Грудне молоко. До якого віку пропонувати дитині?
Згідно з рекомендаціями ВООЗ та українськими наказами немовля рекомендовано годувати грудним молоком. При цьому, перші 6 місяців життя – давати тільки молоко, а потім комбінувати із прикормом. Грудне вигодовування можна продовжити до року-півтора – з часом молоко втрачає корисні мікронутрієнти та вітаміни, воно вже не таке калорійне, не містить антитіл, які передаються у перші пів року від матері до дитини. Якщо з певних причин дитину неможливо годувати грудним молоком, то їй пропонують спеціальну збалансовану дитячу суміш. Її дитина може їсти до 2 років. Прикорм в такому разі теж починають з 6 місяців.
Прикорм. Яким має бути знайомство дитини з майже «дорослою» їжею?
Чому майже? Бо вона все одно буде відрізнятись від загального столу – за складом, способом приготування, консистенцією та смаком. І тільки поступово буде «дорослішати», коли мама додаватиме нові продукти, замість пюре потроху пропонуватиме шматочки, трохи підсолюватиме, а потім і взагалі почне годувати із загального раціону. Ключове слово тут – поступово.
Тож як вперше дитині запропонувати прикорм? Передусім, важливо правильно підібрати час «Х» – дитина має бути здоровою та в гарному настрої. Бажано, щоб це відбулось у першій половині дня. Першою стравою може бути або каша, або овочі, які не мають вираженого смаку. Якщо це крупа, то оберіть ту, що не містить глютен, наприклад, рис, гречка чи кукурудза. Якщо овочі, то підійдуть кабачки, цвітна капуста, броколі, картопля, патисон. Продукт має бути відварений, можна на пару, та перетертий. Погодували – і спостерігайте. Якщо у дитини немає негативних реакцій, тобто здуття, зміни стула, алергії тощо, то можна продовжувати прикорми. Зауважте, що для першого разу буде достатньо однієї чайної ложки, але впродовж 5-7 днів порцію варто збільшити до повної.
Коли дитина спробувала всі інгредієнти окремо, можемо їх комбінувати – змішувати крупи, овочі, або до круп додавати овочі. До речі, якщо дитині все-таки стало зле після першого прикорму, не давайте деякий час цей продукт. Коли стан покращиться, спробуйте щось інше.
Потім починайте давати фрукти. Це можуть бути яблука, персики, груші, абрикоси – обирайте за сезоном. Але будьте уважні – полуниця, цитруси, будь-які екзотичні фрукти та ягоди не підходять, бо це алергени.
Щодо консистенції, то на початку прикорму їжа має бути перетертою, але з 8,5 – 9 місяців дитині вже можна пропонувати шматочки. В 13 – 16 місяців у маляти з’являються перші моляри, тобто жувальні зуби, тоді вона вже може їсти більш тверду їжу.
Зараз все більшої популярності набуває самоприкорм, при якому батьки замість чіткої порції перетертих продуктів пропонують дитині їжу зі спільного столу. При цьому дають їй можливість обрати саме те, що їй до вподоби та з’їсти стільки, скільки захоче. Тут є свої підводні камені: цей метод підходить лише тим родинам, в яких дотримуються правил здорового харчування. Бо якщо ви полюбляєте їсти, до прикладу, копчені, смажені або жирні продукти, дитині доведеться готувати окремо. Також є ризик того, що дитина може вдавитись великим шматком їжі, тож цей момент теж треба контролювати. В будь-якому разі, який би метод прикорму ви не обрали, варто порадитися із педіатром.
Напої. Що і коли можна давати?
- Вода
Якщо дитина на грудному вигодовуванні, воду до 6 місяців однозначно давати не потрібно: вона міститься в молоці. Якщо на суміші, то в літній період можна пропонувати між годуванням, але це має бути спеціальна вода для малят, в жодному разі не газована мінералка. - Чай, какао, кава
Чай дитині можна давати лише з 2 років. Знайомити її зі смаком какао – з 3. Готувати його краще не сніданок і не частіше двох разів на тиждень по пів чашки. Після 6 років можна збільшити кількість і давати по повній чашці, але не більше 4 чашок на тиждень при відсутності протипоказів. А от щодо кави – рекомендую відкласти приблизно до пубертатного періоду. Вважається, що вона збудливо впливає на нервову систему. Якщо дитина старше за 7 років попросить у вас спробувати її, запропонуйте на заміну напій на основі цикорію. - Коров’яче та козяче молоко
Можна давати з року поступово. Але обирайте з жирністю 3,3% або 3,5%. Дітям до року давати коров’яче та козяче молоко не варто. Малятам із групи підвищеного ризику, тобто ті, у кого є алергії, непереносимість коров’ячого білка, хвороби травної системи, захворювання нирок тощо – не раніше 3 років. - М’ясо та риба
М’ясо дитині можна запропонувати із 6-7 місяців. Це може бути курятина, кролятина, індичатина, телятина або нежирна свинина. Рибу варто давати трохи пізніше – з 8 місяців. Найкраще для дитини підійдуть нежирні сорти – хек, судак або минтай.
Зауважте, червону рибу маленькій дитині не можна, це алерген. - Спеції та приправи – однозначне «ні»
До 2 років не даємо жодних спецій та приправ. Дитина все це отримує з фруктів, овочів та круп. - Алергени
Алергенні продукти, тобто цитруси, полуницю, горіхи тощо можна вводити дітям після року, але пропонувати лише маленькі порції у першій половині дня. Далі протягом доби треба спостерігати, чи немає висипів, розладів травлення, сверблячки. Якщо є, то продукт відкладаємо.
Стоп-лист. Що не можна давати дитині як прикорм?
Вже з’ясували, що треба бути вкрай обережними з алергенними продуктами, їх само собою, як перший прикорм не використовуємо. Також не можна давати копчені продукти, сосиски та ковбаси, консерви, квашені овочі та фрукти. Смажене та жирне теж не можна! Важливо також, щоб страви були свіжими, тож після приготування дитину краще погодувати протягом 30 – 40 хвилин.
Вегетаріанська дієта для дитини
Звичайно, це особиста справа кожної родини, але я, як педіатр, маю попередити – харчування дитини має бути збалансованим, багатогранним, складатися з круп, овочів, фруктів, м’яса, риби та кисломолочних продуктів. М’ясо – це цінне джерело білка, який є життєво необхідним для росту і розвитку організму. У м’ясі залізо міститься в гемовій формі, саме така форма найлегше засвоюється. Нестача його може серйозно впливати на інтелектуальний розвиток дитини, його імунітет та кровотворення. Відсутність м’яса в раціоні дитини може також призвести до зниження гемоглобіну в крові та спричинити анемію.
Тетяна Олександрівна приймає в Поліклініці всієї сім’ї на Сахарова. Щоб записатись на консультацію лікаря або укласти з нею декларацію, заповніть форму на сайті, в мобільному додатку або зателефонуйте за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.