Валентина Романівна — турботливий сімейний лікар, який приймає дорослих і дітей в багатопрофільній клініці на Розкидайлівській. З лікарем Яджіною можна укласти декларацію. Детальніше про це читайте на сайті клініки, а ми переходимо до основної теми.
Чому кинути палити так складно
За даними соцопитувань, більшість курців хочуть кинути палити. Але на практиці це надзвичайно складно. Справа в тому, що нікотин здатний стимулювати наш мозок. Людина краще справляється з завданнями, краще концентрує увагу, і в цілому відчуває себе щасливіше. Мозок звикає до такої стимуляції і починає перебудовуватися. У підсумку мозку починає не вистачати власних ресурсів для підтримки щастя — і з’являється постійна потреба в сигареті.
Виходить, кинути палити — це подвиг. Але чому неодмінно варто відмовитися від сигарет? Спробуємо розібратися, як впливає на здоров’я паління — і відмова від нього.
Як паління впливає на організм
Паління впливає на ризик розвитку серцево-судинних захворювань: ішемічної хвороби серця, цереброваскулярних захворювань, серцевої недостатності та раптової серцевої смертності. З однією викуреною сигаретою в день пов’язано приблизно 50% ризику розвитку ішемічної хвороби серця і приблизно 25% ризику інсульту.
Пасивне паління також небезпечне — особливо для немовлят. Пасивне паління впливає на ризик захворювань серцево-судинної та респіраторної систем.
Як відмова від паління впливає на організм
Відмова від паління дозволяє відчути себе здоровіше буквально відразу: через 20 хвилин нормалізується серцебиття, через 12 годин повертається до норми рівень чадного газу в крові. Поліпшується якість сну і чутливість до запахів. Всесвітня організація охорони здоров’я зібрала наступні дані про відмову від паління:
- від 2 тижнів до 3 місяців: знижується ризик серцевого нападу, легені починають краще працювати;
- від 1 до 9 місяців: проходять кашель і задишка;
- 1 рік: доданий ризик серцево-судинних захворювань стає наполовину менше, ніж у курця;
- від 2 до 5 років: вполовину знижується ризик раку порожнини рота, горла, стравоходу, підшлункової залози і сечового міхура, а ризик раку шийки матки знижується до рівня некурящого людини.
- від 5 до 15 років: ризик інсульту знижується;
- 10 років: ризик раку легенів стає наполовину менше, ніж у курця.
Що потрібно знати про замінники сигарет
При відмові від тютюнопаління потрібно пам’ятати, що замінники сигарет далеко не нешкідливі:
- Всупереч думці багатьох, електронні сигарети, вейп і айкос завдають чималої шкоди здоров’ю. Зокрема, доведено шкоду рідин для вейпов (які містять токсичні речовини), ароматизаторів і безпосередньо нікотину. Поширена ситуація: молоді люди починають палити електронні сигарети, вейп і айкос, вважаючи їх безпечними. Але в дійсності з цими видами паління пов’язаний ризик розвитку нікотинової залежності, що в кінцевому результаті призводить до вживання тютюну.
- Аналогічно і сигари не можна вважати безпечною альтернативою. Існує встановлений зв’язок між палінням сигар і раком верхніх дихальних шляхів, легенів, шлунково-кишкового тракту, а також з ризиком розвитку хронічної обструктивної хвороби легень. Сигарний дим містить багато токсичних і канцерогенних сполук, а 4 сигари в день еквівалентні 10 сигаретам.
Що ж робити
У світі палять приблизно 1,3 мільярда чоловік. На жаль, більшість починає палити ще до 18 років, частіше за все — у віці від 14 до 15 років.
Нікотинова залежність важко піддається лікуванню, але існують сучасні успішні підходи до пацієнта, який налаштований відмовитися від куріння. Сімейний лікар може порекомендувати поведінкову терапію, нікотино-замісну терапію і медикаментозне лікування, які дійсно допоможуть відмовитися від куріння.
Записатися на прийом до сімейного лікаря можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 (цілодобово) або через форму на сайті.