Які можуть бути порушення нюху?
- Аносмія – повна втрата нюху. Це найбільш поширена патологія.
- Гіперосмія – посилення нюху.
- Дизосмія – викривлене сприйняття нюху або відчуття неприємного запаху.
- Гіпосмія – часткова втрата нюху, яка найчастіше є тимчасовою.
Які причини виникнення дисфункції нюху?
- Вплив хімічних речовин на слизову: від наркотичних речовин до назальних крапель.
- Набряк слизової оболонки, найчастіше алергічний або при ГРЗ.
- Атрофічний риніт.
- Поліпи.
- COVID-19 (дисфункція нюху в цьому випадку виступає раннім симптомом).
Також причинами можуть бути стани, зовсім не пов’язані з ЛОР-апаратом:
- вікові порушення,
- травми голови, операції на мозку, пухлини мозку,
- наявність депресії, епілепсії, хвороби Паркінсона та Альцгеймера, розсіяного склерозу та інших неврологічних захворювань.
❕ Деякі медикаменти можуть спричинити дисфункцію нюху. Звертайте увагу на побічні ефекти препарату та обговорюйте їх з вашим лікарем.
Яка діагностика потрібна при порушенні нюху?
- Ольфактометрія
При цьому дослідженні пацієнту пропонують почергово кожною ніздрею нюхати якісь пахучі речовини: парфуми, корицю, табак тощо.
До речі, цей метод можна використовувати і як лікування – такі «тренування» нюху можуть дати результат. При цьому бажано щоденно використовувати одні й ті самі запахи.
- Комп’ютерна томографія
Дослідження проводять, щоб виключити перелом та пухлину. - Ендоскопічний огляд порожнини носу
Таке обстеження допомагає виключити візуально діагностовані причини дисфункції, такі як поліпи носу, порушення його архітектоніки тощо.
Порушення нюху на тлі ГРВІ або ковіду зазвичай пройдуть самі. А от якщо причиною є поліпи або травми носової перетинки, то потрібна хірургічна допомога.
❕ Пацієнтам з порушеннями нюху варто бути обережними при вживанні їжі, яка довго зберігається, бо є ризик отруїтися. І також при використанні природного газу, бо можна пропустити його витік.
Лариса Володимирівна приймає і проводить операції в Багатопрофільній лікарні на Філатова, 38. Записатись на її консультацію можна через форму на сайті, через мобільний додаток або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.