Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Імунізація вагітних. Терапевт Марія Полякова про 6 фактів, які варто знати майбутнім мамам

Вакцинація – це найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Причому не лише себе, але й малюка, бо під час вагітності дитина отримує імунітет від матері.

До Всесвітнього тижня імунізації ми підготували для вас серію матеріалів про щеплення. В першому терапевт Марія Полякова зібрала 6 доказових тез про вакцинацію під час вагітності.

1. Антитіла можуть передаватись дитині

Малюк може отримувати імунний захист, перебуваючи в лоні матері. Зокрема йдеться про антитіла, які виробились у жінки після вакцинації проти грипу, COVID-19, правця, дифтерії та кашлюку. Однак діятиме такий захист лише перші кілька місяців життя малюка, тому щеплення мами не скасовує щеплення дитини за календарем.

2. Вагітним можна робити щеплення тільки інактивований вакцинами

Живі вакцини теоретично можуть мати негативний вплив на плід. Саме тому про вакцинацію варто подбати ще на етапі планування вагітності. Для цього треба перевірити за календарем, чи всі необхідні щеплення були зроблені жінці. Якщо ні – звернутись до сімейного лікаря. Це дуже важливо, бо інфікування кором, паротитом, краснухою, вітряною віспою та оперізувальним герпесом (саме від цих хвороб вакцини живі) може бути вкрай небезпечним для дитини.

Після щеплення живою вакциною до вагітності має пройти щонайменше 28 діб, після щеплення проти вітрянки – 3 місяці. Разом з тим, випадкове щеплення живою вакциною не є показом до переривання вагітності. Тому якщо ви не знали, що вже «при надії» та вакцинувались – не панікуйте. Обговоріть це питання з вашим лікарем.

3. Вакцини проти грипу та COVID-19 – безпечні для вагітних. І необхідні

У вагітних вищий ризик виникнення ускладнень, які суттєво можуть впливати на здоров’я плоду. Тому вагітним не варто ігнорувати рекомендації щодо щеплення проти цих вірусних хвороб. Центр громадського здоров’я рекомендує вагітним щепитись мРНК вакцинами (Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna), оскільки про них існує найбільше даних щодо безпечності для цієї категорії людей.

Так само безпечною для вагітних є трикомпонентна вакцина проти дифтерії, правця та кашлюку. Якщо вагітна не була щеплена раніше, це варто виправити.

Важливо правильно обрати час для вакцинації:
Проти грипу – кінець жовтня.
Проти дифтерії, правця та кашлюку – 27-36 тиждень вагітності (краще на початку цього терміну).
Щеплення проти COVID-19 можна проводити на будь-якому етапі вагітності.

4. При укусах тварин, про щеплення яких немає інформації, необхідно негайно зробити екстрену вакцинацію проти сказу!

Смертність від сказу при невчасному реагуванні – 100%. Тому одразу після контакту з твариною варто звернутись в лікарню.

5. Рідні та близькі, які проживають разом з вагітною, теж мають прищепитись

Коли малюк тільки з’явиться на світ, буде дуже вразливим до інфекцій, оскільки його імунітет ще не до кінця сформований. Тому важливо, щоб усі, хто контактує з новонародженим, мали щеплення – наприклад, няня.

6. Вагітним можуть знадобитись додаткові вакцини

Якщо вагітна жінка планує подорож за кордон, їй варто ретельно підготуватися. Зокрема, з’ясувати, чи немає у тій країні, яку вона збирається відвідати, ризику заразитись певною інфекцією. Цю інформацію зручно дізнаватись на Travelers’ Health від CDC. Якщо ризики є, варто повідомити про свої плани лікаря. Можливо, знадобиться вакцинація.

Записатись на консультацію лікаря можна через форму на сайті, через мобільний додаток або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30. За цими ж контактами можна укласти декларацію та записатись на вакцинацію.