Консультує Тарас Володимирович Душенчук, офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург
Іноді його називають оком серфера – птерігіум і справді часто зустрічається у тих, хто багато займається пляжним спортом. Якщо є можливість цілими днями кататися на хвилях, то хто її упустить? Проте сонце, пісок, вітер і солоні бризки в числі головних причин захворювання. Найбільшої шкоди приносить ультрафіолетове випромінювання, причому воно впливає на зір навіть тоді, коли сонячне світло відбивається від води, піску або снігу. Спровокувати птерігіум можуть і запалення оболонки ока, хронічні кон’юнктивіти, хімічні подразники, генетична схильність, а у дітей птерігіум буває вродженим.
pterygos, грецький – «маленьке крило»
Лікарі були в шоці, коли цей чоловік …
У затоці Уеймея на Гаваях сталося саме радикальне видалення птерігіума, яке тільки можна уявити. Досвідчений серфінгіст, в свої 61 пливучи на максимальній швидкості, всунув обличчя в десятиметрову океанську хвилю, після чого відновив рівновагу і продовжив плисти. Птерігіум зірвало з поверхні ока і рогівка очистилася. Хоча область відриву і запалилася на кілька днів, вона зажила без медичного втручання. Через півроку рецидиву не відбулося.
До чого потрібно бути готовим, якщо у вас птерігіум
З птерігіума пов’язано безліч незручностей, про які людина з хорошим зором не здогадується, і небезпек, з-за яких занепокоїтися лікуванням потрібно відразу.
- Зір. Коли птерігіум розростається, знижується гострота зору і з’являється затуманення погляду можуть розвиватися астигматизм і диплопія – роздвоєння предметів. Рідкісні випадки: витончення ділянок рогівки малигнизация (злоякісне переродження) тканин предметне зір зникає, коли птерігіум повністю закриває зіницю.
- Дискомфорт. З’являються роздратування і сльозливість, набряк, свербіж, сухість, відчуття чужорідного тіла в оці, незручність в носінні лінз.
- Естетика. Чим більше зростає крилоподібна пліва, тим менше естетичною вона стає через почервоніння і рубцевих змін кон’юнктиви і рогівки.
Як вилікуватися
Іноді операція не рекомендована: при виражених запальних процесах, онкологічних захворюваннях, деяких інфекціях, порушення згортання крові, вагітності, венеричних хвороб.
Що буде після операції
День доведеться походити з пов’язкою на оці. Протягом декількох годин можливі кровотечі з-за того, що птерігіум весь пронизує кровоносними судинами, – але це не страшно, досить змінити пов’язку. У деяких можливий тупий головний біль і підвищена чутливість до яскравого світла. Ще не розсмоктуються шви (а це 7-10 днів), в оці відчувається смітинка.
Ще приблизно два тижні після операції око буде почервонілим. Трохи довше залишиться відчуття дискомфорту, тому що рогівка, з якої видаляється частина птерігіума, – найбільш чутлива оболонка ока. Як тільки рана рогівки гоїться, неприємні відчуття проходять.
Що робити, щоб птерігіум не з’являвся, не повторювався або не зростав
- Вибирати сонцезахисні окуляри з високим рівнем захисту – UV 400 (від інтенсивності забарвлення лінз це не залежить). Ті, що вже є, можна перевірити у оптика на спеціальному приладі – спектрофотометрі.
- Консультуватися з лікарем про те, як зволожувати очі. Для цього є різні гелі і краплі на кшталт «штучної сльози», а після операції можуть прописати мітоміцин С.
- У тих, хто працює на вулиці, птерігіум розвивається в п’ять з половиною разів частіше. Тому час роботи і занять спортом потрібно носити спеціальні окуляри. Вело-окуляри, окуляри для катерів і човнів або захисні окуляри потрібні, коли уникнути особливо запилених і сонячних умов не виходить.
- Дозоване зорове навантаження і здорове харчування зайвими не будуть. А вправи для очей не займають багато часу і їх не складно робити.
Бібліографія
A. Aminlari, R. Singh, D. Liang. Management of Pterygium // EyeNet Magazine — 2010. — Access mode: https://www.aao.org/eyenet/article/management-of-pterygium-2
T .Liu , Y. Liu , L. Xie , X. He , J. Bai. Progress in the pathogenesis of pterygium // Current Eye Research. — 2013. — Vol. 38 (№ 12).
T. G. Campbell. Radical treatment for surfer’s eye // BMJ Case Reports. — 2014. — Access mode: http://casereports.bmj.com/content/2014/bcr-2014-203896.full
Е. В. Мальцев, В. Я. Усов, Н. Ю. Крицуна. Сучасні методи лікування птерігіуму // ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ журнал. – 2012. – Т. 3.
Е. С. Прохвачова. Птерігіум: хвороба очей з «пташиним» назвою // Health-UA. – Режим доступу: https://www.health-ua.org/faq/oftalmologiya/350.html
M. Al-Bdour, M.M. Al-Latayfeh. Risk factors for pterygium in an adult Jordanian population // Acta Ophthalmologica Scandinavica. — 2004. — Vol. 82 (№ 1).