Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Що робити, якщо у дитини виявили анемію?

Анемія – захворювання крові, яке характеризується дефіцитом гемоглобіну і призводить до кисневого голоду тканин. Цю недугу досить часто виявляють у дітей, втім вчасне виявлення та правильне лікування у більшості випадків призводять до повного одужання. Щодо симптомів, профілактики та лікування анемії у дітей консультує дитячий гематолог вищої категорії Наталія Молодець.

Що таке анемія?

Якщо говорити простими словами, анемія – це зниження обсягу гемоглобіну в одиниці крові. Ця недуга призводить до виникнення кисневого голоду тканин, бо саме гемоглобін є основним компонентом еритроцитів, яких вважають відповідальними за транспортування кисню до органів.

Норма гемоглобіну залежить віку. Наприклад, у немовлят нормальним вважається рівень 220, у підлітків 14-15 років – вже від 140 до 160.

Розрізняють перший, другий та третій ступені або стадії анемії. При гемоглобіні від 90 до 110 у пацієнтів діагностують перший ступінь, від 70 до 90 – другий, а якщо позначка нижче за 70 – третій. Найважчим є третій ступінь анемії, в таких випадках іноді хворого доводиться екстрено госпіталізувати для інтенсивного лікування.

Анемії бувають різними. Здебільшого на консультацію в поліклініку до гематолога звертаються саме з дефіцитними анеміями, коли організму дитини не вистачає певних мікроелементів. Наприклад, заліза, вітаміну B12, фолієвої кислоти чи інших. Серед причин появи анемії можуть бути:

  • Порушення годування, через що у дитини з’являється дефіцит мікроелементів.
  • Поведінка дитини. Часто дівчата-підлітки намагаються схуднути, але неправильно підбирають дієти.
  • Патології шлунково-кишкового тракту, через що не всмоктуються мікроелементи. Дитина начебто якісно і регулярно харчується, але при цьому анемія розвивається. В такому разі необхідне обстеження у гастроентеролога, щоб перевірити, чи немає поверхневого гастриту, гастродуоденіту, запорів – це часта проблема у підлітків через малорухливий спосіб життя. Всі ці хвороби можуть призводити до анемій.
  • Підвищена крововтрата, наприклад, у дівчат в період становлення, коли з’являються місячні.
  • Занадто важкі фізичні навантаження у хлопчиків теж можуть призводити до анемій.
  • Підвищене руйнування еритроцитів (гемолітичні анемії).
    Будь-яка інфекція, антибіотики, алергія також серед причин. У нас навіть була історія, коли перед 1 вересня в школі пофарбували клас неякісною фарбою, дитина за 4 дні потрапила до лікарні з гемолітичним кризом з різким падінням гемоглобіну.

У 99% випадків такі процеси – оборотні, вчасне лікування яких призводить до повного одужання. Є невелика група важких анемій – апластичних, при яких фіксується недостатність роботи кісткового мозку. Це досить серйозна проблема, яка іноді вимагає тяжкого лікування, аж до трансплантації кісткового мозку. З позитивного – такі анемії зустрічаються не так часто.

Основні симптоми анемії. Як її вчасно виявити?

Перше, на що звертають увагу батьки – це те, що дитина стає млявою. Коли вони приходять на прийом, розповідають, що їхній син або донька бігали, як дзиґи, не могли всидіти на місці, а зараз хочуть присісти, прилягти та надають перевагу спокійним іграм. Також у маленьких пацієнтів спостерігається блідість шкірних покривів. Так, буває ситуація, коли у дитини просто такий тон шкіри від природи, але коли раніше після прогулянки її щоки та вушка ставали рожевими, а тепер ні – то це привід задуматися, чи це не ознака зниження рівня гемоглобіну. Також на цю недугу вказують випадіння волосся і порушення росту нігтів.

Як попередити розвиток анемії?

Якщо ж анемію не лікувати, то можуть з’явитись порушення роботи нервової системи, затримка психомоторного та розумового розвитку. Еритроцити є основним переносником кисню, і якщо він не надходить у головний мозок, гальмується розвиток всіх функцій. Тому важливо попереджати хворобу – регулярні прогулянки на свіжому повітрі, раціональне харчування, здоровий спосіб життя – серйозні вороги анемії. Якщо ж помітили симптоми, описані у цій статті, у своєї дитини, не займайтесь самолікуванням, а одразу ж звертайтесь до фахівців.

Наталія Молодець консультує в багатопрофільному центрі Odrex на вул. Розкидайлівській, а також працює в дитячому стаціонарі «Одрік». Ви можете записатись на її консультацію через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.