Про симптоми, причини виникнення, діагностику, лікування та профілактику інфаркту нам розповіла завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення, кардіолог вищої категорії Наталя Окоманюк.
Які основні симптоми інфаркту?
- біль в грудній клітці, як правило, дуже сильний, пекучий, давлячий, стискаючий, типово розташовується за грудиною, відчувається на більшій площі — пацієнт часто вказує місце болю, прикладаючи кулак до грудини, він може розповсюджуватись у нижню щелепу, шию, ліве плече (і далі, зазвичай, по ходу ліктьового нерва до зап’ястя та пальців руки), або в епігастрій, рідко — в спину (а саме в міжлопаткову ділянку).
Біль зазвичай триває понад 20 хвилин і поступово збільшується. Вираженість болю не залежить від фази дихання або положення тіла, не зменшується після прийому нітрогліцерину під язик, - задишка — найчастіше у людей похилого віку або при обширному інфаркті міокарда,
- слабкість,
- запаморочення, пресинкопальні стани або непритомність,
- посилене серцебиття, аритмія,
- занепокоєння або тривога, страх наближення смерті — особливо у пацієнтів з сильним болем у грудній клітці,
- блідість, потовиділення,
- артеріальний тиск зазвичай нормальний, але може бути зниженим або підвищеним.
Які фактори ризику виникнення інфаркту?
У групі ризику виникнення інфаркту знаходяться люди віком 40-70 років. До 70 років переважною більшістю пацієнтів є чоловіки, після — кількість чоловіків та жінок однакова.
Основними факторами ризику є:
- ожиріння,
- цукровий діабет,
- тютюнопаління,
- малорухливий спосіб життя,
- хвороби серцево-судинної системи (артеріальна гіпертензія тощо),
- спадковість.
Як проходить діагностика інфаркту?
Під час діагностики інфаркту лікар вивчає симптоми, які турбують пацієнта, та за необхідності призначає інструментальні дослідження.
Рання діагностика інфаркту, як правило, включає:
- електрокардіограму,
- ехокардіографію серця,
- аналізи крові.
Електрокардіограма є основним методом діагностики, який дозволяє оцінити роботу серця. Він допомагає визначити серцевий напад, що нещодавно відбувся або триває, а також виявити зміни, які характерні для інших хвороб серця.
Ехокардіографія серця дозволяє визначити локалізацію та площу пошкоджених тканин.
Аналіз крові дає змогу визначити наявність в крові пацієнта специфічних білків, які виробляються під час інфаркту.
Чому лікування інфаркту в Odrex безоплатне?
Оскільки Медичний дім Odrex уклав договір з Національною службою здоров’я України за напрямом лікування інфарктів, його лікування сплачує держава – пацієнт не повинен нічого доплачувати.
До безоплатного пакета лікування інфаркту в Медичному домі Odrex входить:
- цілодобове лікарське спостереження та постійний моніторинг стану пацієнта у найгострішому періоді,
- цілодобове проведення лабораторних та інструментальних досліджень,
- проведення екстреної катетеризації коронарних артерій та стентування інфаркт-залежної артерії.
Коронарографія необхідна, щоб побачити звуження або повне закриття коронарної артерії, викликане атеросклерозом. Проводиться за допомогою контрастної речовини, яка вводиться безпосередньо в артерію, завдяки чому її видно на моніторі.
Під час коронарографії приймається рішення та проводиться стентування інфаркт-залежної артерії. Метою лікування є відновлення кровотоку через інфаркт-залежну артерію та відновлення перфузії серцевого м’яза. Стент дозволяє відновити кровотік артерією, розширюючи її уражену ділянку.
Яка профілактика інфаркту та інших серцево-судинних захворювань?
Основними методами профілактики розвитку серцево-судинних захворювань є:
- здорове харчування,
- помірне фізичне навантаження,
- відмова від куріння, зловживання спиртними напоями,
- підтримка нормальної маси тіла,
- контроль рівня артеріального тиску.
Пацієнтам, які мають проблеми з судинами та серцем, особливо важливо дотримуватись здорового способу життя. За наявності серцево-судинних або інших хронічних захворювань потрібно своєчасно звертатись за консультацією лікаря, проходити лікування та дотримуватись всіх рекомендацій.
Записатись на консультацію Наталі Петрівни ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті та в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.