Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як бути другом одного з гіпертонічною хворобою

Підвищений артеріальний тиск – ознака гіпертонічної хвороби – є у багатьох, в тому числі приблизно у третини населення України. При цьому самопочуття може довго залишатися хорошим, а симптоми гіпертонічної хвороби проявляться, тільки коли час для профілактики буде упущено. Розповідаємо, про що варто пам’ятати, якщо у кого-то з ваших близьких є гіпертонічна хвороба.

PEOPLE BG2

Консультує Олена Анатоліївна Усенко, терапевт, кардіолог, кандидат медичних наук

Зважайте на підвищення тиску – близьких, колег, своїм власним

Наслідки гіпертонічної хвороби можуть з’явитися у будь-кого, незалежно від того, як сильно симптоми гіпертонії заважають жити. Але про це мало хто знає – і в результаті нехтують лікуванням. Або припиняють його, як тільки показники тиску приходять в норму. Або лікуються тільки в межах лікарні, але не вдома.

Припиняти приймати ліки – однозначно погана ідея. У кращому випадку, тиск просто повернеться до того значення, що було до лікування. У гіршому – відбудеться синдром відміни, тиск різко підвищиться, і стабілізувати його буде набагато складніше. На жаль, нерідко все зводиться саме до цього: людина відчуває себе добре, припиняє возитися зі здоровим способом життя і прийомом препаратів, в результаті отримуючи гіпертонічний криз або того гірше – інфаркт або інсульт.

Коли з’явився цілодобовий моніторинг тиску, з’ясувалося, що у багатьох тиск вище за все в робочий час. Причин тому кілька: стрес, понаднормові години та виробничі шкідливості (шум, вібрація, низька температура). Причиною гіпертонічної хвороби може бути спадковість. Якщо серед ваших рідних є історії серцево-судинних хвороб, зверніть увагу і на власне здоров’я.

У японців навіть є поняття karōshi – смерть від перестарання на роботі. Найчастіше – через серцево-судинні захворювання.

Будьте готові допомогти при гіпертензивному кризі

Гіпертонічний криз може статися через сильні переживання, прийом алкоголю, неадекватне лікування, припинення прийому препаратів і навіть без очевидних причин. Це невідкладний важкий стан: важливо вчасно звернутися за медичною допомогою, та й самим бути готовими допомогти.

У кращому випадку тиск прийде в норму за кілька годин за допомогою регулюючих тиск препаратів. Але в гіршому стрибок тиску може завдати шкоди внутрішнім органам, і тоді вже необхідна госпіталізація до профільного відділення.

Зазвичай гіпертензивний криз проявляється низкою симптомів: біль в грудній клітці, головний біль, запаморочення, порушення слуху або зору, носова кровотеча, нудота, блювота, задишка, почервоніння обличчя, психомоторне збудження (неспокійні рухи), загальмованість і тривога. Людина може втратити свідомість. А іноді кризи супроводжуються аритмією або парестезією – вона проявляється в онімінні, поколювання і повзання мурашок.

Але різке підвищення тиску може статися і без симптомів.

Що робити, якщо ви стали свідком гіпертензивного кризу?

  • Викличте швидку і подумайте про власну безпеку.
  • Постарайтеся укласти хворого, використовуючи що-небудь м’яке: подушку, светр, рушник.
  • Якщо потрібно, звільніть його від стискуючого дихання одягу.
  • Попросіть хворого глибоко дихати і постарайтеся заспокоїти. Вгамувати тривогу потрібно обов’язково – вона сама по собі провокує підвищення тиску.
  • Слідкуйте за диханням, пульсом, показниками тиску.
  • Якщо хворого нудить, поверніть його на бік, щоб уникнути попадання блювотних мас в дихальні шляхи.
  • А щоб зупинити носову кровотечу, посадіть хворого прямо, трохи нахиліть вперед і затисніть ніс пальцями.
  • У випадках, якщо відсутні дві з трьох ознак: свідомість, подих, пульс, потрібна серцево-легенева реанімація. Навчитися не складно.

Навчіться вимірювати тиск

Тиск зараз можна вимірювати де завгодно: на медогляді, в аптеці, в гостях у бабусі. Чужий або власний рівень тиску виміряти не складно:

  • За півгодини до вимірювання не п’ємо напої, що містять кофеїн, і не куримо. Відпочиваємо 5-30 хвилин.
  • Той, кому будуть вимірювати тиск, сідає на стілець, відкидається на спинку, обидві ноги рівно ставить на підлогу.
  • Надягаємо манжету на вільну від одягу руку і фіксуємо її так, щоб нижній край перебував не менше ніж на 2 см вище ліктьового згину. А рука розташовується на рівні серця.

Якщо показники перевищують 120/80:

  • Повторюємо дослідження не менш ніж через 30 секунд і обчислюємо середній результат.
  • Знову вимірюємо тиск на наступний день і в іншій обстановці.
  • Для початку вимірюємо тиск на двох руках, в наступні рази – на тій, де показники були вищими.

Доглядайте за шкідливими звичками

Спосіб життя цілком конкретно впливає на тиск: Національний інститут здоров’я та клінічного вдосконалення Великобританії навіть виміряв, на скільки мм рт. ст. падає тиск у гіпертоніків від кожної гарної звички. Як застосувати ці знання в житті?

Наприклад, готуйте вдома, пробуйте нові, креативні рецепти з мінімальним вмістом солі. І купуйте менше продуктів з високим вмістом солі (а це соуси, ковбаси, чіпси). Максимальне споживання солі за день – до 5-6 г у всіх продуктах. У пацієнтів з гіпертонічною хворобою зменшення солі в їжі знижує тиск на 4-5 мм рт. ст. Намагайтеся готувати так, щоб підтримувати адекватний рівень калію, кальцію, магнію, поліненасичених жирних кислот (це Омега-3, в тому числі). І стежте таким чином за вагою: зниження надмірної ваги на 5 кг може скоротити артеріальний тиск на 4-5 мм.

Автори DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) радять замість солі додавати в страви спеції, готувати брокколі з лимонним соком або орегано, а рис – з часниковим порошком або карі.

Рідше пропонуйте алкоголь. Для чоловіків допустимо випивати не більше двох чарок міцних спиртних напоїв чи не найбільше 1,5 келиха вина (тобто менше 28 мл чистого спирту). Для жінок – тобто тих, чия вага менше – в два рази менше.

Чого вже точно не потрібно робити людям з гіпертонічною хворобою, так це сидіти на одному місці. Кожна година, проведена сидячи за столом в зігнутому положенні, збільшує ризик гіпертонічної хвороби на 14%. Тому гіпертонікам показані аеробні навантаження (приблизний зниження тиску від них – на 4-9 мм рт. ст.)
Але якщо бігати і стрибати не виходить, знизити тиск допоможе йога. Згідно з нещодавно проведеним дослідженням, користь від неї аналогічна користі від кардіо тренувань. Вона чудово підходить тим, у кого є патологія серця або інші протипоказання для стандартних тренувань. І не вимагає особливих фінансових затрат: інтернет переповнений додатками і роликами зі щадними і короткими, по 10-20 хвилин заняттями.

Частіше випровожуйте гіпертоніка на вулицю: природа знімає стрес, сонячне світло постачає вітамін D. До вітаміну D сприйнятливі багато клітин, які відіграють важливу роль в серцево-судинній системі.

А стрес знімати обов’язково: він запускає процеси в симпатичної нервової системи, які супроводжуються збільшенням артеріального тиску і частоти серцевих скорочень.

Що запам’ятати

  • Якщо людина з підвищеним тиском відчуває себе добре, це не означає, що потрібно ігнорувати медикаментозне лікування, припиняти тренування і є сіль ложками – наслідки можуть бути небезпечними.
  • При гіпертензивній кризі викличте швидку, будьте готові заспокоїти людину і надати першу допомогу.
  • Виміряйте тиск – правильно і регулярно.
  • Готуйте з мінімальним використанням солі, рідше пропонуйте алкоголь, заохочуйте здорові звички.

Бібліографія

Guideline for the Prevention, Detection, Evaluation, and Management of High Blood Pressure in Adults, — Journal of the American College of Cardiology, — 2017.

M. A. Rodriguez, S. K. Kumar, M. De Caro. Hypertensive Crisis // Cardiology in review. — 2010. — Vol. 18 (№2).

A. Franczyk, K. Stolarz-Skrzypek, A. Wesołowska, D. Czarnecka. Vitamin D and vitamin D receptor activators in treatment of hypertension and cardiovascular disease // Cardiovascular & Hermatological Disorders Drug Targets. — 2014. — Vol. 14 (№ 1)

T. Krause, K. Lovibond, M. Caulfield, T. McCormack, B. Williams. Management of hypertension: summary of NICE guidance // BMJ (Clinical research ed.). — 2011. — № 343.

T. G. Pickering. Work and Blood Pressure // Medscape. — Access mode: http://www.medscape.com/viewarticle/483505

Лідія Бузян. Підвищений тиск // Ліки для життя. – 2013. – Режим доступу: http://ldzh.ru/content/povyshennoe-davlenie