оскільки весь процес відображається на моніторі з великим збільшенням, у лікаря є можливість видалити патологічно змінені тканини і не пошкодити здорові.
  • Лапароскопічна міомектомія — вилущування міоматозних вузлів зі збереженням матки, при якому 5-міліметрові інструменти вводять через проколи передньої черевної стінки. Місця розташування віддалених міом вшиваються також ендоскопічно.

Переваги цих методів — мала травматизація, швидке відновлення і відсутність косметичних дефектів. До традиційного відкритого втручання лікарям доводиться вдаватися лише тоді, коли розміри пухлини занадто великі для малоінвазивних методик.

Конкретна стратегія лікування визначається фахівцем індивідуально. У ряді випадків ретельно підібрана терапія дозволяє обійтися без хірургічного втручання. Якщо ж корекція буде потрібно, в Odrex є всі можливості для проведення найсучасніших органозберігаючих операцій.