Що таке ВМД?
Вікова макулярна дегенерація (ВМД) або, як її часто називають, вікова дегенерація жовтої плями — це захворювання очей, яке провокує затуманення центрального зору. З процесом старіння, макула — частини ока, яка контролює чіткий прямолінійний зір, пошкоджується. Звідси й всі проблеми. Це не викликає повної сліпоти, але створює значні перешкоди на звичному форматі життя.
Важливо враховувати й форми ВМД:
- Суха форма може розвиватись досить повільно, а на початкових стадіях сам пацієнт погіршення зору не відзначає.
- Волога — небезпечніша, може виникнути раптово та призвести до втрати зору.
Всьому цьому є причина. У порожнині виникають нові судини, але якщо сітівка не повноцінно функціонує та страждає від кисневого голодування, вони стають дуже ламкими. Цей процес провокує виникнення ВМД. Тому й потрібні профілактичні огляди: щоб максимально уповільнити розвиток хвороби та вчасно назначити правильну терапію в залежності від форми ВМД.
Поява дегенерації жовтої плями може мати відношення й до генів. Якщо у когось у родині така проблема була — варто бути уважнішим до свого зору, адже це підвищує ризик.
Куріння, високий кров’яний тиск або високий рівень холестерину, ожиріння, вживання великої кількості насичених жирів, світла шкіра, жіноча стать та світлий колір очей також є факторами ризику.
ВМД — прогресуюча хвороба, тому симптоми будуть погіршуватись з часом:
- На початку можна помітити легку нечіткість зору або проблеми з зором при слабкому освітленні.
- Вже на пізніх стадіях прямі лінії починають виглядати хвилястими чи кривими. Поруч з центром зору з’являється розмита область або поява порожніх плям. Кольори стають тускніші, а слабке освітлення стає ще більш проблемним для очей.
Якщо говорити про вік, то здебільшого симптоми з’являються близько 60 років.
Якою буде діагностика та лікування?
Розпочати варто зі звичайного огляду у офтальмолога. Однією з найпоширеніших ранніх ознак є друзи — крихітні жовті, білі плями під сітківкою, які можуть мати чіткі чи розмиті контури, ніби незначне скупчення пігменту. Лікар може їх побачити безпосередньо при огляді.
Також можно проводити самоконтроль, наприклад оцінка завдяки сітці Амслера — це малюнок з прямих ліній ніби шахова дошка. Якщо деякі лінії відсутні або здаються хвилястими, то це може свідчити про дегенерацію жовтої плями.
На жаль ліків, які б повністю позбавили ВМД, немає. Але для вчасного лікування, наприклад, вологої форми ВМД застосовують спеціальні лазери та ліки, які вводяться в око і зменшують ріст нових неповноцінних судин — так звані Anti-VEGF препарати, що на початкових стадіях можуть зберегти зір.
Пацієнтові теж потрібно прикладати трохи зусиль. Наприклад, добре харчуватись, додавати до раціону капусту, зелені та листові овочі (шпинат, гарбуз), червону рибу (лососеві). А також потрібні й вітамінні комплекси (А, Е, С,) з мікроелементами (цинк, селен) та з лютеїном та зеаксантином.
Профілактичні огляди можуть допомогти зберегти чіткість зору попри вік. Тому що вчасна терапія призупинить розвиток хвороби. Чим не гарний привід щороку у лютому навідатись до офтальмолога?
Про офтальмологію в Odrex.
Записатись на консультацію офтальмолога ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.