Що таке метастази у хребті?
Метастази у хребті — це вторинні вогнища злоякісної пухлини. Вони утворюються в результаті поширення пухлинних клітин разом з током крові в організмі. Первинне захворювання, тобто сама злоякісна пухлина, знаходиться у інших органах або тканинах. Наявність метастазів свідчить про агресивний перебіг онкологічного захворювання або його рецидив.
До метастазів у хребті найчастіше призводять наступні види онкологічних захворювань:
- пухлини легень;
- пухлини ШКТ (шлунково-кишкового тракту);
- пухлини молочної залози;
- пухлини передміхурової залози;
- меланома;
- захворювання крові (мієломна хвороба).
У деяких випадках людина не підозрює про наявність у неї онкологічного захворювання доти, поки не звернеться до нейрохірурга з приводу болю у спині і не пройде обстеження. Тому дуже важливо раз на рік проходити профілактичний медогляд: жінкам — у мамолога (з мамографією або УЗД молочних залоз), чоловікам — в уролога з аналізом крові на ПСА.
Симптоми метастазів у хребті
Діагностувати метастатичне ураження хребта може лише нейрохірург на підставі результатів обстеження пацієнта. Але є три основні симптоми, які можуть вказувати на наявність метастазів у хребті в пацієнта з онкологічним захворюванням:
- біль. Він може бути двох видів. Перший — біль у спині, викликаний переломом хребця. Другий вид — біль, «стріляючий» у руку або ногу. Він виникає через те, що пухлина або хребець, що зламався, здавлює нервові структури;
- неврологічний дефіцит — це наслідок здавлення спинного мозку пухлиною або зламаним хребцем. Неврологічний дефіцит проявляється у вигляді слабкості в руках або ногах аж до повної відсутності рухів, порушення чутливості (оніміння) кінцівок, розладів сечовипускання;
- нестабільність хребта — наслідок руйнування хребців пухлиною. Супроводжується болем у спині, появою горба, викривленням та іншими видимими деформаціями хребта.
Самостійно поставити собі діагноз, грунтуючись лише на перерахованих симптомах, не можна. Необхідно записатися на консультацію до нейрохірурга, який встановить точну причину погіршення самопочуття.
Чи всі метастази у хребет потрібно оперувати?
Не всі метастази у хребті необхідно оперувати. При множинних вогнищевих ураженнях, які не призводять до руйнування хребця, здавлення спинного мозку і нервових структур, операція не рекомендована. У цьому випадку пацієнтам потрібно продовжувати лікування основного онкологічного захворювання.
Покази до операції при метастазах у хребет
Є кілька основних показів, при яких потрібне хірургічне втручання. Операція при метастатичних ураженнях хребта показана, якщо:
- у пацієнта є множинні метастази у хребті, але первинна пухлина не була виявлена. У цьому випадку роблять біопсію тіла хребця для гістологічного аналізу. Результат дослідження допоможе визначити вид і розташування пухлини, а також розробити подальший план лікування;
- у пацієнта розвинулась нестабільність хребта або його викривлення через руйнування хребців пухлиною. Стабілізуюча операція допоможе зупинити цей патологічний процес, доки він не призвів до незворотних наслідків;
- у пацієнта є перелом хребців, що супроводжується больовим синдромом, який не піддається консервативній терапії (медикаменти, що зменшують біль, променева терапія). У цьому випадку показані пункційна вертебропластика або кіфопластика;
- у пацієнта розвинувся неврологічний дефіцит у результаті здавлення спинного мозку пухлиною або кістковими уламками. В даному випадку операцію (декомпресію хребетного каналу з наступною стабілізацією) потрібно провести впродовж найближчих 24-х годин. Інакше виникнуть незворотні зміни спинного мозку і повне порушення його функції (параліч і втрата чутливості нижніх кінцівок, порушення функції тазових органів). Вчасно проведена операція дозволяє попередити руйнування хребта, досягти регресу неврологічного дефіциту і підвищити якість життя пацієнта.
Остаточне рішення про необхідність проведення будь-якої з перерахованих операцій приймає нейрохірург.
Що робити, якщо метастази є, а пухлина не знайдена?
У випадку, коли метастази у хребті є, але первинна пухлина не знайдена, єдиним способом встановити точний діагноз є біопсія тіла хребця. Дослідження допоможе визначити, який орган або тканина уражені пухлиною, а також обрати тактику лікування онкологічного захворювання.
Однак результат біопсії тіла хребця буде готовий не раніше, ніж через 3—5 тижнів після проведення процедури, а іноді й більше. Якщо у пацієнта є неврологічний дефіцит або нестабільність хребта, то нейрохірург може провести операцію з декомпресії спинного мозку, не чекаючи результатів біопсії. Це дозволить попередити розвиток тяжких незворотних ускладнень (здавлення спинного мозку, руйнування хребців) і покращити якість життя пацієнта.
Чи всіх пацієнтів з показами до операції при метастазах у хребет оперують?
Не всіх пацієнтів з метастазами у хребет оперують. Наявність показів до хірургічного втручання ще не є гарантією того, що його проведуть. Для оцінки ймовірного результату операції нейрохірурги використовують загальноприйняту шкалу Tokuhashi (Такахаші). У ній враховуються такі критерії, як стан пацієнта, наявність множинних метастазів у організмі, локалізація первинної пухлини, наявність неврологічного дефіциту та інші. Якщо згідно шкалі Tokuhashi у пацієнта низькі шанси на ремісію, а ризик не пережити операцію високий, то ймовірніше її проводити не будуть. Але остаточне рішення про необхідність хірургічного втручання приймає нейрохірург, враховуючи конкретний випадок.
Хірургічне лікування метастатичного ураження хребта
Хірургічне втручання при метастатичному ураженні хребта дозволяє стабілізувати стан пацієнта і дати йому можливість продовжувати лікування основного захворювання. Результатом операції при метастазах у хребті є:
- відновлення стабільності в ураженому сегменті хребта;
- зменшення больового синдрому;
- відновлення неврологічного дефіциту.
Зміцнення кісткової тканини хребця кістковим цементом в ході вертебропластики дозволяє уникнути перелому при метастатичному ураженні хребта. Однак важливо розуміти, що хірургічне лікування при метастазах у хребцях не впливає безпосередньо на тривалість життя, але покращує її якість.
Паралізований лежачий пацієнт не має можливості отримувати променеву і/або хіміотерапію, а після операції рухливість частково або повністю відновлюється, що дає йому можливість продовжити лікування і підвищує шанси на настання ремісії.
Відносні протипоказання до хірургічного лікування метастатичного ураження хребта
Існує кілька відносних протипоказань до проведення операції при метастатичному ураженні хребта. До них відносять:
- радіочутливі пухлини — у даному випадку показана променева терапія;
- множинні вогнища ураження;
- тотальний параліч ніг понад 24 години —операцію з декомпресії спинного мозку провести можна, але ймовірніше за все, рухливість нижніх кінцівок вже не відновиться;
- передбачуваний термін життя менше 4 місяців.
Ще одним відносним протипоказанням є важкий стан хворого, який не дозволяє перенести операцію. Але остаточне рішення про проведення хірургічного втручання приймає нейрохірург.
Записатись на консультацію нейрохірурга ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.