Ймовірність розвитку грижі міжхребцевого диска підвищується з віком, оскільки зменшується еластичність хрящової тканини. Найчастіше діагностують грижі міжхребцевих дисків поперекового та шийного відділу хребта. У грудному відділі хребта вони виникають суттєво рідше. У Медичному домі ODREX грижі міжхребцевих дисків лікує нейрохірург вищої категорії, кандидат медичних наук Олександр Анатолійович Яворський.
Що таке грижа міжхребцевих дисків?
Щоб краще зрозуміти, що таке міжхребцева грижа, потрібно розібратися, що собою являє міжхребцевий диск. Міжхребцевий диск – це суглоб, що складається з фіброзного кільця і пульпозного ядра, відділених від сусідніх хребців замикальними пластинками. Основна функція міжхребцевих дисків – забезпечення гнучкості хребта, пом’якшення (амортизація) ударів і рівномірний розподіл навантаження на хребетний стовп.
Грижу міжхребцевого диска можна віднести до проявів дегенеративно-дистрофічних процесів у хрящовій тканині хребта (остеохондрозу). Тобто, її поява певною мірою спричинена зниженням еластичності та міцності фіброзного кільця диска.
Як утворюється міжхребцева грижа?
Розвитку грижі передує протрузія міжхребцевого диска, тобто його випинання в бік хребетного каналу. При протрузії цілісність фіброзного кільця міжхребцевого диска ще не порушена. Переважно діагностують протрузію міжхребцевих дисків поперекового відділу хребта.
Протрузія міжхребцевого диска часто буває безсимптомною. Але якщо вона призводить до стиснення спинномозкового корінця і викликає радикуліт, то актуальні малоінвазивні пункційні операції такі як нуклеопластика.
Грижа міжхребцевого диска утворюється тоді, коли фіброзне кільце розривається, і з нього під вагою тіла в сторону хребетного каналу витискається частина вмісту диска. Через зсув структур деформованого міжхребцевого диска виникає стиснення спинномозкових корінців або спинного мозку, що призводить до появи неврологічних порушень і болю.
Симптоми грижі міжхребцевих дисків
Симптоми грижі міжхребцевого диска залежать від її розташування і розміру. При грижі міжхребцевого диска поперекового відділу хребта виникає біль в попереку або ногах, іноді спостерігається оніміння і поколювання пальців ніг, слабкість в м’язах ніг. У грижі шийного відділу хребта можуть бути схожі симптоми (біль в шиї і руках, слабкість рук і оніміння пальців), але можуть бути і симптоми стиснення спинного мозку (слабкість в ногах, нетримання або затримка сечі). Грижі міжхребцевого диска грудного відділу хребта крім вищевказаних симптомів можуть проявлятися у вигляді утрудненого дихання та болю в ділянці серця.
Покази та протипокази до лікування міжхребцевої грижі
Грижу міжхребцевих дисків лікують як консервативним, так і оперативним методом. У більшості випадків пацієнтам призначають медикаментозну терапію. При сильних болях роблять лікувальну блокаду защемлених грижами нервових корінців (укол знеболювального, протизапального або іншого препарату). Процедура повинна виконуватися в рентгенопераційній під контролем З-дуги. Це ефективніше та безпечніше від лікувальної блокади, зробленої наосліп.
Консервативне лікування гриж міжхребцевих дисків (яким займається невролог) може бути доповнене допоміжними процедурами: масажем, фізіопроцедурами, голкорефлексотерапією. Пацієнтам неврологи також нерідко призначають лікувальну фізкультуру.
Хірургічне лікування гриж міжхребцевого диска грудного, шийного і поперекового відділу хребта рекомендують у разі:
- неефективності консервативної терапії;
- гриж, які супроводжуються вираженими неврологічними порушеннями (оніміння кінцівок, біль та інші).
Протипокази до оперативного лікування гриж міжхребцевих дисків:
- хронічні захворювання в стадії загострення;
- важкі серцево-судинні патології;
- порушення згортання крові;
- гострі інфекційні захворювання.
Операцію не проводять також при наявності грижі Шморля, яка характеризується втискуванням міжхребцевого диска в тіло хребця. При наявності декількох гриж міжхребцевих дисків оперують найчастіше тільки ту, яка призводить до защемлення нервових корінців і больового синдрому. Якщо грижі великі або розташовані настільки близько одна до одної, що неможливо визначити, яка з них завдає болю, то вони їх всіх потрібно видаляти.
Як проходить підготовка до лікування міжхребцевої грижі?
Консервативним лікуванням гриж міжхребцевих дисків займається невролог. Якщо ефекту від терапії немає, він скеровує пацієнта на консультацію до нейрохірурга. На прийомі лікар проводить огляд пацієнта і вивчає його МРТ-знімки. Магнітно-резонансна томографія – провідний метод діагностики міжхребцевих гриж. На МРТ-знімках чітко видно наявність, локалізацію та інші параметри грижі.
Якщо після вивчення результатів обстеження пацієнта нейрохірург зробив висновок, що наявна симптоматика викликана грижею міжхребцевого диска, то він рекомендує провести хірургічне лікування. За день до запланованої операції пацієнт проходить передопераційне обстеження, проводить консультації з терапевтом і анестезіологом.
Етапи хірургічного лікування міжхребцевої грижі
Хірургічне лікування грижі міжхребцевого диска передбачає створення невеликого розрізу на шкірі довжиною 2-3 см. Нейрохірург вводить в нього спеціальний інструмент – розширювач, щоб полегшити доступ до ділянки хребта. Потім за допомогою мікроінструментів і під контролем операційного мікроскопа проводиться видалення фрагментів хряща, які призводять до защемлення нервів, викликають біль і запалення. Операція триває в середньому 30-60 хвилин і завершується ушиванням рани і накладенням пов’язки.
Яким буде результат хірургічного лікування міжхребцевої грижі?
Відгуки пацієнтів після операції з видалення гриж міжхребцевих дисків хребта позитивні. Це обумовлено тим, що відразу після хірургічного втручання минає біль, а незабаром відновлюється чутливість кінцівок. Надалі важливо регулярно займатися лікувальною фізкультурою, щоб підтримувати отриманий результат і не допустити повторного розвитку грижі міжхребцевого диска.
Чи потрібна реабілітація після лікування грижі міжхребцевих дисків?
Реабілітація після хірургічного лікування гриж міжхребцевих дисків має не менш важливе значення, ніж сама операція. Для закріплення її результату пацієнту можуть призначити курс масажу, фізіопроцедур або голкорефлексотерапії. Також під час реабілітаційного періоду і після нього необхідно виконувати комплекс спеціальних вправ лікувальної фізкультури.
Що буде якщо не лікувати міжхребцеву грижу?
Відсутність своєчасного лікування при грижі міжхребцевих дисків може призвести до розвитку радикулопатії – патології, що характеризується порушенням функції нервового корінця.
Радикулопатія корінців поперекового відділу хребта може призвести до порушення функції стопи у вигляді її слабкості або оніміння шкіри. Грижі міжхребцевого диска шийного відділу хребта суттєво небезпечніші, оскільки вони можуть провокувати не тільки радикулопатію, але й стиснення спинного мозку (мієлопатію). Ця патологія здатна призвести не лише до слабкості кінцівок і оніміння пальців, але й до порушення рухової активності аж до інвалідності.
Чи можна вилікувати грижу міжхребцевого диска без операції?
Лікуванням гриж дисків без операції займається лікар-невролог. У багатьох випадках лікування гриж міжхребцевого диска можливе і без операції. Пацієнтам неврологи призначають медикаментозну терапію, рентгенконтрольовані лікувальні блокади (їх виконує нейрохірург), а також масаж, фізіопроцедури та лікувальну гімнастику в якості доповнення до основного лікування.
Деякі грижі міжхребцевих дисків можуть з часом зникнути самостійно. Але якщо консервативна терапія виявилася неефективною, рекомендоване хірургічне втручання нейрохірурга.
Записатись на консультацію нейрохірурга ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.