Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як перестати панікувати

Небезпечний стереотип: якщо людина погано справляється з великими конфліктами, потрясіннями, іспитами, постійно боїться виступати на публіці або літати на літаку – то вона слабак, щось робить не так, їй треба б піднапрягтись. Але справа не у відсутності сили волі та самоконтролю, а банально у фізіології мозку. Це важливо розуміти і вчасно звернутись по допомогу.

Консультує невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук Фернандес де Рівес Сергій Францсіскович

Три історії про те, як панічні атаки заважають жити, навіть якщо їх не помічають

Карина прийшла на іспит з історії західного Середньовіччя повністю підготовленою. Але щойно вона сіла писати, з’явились запаморочення, тремтіння, дискомфорт у грудях і відчуття, що насправді вона перебуває зовсім не тут. Часу й сил на запитання про вормський конкордат і безліч тестових завдань не залишилось. При цьому ніхто й не помітив, що з Кариною щось не так. Наступного дня у Карини зовсім не та оцінка, на яку вони з викладачем розраховували.

Артем любить спонтанні подорожі, за кілька годин може вирішити поъхати в Київ, збирати речі і застрибнути в машину. Доїхав на велосипеді до Кракова. Вирішивши злітати до Стамбула, він купив недорогий квиток за кілька днів до вильоту, приїхав в аеропорт – і не пішов далі паспортного контролю. Друзі вмовляють його злітати на Кіпр із велосипедами, але він тепер відмахується. Про себе впевнений, що мало не помер – через прискорене серцебиття, біль у грудях і задишку.

Софія – блискучий біолог, але коли її запрошують прочитати лекцію, вона щоразу відмовляється. Нещодавно вона кілька разів перенесла презентацію перед колегами.

Симптоми: страх смерті, страх втратити контроль над свідомістю, відчуття дереалізації (нереальності світу), озноб, задишка, запаморочення, потовиділення, нудота, оніміння, відчуття задухи, тремтіння, посилене або прискорене серцебиття, дискомфорт у грудях

Як відчути себе краще, якщо життя кипить, а хочеться сховатись під матрац? Потрібно розібратись, що насправді являє собою панічна атака.

Як мозок нас обманює

Напади паніки супроводжуються як розумовими симптомами, так і фізичними, тому їх часто плутають з іншими захворюваннями.

Починаються походи по лікарях і невиправдані обстеження, і людина приходить до думки, що її ситуація є архіскладною і абсолютно унікальною. А хибні уявлення про суть захворювань призводять до розвитку іпохондрії – психічного розладу, пов’язаного з надмірною підозрілістю і заклопотаністю здоров’ям.

Перебіг хвороби це, м’яко кажучи, не полегшує: перше і головне в лікуванні – усвідомлення, що у вас саме панічні атаки. Іноді панічні атаки трапляються на тлі психічних захворювань або травматичного досвіду, але це необов’язково.

Панічна атака стає проблемою, коли обманює організм у тому, що він у небезпеці

Тому під час прогулянки Карловим мостом, з якого впасти можна тільки спеціально, з’являється раптовий страх смерті. А під час урочистої промови на конференції здається, що те, що відбувається, нереально. Це під час панічних атак з’являються напади ознобу й оніміння під час роботи над новим проектом, а під час польоту літаком здається, що ось-ось станеться якщо не серцевий напад, то задуха.

Що буде, якщо ніяк не лікувати панічні атаки

Панічна атака – це неприємно

Постійна тривога від того, що напад у принципі може трапитись, створює ще більшу напругу і провокує нові панічні атаки

Уникнення потенційно стресових ситуацій тимчасово полегшує життя, але не розв’язує проблему. Людина розучується адаптуватись.

Нехороша властивість панічних атак траплятись у звичній обстановці і в несподіваний момент посилює тривогу про нові напади. Тривога дуже виснажлива і ускладнює життя, ламає плани і заважає досягати цілей.

Крім того, ознаки панічної атаки іноді все-таки вказують на більш серйозні захворювання.

І як їх усе-таки вилікувати

Автор “Автостопом по Галактиці” Дуглас Адамс використовував пораду “Без паніки!” часто, завзято і доброзичливо. І мав рацію.

  • Будьте готові витратити час – по-перше, щоб правильно діагностувати, є у вас панічний розлад чи ні. Наприклад, дуже важливо виключити патологію щитоподібної залози і надниркових залоз. По-друге, налаштуйтесь на те, що якийсь час доведеться зосередиться на лікуванні.
  • Переживання з раціонального приводу – це загалом нормально. Варто оцінити свої дії і можливості, спробувати дихальні вправи, методи релаксації або заспокійливі додатки.
  • Підрахуйте симптоми – у вас їх більше чотирьох і за останній місяць сталося щонайменше два таких напади? Тоді запишіться на прийом до невролога.
  • Панічні розлади вилікують психофармакологія, психотерапія та їх поєднання. На початку лікування лікар допоможе усвідомити проблему і те, що симптоми під час атак не пов’язані із серйозними захворюваннями, навчить контролювати емоції. Якщо не виходить, використовують когнітивно-поведінкову психотерапію – вона працює з внутрішніми установками людини. Це означає – якщо поміняти те, що ми говоримо собі в певній ситуації, можна впоратись з тривогою і змінити поведінку.
  • У випадку з психофармакалогією лікар розробляє індивідуальний план прийому ліків. Це можуть бути транквілізатори, препарати кардіологічного ряду, бета-блокатори, антидепресанти. Боятись їх не варто – ці медикаменти овоча з вас не зроблять, не викликають звикання, але самостійно вибирати препарат – неприпустимо. Якщо неправильно підібрати психотропний засіб, є висока ймовірність отримати небажані побічні ефекти, водночас не вирішивши проблему докорінно.

Бібліографія

  • Діагностичний та статистичний посібник з психічних розладів. – Вашингтон, округ Колумбія: Американська психіатрична асоціація, 2013. – 5th ed.
  • Кирило Скоробогатих. Панічна атака // Ліки для життя. – 2014. – Режим доступу: http://ldzh.ru/content/panic-attack
  • Ігор Тендіт. № 153 Про лікування панічної атаки лікар-невропатолог // Здоровий інтерес. – 2016. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=FOORa12NQlM