Про хірургічне лікування пухлин спинного мозку розповідає нейрохірург вищої категорії, кандидат медичних наук Олександр Анатолійович Яворський.
Які бувають пухлини спинного мозку?
Пухлина спинного мозку – це доброякісне або злоякісне новоутворення, яке росте безпосередньо в спинному мозку (інтрамедулярна пухлина) або тканинах, що оточують його (екстрамедулярна пухлина).
До пухлин, що утворюються з клітин спинного мозку (інтрамедулярних), належать астроцитоми, гліобластоми, епендимоми та ліпоми. Астроцитоми розвиваються з астроцитів – клітин спинного мозку, які чимось нагадують форму зірок. Такі пухлини можуть бути як доброякісними, так і злоякісними. Епендимомою спинного мозку називають пухлину, яка розвивається в його центральному каналі. А от пухлиною спинного мозку, яка трапляється найрідше, є ліпома.
До другої групи пухлин, які ростуть з оболонок і нервів спинного мозку (екстрамедулярних) належать менінгіоми і невриноми. Вони належать до пухлин спинного мозку, хоча по суті ростуть поруч з ним всередині хребтового каналу. Невриноми, менінгіоми, епендимоми й астроцитоми – це пухлини, здатні вражати як спинний, так і головний мозок.
Пухлини, що розвиваються безпосередньо з клітин спинного мозку, а також його нервових структур, оболонок і судин, в нейрохірургії називають первинними. До вторинних пухлин спинного мозку належать метастази. Вони можуть вражати його як всередині, так і зовні. Метастази в хребтовому каналі зустрічаються набагато частіше від первинних пухлин (близько 80% всіх випадків). До їх виникнення найчастіше призводить рак молочних залоз, передміхурової залози, легені, щитоподібної залози.
Симптоми пухлин спинного мозку
Пухлина спинного мозку, яка поступово збільшується в об’ємі, призводить до його стиснення та порушення функції. Основними симптомами пухлин спинного мозку є:
- зниження чутливості кінцівок;
- біль у спині;
- м’язова слабкість або параліч кінцівок;
- порушення функції тазових органів: затримка або нетримання сечі, калу.
На початковій стадії клінічні ознаки пухлини спинного мозку зазвичай виражені слабо. У міру зростання новоутворення симптоми патології стають яскравішими через прогресуюче ураження спинного мозку.
Покази та протипокази до лікування пухлин спинного мозку
Провідним методом лікування новоутворень спинного мозку є їх видалення хірургічним шляхом. У разі злоякісної пухлини операція може поєднуватися з хіміотерапією або променевою терапією.
Практично всі пухлини спинного мозку потрібно видаляти хірургічним шляхом. Виняток можуть становити менінгіоми невеликого розміру, які не ростуть. В цьому випадку може застосовуватися тактика спостереження. Поява навіть помірно виражених неврологічних порушень у вигляді зниження чутливості, слабкості кінцівок, а тим більше нетримання сечі є ознакою ураження спинного мозку, тому щоб уникнути розвитку важких ускладнень операцію потрібно провести якомога раніше. Якщо вчасно не прооперувати пухлину в шийному відділі спинного мозку, вона може призвести до паралічу рук і ніг.
Операція при пухлині спинного мозку протипоказана, якщо пацієнт знаходиться у важкому стані, а також у таких випадках:
- гострі інфекційні захворювання;
- порушення згортання крові;
- загострення хронічних захворювань.
Підготовка до лікування пухлин спинного мозку
Після консультації з нейрохірургом пацієнт проходить стандартне передопераційне обстеження для оцінки стану здоров’я і виявлення можливих протипоказів до проведення операції. З метою діагностики пухлин спинного мозку проводять комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ) з контрастом і електронейроміографію (у разі потреби).
При епендимомі призначають МРТ і спинного, і головного мозку, оскільки ця пухлина здатна метастазувати. Якщо пухлина спинного мозку вторинна, тобто вона є метастазом, то проводиться обстеження для виявлення первинної злоякісної пухлини. Після вивчення результатів діагностики нейрохірург визначає оптимальну тактику лікування пухлини – хірургічне видалення або променеву терапію, хіміотерапію. Нейрохірург ставить попередній діагноз, а остаточний – патологоанатом після дослідження клітин видаленої пухлини під мікроскопом.
Якщо є неврологічні порушення (оніміння кінцівок, м’язова слабкість та інші) перед операцією та відразу після неї пацієнту потрібно робити лікувальну фізкультуру. Комплекс вправ підбирається в кожному випадку індивідуально.
Анестезіолог Леонід Врублевський та нейрохірург Олександр Яворський
Етапи лікування пухлин спинного мозку
Першим етапом хірургічного лікування пухлин спинного мозку є введення пацієнта в наркоз і антисептична обробка операційної ділянки. Потім нейрохірург створює доступ до пухлини, видаляє її під контролем операційного мікроскопа та зашиває рану.
Іноді під час операції лікарю доводиться видаляти значну кількість уражених пухлиною кісткових структур, що стає причиною дестабілізації хребта (підвищеної рухливості хребців). У такому разі на завершальному етапі проводиться операція зі стабілізації хребта.
Хірургічне видалення пухлини спинного мозку проводять під загальною анестезією. Операція може тривати від 2 до 12 годин, залежно від площі та ступеню ураження тканин спинного мозку.
Ефективність хірургічного лікування пухлин спинного мозку
Результатом успішної операції є повне видалення пухлини спинного мозку зі збереженням його функції, тобто, у пацієнта немає неврологічних ускладнень (параліч кінцівок, порушення функції тазових органів та інших). У більшості випадків пацієнти відзначають поліпшення самопочуття відразу після оперативного втручання.
Ефективність хірургічного лікування пухлин спинного мозку залежить від їх виду (доброякісні, злоякісні) і ступеню ураження мозкової тканини. У деяких випадках після видалення злоякісної пухлини через певний час може виникнути рецидив. Така ймовірність попередньо обговорюється під час консультації з нейрохірургом.
Реабілітація після лікування пухлин спинного мозку
Якщо пухлина спинного мозку була видалена вчасно, і ураження його тканин було мінімальним, то пацієнту, як правило, не потрібно проходити курс реабілітації. Якщо залишилися неврологічні порушення, наприклад, слабкість у кінцівках, то необхідно займатися лікувальною фізкультурою до повноцінного відновлення функції спинного мозку.
Що буде, якщо не лікувати пухлини спинного мозку
Пухлина спинного мозку з часом збільшується в розмірі, що призводить до стиснення та ураження його тканин. Спершу це проявляється у вигляді неврологічних розладів, вираженість яких поступово наростає. Тривале стиснення спинного мозку призводить до незворотних наслідків, а це означає параліч та інвалідність. Крім того, деякі доброякісні пухлини спинного мозку (невриноми, епендимоми, менінгіоми) можуть з часом перероджуватися у злоякісні.
Записатись на консультацію можна через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00- 30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.