Оториноларинголог Білоус-Печена Лілія Василівна
Причини захворювання
- віруси (риновірус, аденовірус, вірус грипу та парагрипу),
- бактерії (гемофільна паличка, пневмокок та стрептокок),
- гриби.
Види риносинуситу
- гострий вірусний (хвороба триває до 10 днів),
- поствірусний (після 10 днів і до 12 тижнів),
- бактеріальний (понад 12 тижнів).
Симптоми
- закладеність носа,
- слизові та слизово-гнійні виділення,
- кашель,
- біль та тиск в області пазух,
- порушення нюху,
- головний біль,
- слабкість,
- підвищення температури тіла до 38-40 градусів.
Щоб правильно встановити діагноз, лікар збирає анамнез захворювання, проводить об’єктивний огляд, тобто пальпацію, за потреби – перкусію придаткових та лобових пазух та ендоскопію носової ділянки.
При гострому та поствірусному риносинуситі рентгенографія, КТ та МРТ пазух не проводиться. При бактеріальному риносинуситі, підозрі на гострий бактеріальний фронтит, пансинусит або орбітальні та внутрішньочерепні ускладнення рекомендовано КТ та МРТ придаткових пазух.
Носові пазухи
Лікування риносинуситу
Тактика лікування захворювання залежить від його різновиду. Якщо пацієнт звертається із гострим риносинуситом, то лікар призначає симптоматичне лікування, противірусну терапію, промивання носа сольовими розчинами та радить пити багато рідини. Все, як при звичайній вірусній інфекції. Такими випадками зазвичай займається сімейний лікар.
Оториноларинголог вступає в «бій» з хворобою, якщо діагностують поствірусний риносинусит: якщо симптоми не проходять після 10 дня, якщо клініка розвивається бурхливо. Тоді вже ЛОР лікує поствірусний та бактеріальний риносинусит і може додатково призначити деконгестанти (судинозвужувальні назальні краплі), нестероїдні протизапальні препарати, інтраназальні кортикостероїди та антибіотикотерапію.
Важливо: антибіотики призначають лише при гострому бактеріальному риносинуситі та при підозрі на ускладнення. Вірусні захворювання антибіотиками не лікують!
В деяких випадках лікар може призначити хірургічне втручання. Боятися не потрібно – пункція абсолютно безболісна, триває 5-7 хвилин, проводиться під місцевою анестезією. Деякі пацієнти кажуть: «Там буде отвір на все життя», але це міф – там тоненька пластинка, все легко та швидко загоюється, ніякого отвору на все життя там не буде. І хронічні риносинусити від цього розвиватись не будуть, це також міф. Навпаки, дренування необхідно провести, коли гній не може вийти через природні сполучення в порожнину носа. Це допомагає пацієнту набагато швидше одужати.
Лікування народними засобами
Народні методи я нікому не рекомендую. Дихання парою від гарячої картоплі, закапування меду, соку цибулі в ніс в кращому випадку будуть марними, а в гіршому можуть ще й зашкодити. Краще своєчасно звернутися до фахівця за кваліфікованою допомогою та не допустити ускладнень.
У жодному разі не можна проводити ніяких теплових процедур в області гайморових та лобових пазух – це може призвести до ускладнень!
Можливі ускладнення риносинуситу
- бактеріальні фронтити (пансинусити),
- орбітальні (набряк періорбітальний, диплопія),
- внутрішньочерепні (абсцеси головного мозку),
- неврологічні ускладнення (бактеріальний менінгіт).
Профілактика риносинуситу
Профілактичні заходи полягають у сезонній вакцинації (від грипу та пневмококової інфекції), загартовуванні, раціональному харчуванні, повноцінному сні. Також не варто недооцінювати відпочинок – він дуже важливий для вашого здоров’я. І обов’язково треба своєчасно звертатись за медичною допомогою до фахівців!
Лілія Білоус-Печена консультує в Поліклініці всієї сім’ї в ж/м «Райдужний», 19/2. Ви можете записатись на консультацію Лілії Василівни через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.