Які фактори ризику захворювання?
- Перший і дуже серйозний фактор ризику: теперішня або нещодавня (яка відбувалась протягом останніх 2-х місяців) антибіотикотерапія. Варто відмітити, що псевдомембранозний коліт розвивається далеко не у всіх людей, які приймають антибіотики. Особливу увагу потребують пацієнти похилого віку, вагітні та люди з пригніченим імунітетом. Псевдомембранозний коліт – саме той аргумент, чому приймати антибіотики без призначення не варто.
- Госпіталізація (чим триваліше триває госпіталізація, тим вище ризики) або перебування в закладах з догляду за важкими хворими (хоспіси, будинки похилого віку тощо).
- Тривале застосування ще деяких препаратів, наприклад, для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, так званих гастропротекторів.
- Хірургічні втручання в межах черевної порожнини. Адже такі операції (а ще й післяопераційна антибіотикотерапія) можуть тимчасово порушувати мікрофлору кишечника та імунну рівновагу.
- Тривале застосування назогастрального зонду (це такий девайс для харчування людей з порушенням ковтання).
Як розпізнати псевдомембранозний коліт?
♦ Легка форма:
- діарея,
- незначний біль у животі.
❕ У пацієнтів із супутніми захворюваннями, особливо в післяопераційному періоді, ця хвороба навіть у легкій формі може значно погіршити стан.
♦ Важка форма:
- виражена діарея (більше 30 разів, іноді з домішками свіжої крові в калі),
- біль в животі спастичного характеру,
- лихоманка до 39-40℃,
- зневоднення.
❕ Відсутність діареї у цієї групи хворих може свідчити про розвиток блискавичної форми.
Для визначення діагнозу лікар з’ясовує зв’язок початку хвороби з курсом антибіотикотерапії, вивчає клінічну картину, ендоскопічні зміни кишечника та направляє на лабораторний аналіз калу на токсини А та В Clostridium difficile.
Як лікують псевдомембранозний коліт?
Як не дивно, але в основі лікування псевдомембранозного коліту, викликаного прийомом антибіотиків, теж використовуються антибактеріальні препарати. Але вони спрямовані безпосередньо на збудника – Clostridium difficile. В якості додаткової терапії можна використовувати пробіотики.
Важке протікання псевдомембранозного коліту може потребувати оперативного втручання.
Як профілактувати хворобу?
Ніколи не приймати антибіотики без консультації лікаря – ці ліки не можна прописувати собі самостійно. Також обов’язково варто дотримуватися рекомендацій щодо тривалості, дозування та кратності прийому.
Не можна нзловживати гастропротекторами – доцільність прийому краще обговорити з лікарем.
І найпростіше, але не менш важливе – дотримуватися елементарних правил гігієни.
Детальніше про стаціонар Odrex.
Записатись на консультацію та діагностику ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.