Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Q&A про вакцинацію від коронавіруса разом з Наталією Вільнер

Найефективніший метод боротьби з інфекціями — це вакцинація. Щодня ми отримуємо найрізноманітніші питання про COVID-19 і вакцини проти нього, тому ми підготували новий випуск Q&A з Наталією Вільнер про коронавірус. Цього разу він присвячений імунізації, помилкам навколо вакцини і колективному імунітету.

Короткий гід про перебіг COVID-19 і алгоритм дій для пацієнтів ви можете знайти тут

COVID-19 може бути непередбачуваним і важким захворюванням. Продовжуйте дотримуватися нехитрих правил профілактики — маски, соціальна дистанція, чистота рук. І своєчасно направляйте своїх близьких і звертайтесь самі до лікаря.

Вакцини, доступні в Україні:

 • BioNTech, Pfizer
 • CoronaVac
 • Oxford, AstraZeneca
 • Johnson & Johnson

Вакцина, її принцип дії та ефективність

Чому вакцину від СOVID-19 так швидко розробили? Адже вчені говорять, що на розробку вакцин йдуть десятиліття.

Насправді, часу пройшло немало. Коронавіруси і раніше були відомі людям, і вже набували характеру серйозних спалахів — як у випадку з поширенням важкого гострого респіраторного синдрому (SARS-COV1) в 2002-2003 і близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV) в 2012. Розробляти вакцини від коронавірусів почали ще тоді, що і проклало шлях до швидкої розробки вакцин проти COVID-19, викликаного коронавірусом SARS-COV2.

Так, розробка вакцин проти COVID-19 відбувається безпрецедентними темпами, і вакцини були дозволені для застосування до закінчення клінічних випробувань. Але це пов’язано, в першу чергу, з поточною надзвичайною ситуацією, і з тим, що ймовірна користь від вакцини перевищує існуючі ризики.

Нам ще належить оцінити питання ефективності, які не були розглянуті в ранніх клінічних випробуваннях: тривалість захисту, потреба в додаткових дозах й інтервали між ними. Але провідні вчені та організації сходяться в тому, що вакцинація збереже багато життів.

Як працює вакцина AstraZeneka від СOVID-19?

Вакцина змушує наш організм виробляти антитіла до поверхневого білку вірусу, за допомогою якого вірус прикріплюється до наших клітин. Тому після вакцинації прикріплення вірусу буде блоковано антитілами. Вірус не потрапить в клітку людини, не буде розвиватись. А оскільки тяжкість перебігу прямо залежить від кількості отриманого вірусу, то вакцина може полегшити перебіг захворювання в разі його розвитку.

Чи захищають вакцини від нових штамів вірусу?

Нові штами вірусу SARS-COV2 продовжують вивчати. Але відомо, що більшість доступних вакцин забезпечують, принаймні, деякий захист від різних варіантів вірусу.

Чи не небезпечно прищеплювати людей в період епідемії? Чи може вакцина посилити захворювання, якщо вакцинуватись в інкубаційному періоді?

Багато епідемій були ліквідовані саме завдяки вакцинації. Вакцинуватись після зараження, в інкубаційному або ранньому періоді, — безпечно.

В деяких випадках ми розраховуємо на те, що вироблення антитіл у відповідь на вакцину відбудеться раніше, ніж їх вироблення у відповідь на саме захворювання. На цьому побудовані принципи екстреної постконтактної профілактики: наприклад, при вітрянці, кору, гепатиті А, сказі.

Чи можна заразитись СOVID-19 від вакцини?

Вакцина не містить в собі вірус, який може викликати СOVID-19. Вакцинація не впливає на позитивні результати тестів ПЛР і тестів на антиген.

Вакцинація — стовідсотковий захист від зараження або важкого перебігу хвороби?

Вакцини не запобігають появі інфекцій на 100%. Після щеплення все ще можна заразитись COVID-19 і передати вірус іншим. Але це трапляється дуже рідко.

Кому і коли потрібно вакцинуватись

Навіщо молодим людям, які часто переносять хворобу легко, щепитись від COVID-19?

Вакцина не тільки захищає саму людину від інфікування, а й допомагає захистити інших, в тому числі тих, хто схильний до високого ризику тяжкого перебігу коронавірусної інфекції. Молодий безсимптомний пацієнт може заражати ковід-інфекцією своїх рідних і близьких, навіть не усвідомлюючи цього.

Чи потрібно прищеплювати людей, які недавно перехворіли на COVID-19?

Люди, які недавно перенесли підтверджену коронавірусні інфекцію — включно з тими, хто захворів між першою і другою дозою вакцини — мають одужати і припинити режим самоізоляції перш ніж робити цю процедуру. В цьому випадку розумно навіть відкласти отримання вакцини на кілька місяців, щоб дозволити іншим пройти вакцинацію раніше. Ризик повторного зараження в перші місяці низький, а ось вакцини в світі — в дефіциті.

Кілька невеликих досліджень показали, що після одноразової дози вакцини у перехворілих спостерігається більш високий рівень антитіл в порівнянні з тими, хто не хворів. Але невідомо, чи дорівнює це сталому імунітету. Тому на даний момент абсолютно всім рекомендують отримати обидві дози вакцини.

Кому вакцинація протипоказана?

Тим, у кого є раніше перенесені алергічні реакції швидкого типу, ще звані «анафілаксією», на вакцини COVID-19 або їх компоненти.

Чи можна робити щеплення вагітним, дітям, людям з низьким імунітетом?

 • За спільним рішенням лікаря і пацієнтки, зробити щеплення можна і під час вагітності. Але тільки в тому випадку, коли користь безумовно перевищуватиме ризики. Наприклад, якщо вагітна жінка працює в лікарні або часто контактує з хворими.
 • Вакцинація дітей на даний момент не рекомендована, так як дослідження вакцин тривають. Коли вчені отримають більше даних, рекомендації можуть змінитись.
 • Люди з хронічними захворюваннями — онкологічними, діабетом, хворобами серця, легенів і іншими — можуть і повинні бути щеплені, так як мають велику ймовірність ускладнень і смерті від COVID-19.
 • Пацієнти, які отримують високодозову, імуносупресивну терапію, повинні проконсультуватися з лікарем. Ці препарати можуть пригнічувати дію вакцини, і вона буде неефективною під час курсів терапії.

Яким повинен бути інтервал між різними вакцинами?

МОЗ України рекомендує дотримуватись інтервалу в 1 місяць між вакциною проти коронавірусу та іншими вакцинами. Це пов’язано з тим, що поки немає даних про безпеку та ефективність одномоментного введення вакцин.

Однак інші світові організації рекомендують коротші інтервали. Зокрема, американська СDC рекомендує дотримуватись інтервалу в 14 днів. Якщо є необхідність вводити будь-яку іншу вакцину терміново — наприклад, вакцинація від правця під час обробки ран, або вакцинація від сказу при укусі тварини — то інтервалу не дотримуються

До і після вакцинації

Чи потрібні обстеження перед вакцинацією?

Це не рекомендовано — за винятком анкетування. Анкети потрібні для того, щоб виявити пацієнтів з історією алергій: після щеплення їх спостерігають 30 хвилин замість звичайних 15 — це міжнародні рекомендації. Однак МОЗ України рекомендує всіх пацієнтів спостерігати протягом 30 хвилин.

Чи варто перевіряти рівень антитіл перед вакцинацією?

Не варто, так само, як ми не перевіряємо рівень антитіл перед вакцинацією від грипу.

Які бувають реакції на вакцину від COVID-19?

Реакції на щеплення від COVID-19 виникають частіше, ніж на інші вакцини — приблизно у кожного третього пацієнта. Є дані, що частіше реагують на вакцину ті, хто вже перехворів. Самі реакції на Covishield бувають наступними:

 • Місцева реакція, як і на інші вакцини: почервоніння, набряк або біль у місці уколу, збільшення підпахвових (аксилярних) лімфовузлів на стороні ін’єкції.
 • Загальні реакції: лихоманка, озноб, втома, головний біль.

Жарознижуючі або знеболюючі ліки, такі як парацетамол або ібупрофен, використовувати можна — але тільки, якщо виникає реакція. Заздалегідь їх приймати не варто: поки невідомо, чи можуть ці ліки знизити ефективність вакцини.

Зазвичай реакції тривають 1-2 доби. Якщо реакція затягується або з’являються специфічні симптоми, наприклад, втрата нюху, слід запідозрити паралельне інфікування. Вироблення імунітету займає близько 2 тижнів, і в цей час людина ще не захищена — а значить, може легко заразитись.

Як зрозуміти, що людина захищена вакциною? Чи потрібно перевіряти рівень антитіл після щеплення?

Людина вважається повністю імунізованим через два тижні після отримання другої дози вакцини.

Тестування рівня антитіл не рекомендоване після вакцинації. Існують різні типи антитіл: до поверхневого білка, до ядерного білку вірусу. Не всі тест-системи зараз широко доступні, деякі є тільки в лабораторіях великих наукових центрів, де виміром рівня антитіл займаються спеціальні наукові співробітники.

Кінець пандемії COVID-19

Коли можна зняти маску після вакцинації?

COVID-19 все ще небезпечний, в першу чергу для тих, хто ще не вакцинувався — а це більшість з нас. Заради їх безпеки, щеплені люди все ще повинні продовжувати носити маску і дотримуватись дистанції.

Сьогодні в країнах, де люди масово прищеплюються, поступово дозволяється збиратись невеликими групами без масочного режиму і дистанціювання. CDC також дозволяє тим, хто вакцинувався, не дотримуватись карантину після контакту з хворим. Однак дослідження вакцин тривають, і рекомендації можуть змінюватись.

Коли закінчиться пандемія COVID-19?

Пандемія закінчиться при появі «колективного імунітету». Коли достатня кількість людей стане несприйнятливою до захворювання, воно більше не зможе легко поширюватися. Колективного імунітету можна досягти двома шляхами:

 1. Перший шлях — природний, якщо більша частина населення перехворіє. Але внаслідок цього загине, в середньому, 2% хворих.
 2. Другий шлях — внаслідок масової вакцинації. Вакцинація — це кращий спосіб зробити людей невразливими до інфекції та зберегти життя рідних і близьких.

Друзі, пам’ятайте, що при погіршенні стану треба їхати в лікарню, де є кисень та інші ліки, які необхідно вводити в умовах стаціонару або реанімації. Як завжди, ви можете записатись на консультацію (включно телефонну) за номером +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті. Викликати Швидку допомогу можна за номером 9000 з мобільного або +38 (048) 752-9000 зі стаціонарного телефону.