Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба — одне з найбільш поширених захворювань органів травлення. Протягом останніх десятиліть ця хвороба виявляється у 40-50% дорослого населення.
Про гастроезофагеальну рефлюксну хворобу в нашому новому матеріалі розповіла хірург Медичного дому Odrex — Марина Майоренко.
Згідно з визначенням ВООЗ, ГЕРХ — це хронічне рецидивуюче захворювання, яке виникає через порушення моторно-евакуаторної функції шлунково-стравохідної зони. Захворювання характеризується спонтанним або регулярним потраплянням у стравохід вмісту шлунку або дванадцятипалої кишки. Це призводить до пошкодження дистального відділу стравоходу та розвитку в ньому ерозивно-виразкових, катаральних або функціональних порушень.
Причини розвитку та симптоми ГЕРХ
- аксіальна грижа стравохідного отвору діафрагми;
- стани, пов’язані з підвищенням внутрішньочеревного тиску: вагітність, надмірна вага та ожиріння, використання корсетів та бандажі;
- патологія гастродуоденальної зони: виразкова хвороба шлунку, дуоденостаз, дуоденогастральний рефлюкс);
- медикаменти, які знижують тонус стравохідного сфінктеру;
- зловживання алкогольними напоями, тютюнопаління;
- нераціональне харчування;
- психоемоційне перенапруження;
- інтенсивні фізичні навантаження;
- інші причини: склеродермія, цукровий діабет.
Основні симптоми ГЕРХ
- печія (у 83% хворих);
- відрижка кислим;
- біль при ковтанні та проходженні їжі по стравоходу;
- ускладнене проходження їжі по стравоходу;
- загрудинний біль;
- позастравохідні симптоми (отоларингологічні, бронхолегеневі, кардіологічні, стоматологічні).
Діагностика ГЕРХ
Під час діагностики ГЕРХ, насамперед, лікар ретельно вивчає клінічну картину хвороби, всю сукупність виражених симптомів. Після вивчення цієї інформації лікар може направити на такі обстеження:
- ендогастроскопія — дає можливість виявити зміни, що відбулись у структурі стравоходу: різного роду звуження, наявність ерозій та виразок, зміни у складі епітелію (стравохід Барретта);
- добове моніторування рівня рН — спостереження за характером та синхронністю закидання вмісту шлунка в стравохід, що дозволяє контролювати ефективність прийому ліків;
- рентгенографія стравоходу — рентген-огляд для виявлення стриктур (звужень) стравоходу та грижі стравохідного отвору діафрагми;
- медикаментозний тест з використанням інгібітору протонної помпи: астроентеролог призначає прийом ліків, що знижують кислотність, і потім оцінює характер реакції організму на медикамент.
Лікування гастроезофагеального рефлюксу
ГЕРХ може лікуватись за допомогою медикаментозної терапії, яка передбачає вживання ліків, що захищають слизову поверхню шлунка від дратівливої дії соляної кислоти та жовчі, препаратів, що покращують моторику та фармацевтичних засобів, що знижують підвищений рівень кислотності.
Також до методів лікування ГЕРХ відносять хірургічні втручання, які застосовують у разі неефективності консервативного лікування та появі супутніх захворювань на тлі ГЕРХ: фундоплікація, пристрій LINX, трансоральна фундоплікация (TIF).
Якими ускладненнями супроводжується рефлюксна хвороба?
Постійний гастродуоденальної вмісту шлунка у стравохід може спровокувати виникнення ерозій та виразок стравоходу, стравохід Баррета, кровотечі, стриктури стравоходу.
Крім того, ГЕРХ є причиною хронічних запальних процесів у носоглотці, призводить до хронічних фарингіту або ларингіту, появи поліпів на голосових складках, звуження гортані нижче голосової щілини, отиту.
Ускладненнями гастроезофагеального рефлюксу є — напади нічного кашлю, хронічний бронхіт, гнійне запалення тканини легенів, бронхіальна астма.
У чому полягає профілактика при ГЕРХ?
Профілактика ГЕРХ полягає у зниженні частоти рецидивів, запобіганні розвитку хвороби та її ускладнень.
Загалом профілактика ГЕРХ передбачає наступні заходи:
- диспансерне спостереження за хворими;
- використання терапії для профілактики загострень;
- вчасна адекватна антисекреторна та антирефлюксна фармакотерапія;
- запобігання розвитку стравоходу Барретта та раку при стравоході Барретта;
- вчасне хірургічне лікування.
Критерієм успішної вторинної профілактики є зменшення частоти загострень хвороби, відсутність прогресування та розвитку ускладнень езофагіту, а також зниження ступеню його важкості.
Детально про хірургію в Odrex.
Записатись на консультацію Марини Миколаївни ви можете за допомогою мобільного застосунку, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.