Прицільне знайомство
Від 8 до 25% мешканців Європи страждають від гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) і майже кожен другий візит до гастроентеролога пов’язаний з нею. Що таке ГЕРХ? Це хронічне рецидивне захворювання зі спонтанними та регулярно повторюваними закидами шлункового та/або дуоденального вмісту в стравохід, що виникає через неспроможність нижнього стравохідного сфінктера. Розберемось, як хвороба може заявляти про свою присутність.
По-перше, симптомами, цілком звичайними для харчових проблем:
- печія, повернення їжі (відрижка), часта відрижка.
По-друге, зовсім, на перший погляд, незвичайними:
- хронічний кашель, бронхіальна астма. Так, не дивуйтесь, за різними даними, зв’язок нападів астми з епізодами гастроезофагеального рефлюксу підтверджується у 30-85% випадків. А у 21% цілком здорових людей протягом життя відзначались напади бронхоспазму, пов’язані із закиданням кислоти в стравохід;
- патологічна захриплість голосу, хронічний ларингіт, стеноз горлянки або трахеї — від 1 до 50 % випадків кислотний рефлюкс є причиною цих ЛОР-захворювань;
- біль у грудях, не пов’язаний із захворюваннями серцево-судинної системи, — у хворих з нормальними даними коронарографії у 40–50 % випадків напади болю в грудях пов’язані з епізодами рефлюксу.
(Микола Володимирович Калініченко — гастроентеролог)
Корінь зла
Впритул наблизитись до розгадки таємниці гастроезофагеального рефлюксу допоможе визначення природи захворювання:
- інфекційна — зараження бактерією helicobacter pylori, яка, до слова, винна у розвитку виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, може стати відправною точкою закидів кислоти;
- медикаментозна — аспірин, нестероїдні протизапальні препарати, а також гормональна терапія можуть спровокувати зміни у роботі травлення;
- психологічна. На розвиток ГЕРХ впливає стан нервової системи. Хронічний стрес впливає на вегетативні центри, що спричиняє розслаблення нижнього харчового сфінктера, що пропускає вміст шлунка у стравохід, сприяючи подразненню органу.
Серед інших класичних причин:
- шкідливий спосіб життя;
- помилки харчування;
- шкідливі звички.
(Віталій Вікторович Русаков — хірург, ендоскопіст)
Способи виявлення
«Золотий стандарт» діагностики, як і контролю ефективності лікування, ГЕРХ — добова (24-годинна) рН-імпедансометрія. Процедура не має собі рівних у точності визначення кислотності в стравоході та шлунку (і дванадцятипалій кишці). Добовий моніторинг дає спеціалісту величезну кількість інформації про стан цих органів, дозволяючи:
- оцінити особливості утворення шлункового соку, дізнатись, які саме фактори впливають на кислотність, чи змінюється вона при зміні положення тіла, під час куріння, прийому ліків тощо;
- визначити, чи є зворотне закидання вмісту шлунку в стравохід;
- проаналізувати частоту та тривалість рефлюксів, ступінь агресивності вмісту та те, як сильно він впливає на слизові оболонки стравоходу та шлунку;
- виявити індивідуальні ритми кислотності та скоригувати під них раціон;
- оцінити ефективність проведеної операції або призначеної терапії, підібрати довгострокові ліки, що знижують кислотність.
І в комплексі з ендоскопічним та рентгенологічним методами дослідження дають можливість встановити зв’язок ГЕРХ з іншими хворобами травлення, наприклад, виразкою шлунка, активним гастритом або дуоденітом.
Під наглядом професіоналів
РН-метрія проводиться в умовах клініки під наглядом спеціально навченого медперсоналу. Пацієнту через ніс у стравохід вводиться тонкий зонд – близько 2 мм, зі спеціальними датчиками, що зчитують. Зонд з’єднаний з компактним та легким реєстратором, який поміщають на плече чи пояс. Після встановлення пацієнт веде нормальний спосіб життя, адже зонд не стає на заваді ні для їжі, ні для сну або рухової активності. Обладнання моніторить епізоди рефлюксу кислого вмісту шлунку у стравохід, а пацієнт фіксує, що їсть, п’є, відчуває. Через 24 години зонд безболісно витягують, зчитують та інтерпретують дані.
Сам собою гастроезофагеальний рефлюкс загрози життю не представляє. Тим часом без належного лікування може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям та перетворитись на «бомбу уповільненої дії». Причина в кислоті, яка для шлунку цілком нормальна, а для стравоходу з нейтральною pH – немає. Постійні закиди рідини, що роз’їдає, загрожують травмами та опіками ніжної слизової оболонки стравоходу, провокують його хронічне запалення, розвиток стравоходу Барретта та навіть онкологічних процесів.
Записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі Odrex ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.