Тривожні дзвоники пухлин головного мозку
Ніщо не трапляється зненацька. Багато захворювань, перш ніж маніфестувати себе у повну силу, дають про себе знати малопомітними натяками. При пухлинах головного мозку може спостерігатися загальна і специфічна симптоматика:
- До першої групи належать такі прояви, як головний біль, запаморочення, нудота, слабкість. Нескладно помітити, що подібні стани характерні для безлічі недуг.
- До другої групи симптомів, що вже більш чітко вказують на пухлинні процеси, відносяться судоми, порушення пам’яті та інших психічних процесів, погіршення зору, слуху, хиткість ходи, перекіс м’язів обличчя, дисбаланс в роботі кінцівок. Але якщо при інсульті такі ураження проявляються відразу, то при новоутвореннях розвиваються, як правило, поступово — трохи погіршується мовлення, трохи повільніше працює рука, трохи складніше сконцентрувати увагу…
Просто та ефективно виявити проблему
Оптимальна стратегія, яка дозволить не пропустити розвиток пухлини, — при погіршенні самопочуття звернутися до невролога і зробити МРТ голови. Вона високо інформативна і не передбачає опромінення. Подібний крок буде раціональний для тих, хто відчуває лише легке нездужання. Для тих пацієнтів, які мали досвід боротьби з онкологічними захворюваннями, тримати свій стан під постійним контролем — must do, оскільки метастази, що проникають в головний мозок ззовні, від інших уражених органів, також зустрічаються досить часто.
Випадок з практики
У минулому наш пацієнт зіткнувся з раком легенів. Пухлина, що первісно з’явилась в цьому органі, метастазувала настільки сильно, що її неможливо було видалити, не пошкодивши життєво важливі структури. Просуваючись все далі, вона дісталась кісток черепа і, розростаючись, стала виступати під шкірою буграми. І що вже там лячний для оточуючих вид, коли патологія була чревата для пацієнта ураженням мозку і комою! Єдино можливим варіантом була хірургія.
Переді мною і нейрохірургом, кандидатом медичних наук Андрієм Анатолійовичем Обливачем стояло непросте завдання. Необхідно було видалити уражену частину кістки черепа і повністю позбутись пухлини, не пошкодивши мозкові оболонки. Одночасно, протягом операції, потрібно було створити з штучних матеріалів імплант потрібної конфігурації, що замінить відсутні кісткові тканини (заздалегідь це зробити було неможливо, оскільки не був відомий обсяг видалення). Потім — встановити штучну кістку, заново з’єднати шкіру. І все це нейрохірургам вдалось виконати в рекордні терміни, всього лише за дві години. Про те, наскільки успішним виявилося втручання, говорить факт, що пацієнт, якому довелось довго мордуватись через метастази, за кілька годин після наркозу вже поривався втекти з реанімації додому 🙂 А за декілька днів він відчував себе так, немов ніякої масштабної операції і не було.
Отже, перемога? Можливо. З мозку пухлина була видалена повністю, а її неоперабельна частина зараз зменшується під впливом хіміотерапії. У будь-якому випадку, нейрохірургії вдалось виграти дорогоцінний для пацієнта і його рідних час. І ще раз підтвердити, що навіть в найскладніших випадках можливий успіх.
Записатись на консультацію нейрохірурга Владислава Петровича ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.