Меланома (меланобластома, меланокарцинома, меланосаркома) — це вид раку шкіри, який розвивається з пігментних клітин (меланоцитів). Вона є надзвичайно злоякісною пухлиною, супроводжується лімфогенним і гематогенним метастазуванням, з високим рівнем смертності.
Зовні вона виглядає як родимка (невус), але, на відміну доброякісних утворень, проростає вглиб шкіри і поширюється організмом, формуючи вторинні пухлини.
Найбільш тривожна ознака – це будь-яка зміна розміру, форми або кольору родимки, які сталися за короткий період часу. Найчастіше меланомою є новоявлена родимка, а не ті, що вже давно є. Також вона іноді маскується під ранку, яка довго не гоїться.
Більшість меланом виникають не в існуючих родимках, а в тих, що нещодавно з’явилися.
Ризик захворіти на меланому вищий у людей, які мають:
- світлу шкіру й блакитні очі;
- багато пігментних плям;
- в анамнезі тяжкі сонячні опіки;
- атипові невуси;
- ослаблену імунну систему;
- часті відвідування солярію.
Як не пропустити меланому
Будьте уважні до себе і до своєї шкіри: правильно підібраний догляд та увага до родимок та плям — це база. Відмічайте, чи з’явились у вас нові родимки, чи старі не змінили в кольорі, формі або розмірі.
Дерматоскопія у дерматолога — бажана раз на рік або тоді, коли вас направить ваш лікар.
Ознаки меланоми запам’ятовуються по абревіатурі АКОРД:
А — асиметрія: якщо половинки родимки не ідентичні, це має насторожити.
К — краї: мають бути чіткими та рівними у здорової родимки.
О — окрас: має бути однотонним; до речі, меланома не обов’язково — чорна зовні, вона може бути рожевою, прозорою, червоною, словом, різною.
Р — розмір: родимки завбільшки від 5 мм треба спостерігати.
Д — динаміка: якщо родимки змінюються з часом, починають свербіти, лущитись, окрашуватись в інший колір, це привід для консультації.
Усе незвичне і неправильне, що ви бачите на шкірі, потрібно показати лікарю.
Хірургічне втручання – це основний вид лікування меланоми на будь-якій стадії. Оперативне втручання передбачає широке — 2 см від краю пухлини — і глибоке висічення пухлини з подальшим гістологічним дообстеженням.
Чим довше триває захворювання — тим менший відсоток виживання пацієнтів. Тому, меланому дуже важливо діагностувати на ранній стадії захворювання, так як тільки своєчасне лікування допоможе збільшити шанси на одужання.
Профілактика мелономи
Найкраще, що ви можете зробити для шкіри, не тільки з точки зору ризику меланоми, — це захистити її від надмірного впливу сонця.
- Користуйтесь SPF в будь-якому сезоні, але особливо ретельно — влітку. Підберіть фільтр під свій тип шкіри, обирайте захист не нижче, за 30 (а декому треба й 50).
- Уникайте сонця, коли УФ індекс найсильніший. Зазвичай, це опівдні і до 16 години, незалежно від того, в якій частині світу ви знаходитесь. Існують додатки, які показують УФ-індекс, також його можна подивитись на сайтах із прогнозом погоди.
- Тривале перебування на сонці в будь-який час може мати наслідки. Крім ризику меланоми, є ще більш розповсюдженні сонячні опіки, пігментація тощо.
- Одяг також є хорошим захистом шкіри. Не забувайте захищати також шкіру голови і носити капелюха!
- Від соляріїв та ламп штучної засмаги краще відмовитись на користь менш шкідливим засобам.
Записатись на консультацію Альони Валентинівни ви можете через мобільний додаток, форму на сайті або за телефонами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30. Лікар веде прийом в Багатопрофільному центрі на Розвидайлівській та у Поліклініках всієї сім’ї в Южному та Райдужному.