Анатолій Васильович, пацієнт Клініки Серця Odrex
Чому українська кардіохірургія — це те, чим варто пишатися
Сьогодні українські кардіохірурги не тільки вчаться, але і вчать, стають новаторами, щорічно проводять сотні операцій малоінвазивним способом.
Ми раді бути частиною цього — і сьогодні проводимо шунтування серця через міні-доступ на робочому серці (саме таку операцію провели Анатолію). Раніше ця методика завжди застосовувалася на зупиненому серці за допомогою периферичної канюляціі. А на робочому серці можна було шунтувати тільки передню поверхню серця. Тепер же ми можемо позиціювати ту область, де потрібно шунтування, не зупиняючи при цьому серце — далі розповімо, що дає пацієнтам ця методика.
Міні-інвазивна операція на робочому серці
Ми зустрічаємося з Анатолієм біля перев’язувальної в хірургії: чоловік прийшов на останню перев’язку. З моменту його операції пройшло всього 10 днів, а він вже шостий день як вдома. Швидкий підйом на ноги, відсутність помітних слідів операції — це те, що додає впевненості пацієнтам, які вирішуються на операцію. Більшості з нас дуже важливо зберегти можливість самостійно себе обслуговувати, швидко відновитися, швидко повернутися до фізичних навантажень і знову сісти за кермо. Навіть коли хвороба — дуже важка, нам важливо зберегти звичний темп життя.
Для пацієнтів кардіохірурга Дмитра Турлюка це можливо завдяки методиці — шунтування на робочому серці за допомогою міні-доступу. Операція Анатолія по-своєму унікальна: шунтування задньої поверхні серця, без його зупинки, провели вперше в Україні.
Кардіохірург Анастасія Давиденко, асистент Дмитра Турлюка, розповідає про плюси операції:
- Пацієнти після такої операції повертаються до звичних навантажень в першу ж добу. Якщо при стернотомії обмежують фізичну активність: підйом важких предметів, об’ємні спортивні навантаження і так далі — до зрощення кістки, то у пацієнтів після міні-доступу таких обмежень немає. Завдяки міні-доступу не потрібен бандаж, і пацієнти не обмежені фізично.
- Розрізи невеликі, і в цілому — їх менше, ніж при стандартному шунтуванню. Операція виконується через невеликий розріз під грудьми близько 5 см. Без зупинки серця, без периферичної канюляціі — тобто без додаткових розрізів на стегні й в області шиї (як при міні-інвазивному коронарному шунтуванні зі штучним кровообігом).
- Пацієнтів не турбує післяопераційний біль. Це заслуга анестезіологів, які під УЗД-контролем виконують грудну високу паравертебральную або епідуральну блокаду. Максим Павловський, керівник підрозділу ВІІТ Клініки Серця, вважає за краще паравертебральную блокаду або блокаду м’язів, випрямляє хребет: немає впливу на післяопераційне навантаження серця і, відповідно, на гемодинаміку. Блокади дозволяють пацієнтам уникнути великих доз опіатів, легеневих ускладнень, проблем з гіпертензією. Легеня розправляється, і пацієнти раніше починають нормально дихати. Адекватні дихання і кашель без больового синдрому збільшують післяопераційний комфорт і допомагають одужувати швидше.
Історія Анатолія
Ще п’ять років тому пацієнт і хірург жили в тисячах кілометрів один від одного. Але обидва не так давно переїхали до Одеси — і зустрілися в найпотрібніший момент.
Коронарографія показала, що в Анатолія вражена передня низхідна артерія — найбільш життєво важлива. При цьому вона виявилася дуже дрібною (близько 1,25 мм, дуже гіпоплазована) — багато кардіохірургів вважають, що такі артерії не підлягають шунтуванню, і не спроста. А ось задня міжшлуночкова артерія була добре виражена, залишати її нешунтованою було б недобре.
Операція: як зробити через розріз в 5 см те, що зазвичай роблять через розріз в 30 см
Для того, щоб хірурги зробили необхідний доступ, потрібно «вимкнути» ліву легеню: анестезіологи виконують інтубацію трахеї двухпросвітною трубкою або використовують
бронхіальний блокатор, і проводять одне-легеневу штучну вентиляцію легенів.
У такій вентиляції легенів є багато нюансів: зростає ризик баротравми, волютравми, існує ризик розвитку гіпоксії, тому вентиляція повинна бути протективною — максимально безпечною.
Коли анестезіолог «вимикає» одне з легенів пацієнта, кардіохірурги ставлять торакопорти: через один троакар встановлюється відеокамера, через другий проводиться сама маніпуляція. Асистенти виводять в експозицію грудну і променеву артерії, які Дмитро Вікторович використовуватиме для шунтів. Грудна артерія знаходиться досить-таки високо: через маленький отвір важко переглянути вглиб і скоагульовати все гілки. Методика міні-доступу дозволяє зробити це через мінімальний розріз, під відеоасситенціею.
Свобода від болю
Відсутність адекватного знеболення дискредитувало б мініінвазивний метод шунтування. Біль може бути навіть сильніше, ніж при стернотомії. Для того, щоб хірургу дістатися до серця, при таких операціях проводиться однолегенева штучна вентиляція легенів. Легеня повинна розправитися після операції. Це здебільшого завдання і самого пацієнта. Через больовий синдром пацієнти «жаліють себе», не можуть адекватно дихати і кашляти. Відповідно в післяопераційному періоді можуть бути респіраторні проблеми (ателектаз легкого).
Тому, щоб пацієнт після операції прокинувся без болю, наші анестезіологи-реаніматологи використовують мультимодальний підхід і регіонарні методики знеболювання.
Ми працюємо за принципами fast-track хірургії. До, під час і після операції робимо все, щоб скоротити час, необхідний для повної реабілітації.
«У нас дружиною не було сумнівів», —- розповідає Анатолій. «Просто між собою ми все обговорили, а Дмитро Вікторович переконав, що операція необхідна і зовсім не страшна. Після операції до мене постійно заходили лікарі та медсестри, а я їм кажу: “Не хочеться вас вночі турбувати”. На що вони говорять: “Це наша робота. Треба — значить турбуйте. Кличте “. Ставлення до людей тут дуже гарне».