Олександр Яворський та Руслан Волошин
Що таке гідроцефалія?
Гідроцефалією називають патологічний стан, при якому в шлуночках і підоболонковому просторі головного мозку в значних кількостях накопичується спинномозкова рідина (ліквор). Внаслідок цього шлуночки розширюються, відбувається стиснення тканин головного мозку та нервових структур, що призводить до розвитку неврологічних порушень. Якщо вчасно не провести хірургічне лікування, вони прогресують, стають незворотними та призводять до інвалідності людини.
У головному мозку знаходяться чотири сполучених між собою шлуночки, в яких безперервно виробляється спинномозкова рідина, омиває їх всередині та зовні. Спочатку ліквор омиває кожен шлуночок, а потім надходить в субарахноїдальний простір (порожнина між оболонками головного мозку), звідки всмоктується в кровотік. Якщо щось перешкоджає вільній циркуляції спинномозкової рідини між шлуночками або порушується баланс її вироблення та всмоктування (резорбції), то вона застоюється і розвивається гідроцефалія. Іноді це захворювання ще називають водянкою головного мозку.
Які види гідроцефалії бувають?
Буває відкрита гідроцефалія, яка розвивається через підвищене утворення спинномозкової рідини або порушення її всмоктування. При такому виді захворювання циркуляція між шлуночками головного мозку та субарахноїдальним простором не порушена. При оклюзійній гідроцефалії вільний потік ліквору між шлуночками блокується, що призводить до скупчення спинномозкової рідини в шлуночках і збільшення їхнього розміру.
Залежно від ділянки скупчення ліквору, гідроцефалія буває внутрішньою і зовнішньою. При внутрішній гідроцефалії спинномозкова рідина накопичується у шлуночках головного мозку, а при зовнішній — в субарахноїдальному просторі.
Зовнішня замісна гідроцефалія зустрічається у дорослих. З віком об’єм головного мозку зменшується, а простір, що звільнився, заміщується спинномозковою рідиною. Помірно виражена зовнішня гідроцефалія найчастіше розвивається на тлі порушення живлення (трофіки) головного мозку і не потребує хірургічного лікування.
Нейрохірург Олександр Анатолійович Яворський
Якими бувають симптоми гідроцефалії?
Надмірне скупчення ліквору в шлуночках або субарахноїдальному просторі провокує підвищення внутрішньочерепного тиску, що, в свою чергу, призводить до пошкодження головного мозку та розвитку неврологічних порушень. Основні симптоми гідроцефалії або водянки головного мозку:
- запаморочення;
- порушення зору;
- головний біль;
- нудота;
- погіршення пам’яті;
- порушення координації рухів;
- порушення функції сечового міхура (затримка або нетримання сечі).
Існує також арезорбтивна нормотензивна гідроцефалія або гідроцефалія нормального тиску. Вона характеризується розширенням шлуночків через порушення всмоктування спинномозкової рідини. Нормотензивна гідроцефалія не призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску та зустрічається переважно у людей похилого віку.
Її симптоми дуже схожі на прояви деменції (старечого недоумства) та інших неврологічних порушень, характерних для похилого віку, що істотно ускладнює діагностику та лікування. Типовими проявами нормотензивної гідроцефалії вважають тріаду симптомів: порушення ходи, погіршення пам’яті та нетримання сечі.
Коли потрібно лікувати гідроцефалію?
Показом до хірургічного лікування гідроцефалії є наростаюче підвищення тиску всередині шлуночків головного мозку (внутрішньошлуночкова гіпертензія). Такий стан часто розвивається при внутрішній оклюзійній гідроцефалії.
Якщо до розвитку гідроцефалії призвела гіпотрофія головного мозку, то хірургічне лікування не проводять. У такому разі розширення шлуночків спровоковане не скупченням в них спинномозкової рідини, а тим, що вони зайняли простір, який звільнився в черепній коробці, тому операція буде марною.
Метою хірургічного лікування гідроцефалії є виведення надлишку ліквору з шлуночків головного мозку та субарахноїдального простору. Для цього встановлюють шунтуючу систему, що складається з катетерів і клапана. Надлишок спинномозкової рідини з черепної коробки найчастіше виводиться в черевну порожнину. Медикаментозне лікування гідроцефалії спрямоване на зниження внутрішньочерепного тиску та зменшення симптомів захворювання.
Що буде якщо не лікувати гідроцефалію?
Якщо не лікувати гідроцефалію, внутрішньочерепний тиск буде рости, що призведе до ураження тканин головного мозку та розвитку неврологічних порушень: зниження інтелектуальних здібностей, сліпоти, паралічу кінцівок, затримки або нетримання сечі та інших. Якщо людині вчасно не надати медичну допомогу, неврологічні порушення стануть незворотними і призведуть до інвалідності.
Гостра форма гідроцефалії характеризується дуже швидкою зміною стану пацієнта: від чіткої свідомості до настання коми може минути всього одна доба. В такому разі проводиться екстрене хірургічне втручання.
Як підготуватися до лікування гідроцефалії?
Підготовка до хірургічного лікування гідроцефалії починається з консультації невролога та нейрохірурга. Потім пацієнт проходить передопераційне обстеження для оцінки загального стану здоров’я і вузьку діагностику для уточнення діагнозу.
Провідними методами діагностики гідроцефалії є комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ). Оскільки однією з непрямих ознак підвищеного внутрішньочерепного тиску є набряк диска зорового нерва, то необхідна консультація офтальмолога з офтальмоскопією (дослідженням очного дна).
При нормотензивній гідроцефалії перед операцією роблять люмбальну пункцію (поперековий прокол) для забору 40-50 мл спинномозкової рідини. Якщо в результаті маніпуляції пацієнт відзначає короткочасне поліпшення самопочуття, значить операція зі встановлення шунта буде ефективною.
Етапи лікування гідроцефалії
Шунтування при хірургічному лікуванні гідроцефалії проводиться під загальною анестезією. Після антисептичної обробки операційної ділянки нейрохірург створює доступ до шлуночків головного мозку. Проксимальний (верхній) кінець шунтуючої системи встановлюють в шлуночок і з’єднують його з клапаном.
Нижній (дистальний) кінець шунтуючої системи встановлюють в плевральну порожнину легень, перикард (зовнішню оболонку серця) або черевну порожнину (найчастіше). Операція зі встановлення шунтуючої системи при гідроцефалії триває в середньому 1-2 години.
Результат лікування гідроцефалії
Результатом хірургічного лікування гідроцефалії є зникнення або суттєве зниження вираженості неврологічних симптомів, перш за все головного болю. При гострій оклюзійній гідроцефалії після операції на контрольних знімках МРТ відзначається зменшення розмірів шлуночків головного мозку.
Яка реабілітація потрібна після лікування гідроцефалії?
Якщо лікування було проведено своєчасно, і внаслідок гідроцефалії не розвинулися незворотні порушення нервової системи, то реабілітація не потрібна. При наявності неврологічного дефіциту після операції пацієнт проходить реабілітацію під керівництвом реабілітолога. Програма реабілітації розробляється індивідуально та залежить від ступеня важкості патології, а також загального стану здоров’я пацієнта.
Скільки коштує лікування гідроцефалії в Україні?
Вартість хірургічного лікування гідроцефалії в Україні в Медичному домі ODREX суттєво нижча, ніж за кордоном, але воно проводиться на такому ж високому рівні. У нас є команда висококваліфікованих нейрохірургів і всі необхідні технічні можливості для проведення таких операцій.
Вартість хірургічного лікування гідроцефалії залежить також від якості шунтуючої системи. Сучасні технологічні шунти дозволяють автоматично регулювати та підтримувати оптимальний внутрішньочерепний тиск, що значно подовжує термін їхньої служби.
Скільки буде служити шунт після встановлення?
Система шунтування, встановлена під час хірургічного лікування гідроцефалії, служить орієнтовно п’ять років. Після завершення цього періоду може знадобитися повторна операція зі заміни шунта.
Записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі Odrex ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті odrex.ua або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30