Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Швидкість допомоги — головний фактор у лікуванні інсульту: історія Валентини

Валентину госпіталізували з інсультом — жінка раптово втратила здатність рухати рукою та ногою, а також почала насилу вимовляти слова. На щастя, допомогу їй надали вчасно — і жінка вже виписалася з покращенням.

Її історія — приклад того, як важливо не зволікати та звертатися по допомогу при перших симптомах інсульту.

Головне – вчасно

«Коли я вранці підвелася – різко з’явилося таке відчуття, ніби мене хтось штовхнув. Добре, хоч син удома був. Викликали швидку – а далі я вже нічого не пам’ятаю. Прокинулась у реанімації», – розповідає Валентина, пацієнтка інсультного відділення.

Жінка потрапила до відділення екстреної медичної допомоги іншої лікарні у стані глибокого оглушення та мала виражену слабкість у лівій руці та нозі. На КТ лікарі виявили закупорювання крупної судини головного мозку та встановили діагноз ішемічний інсульт, а оскільки в тій лікарні не було можливості проведення механічної тромбектомії, пацієнтку транспортували в Odrex.

Від початку симптомів пройшло близько 3 годин, тож пацієнтка ще потрапляла у «терапевтичне вікно», і їй можна було провести одночасно тромболітичну терапію та механічну тромбектомію.

❕ «Терапевтичне вікно» при інсульті – проміжок часу, протягом якого застосування медикаментозної терапії або механічної тромбектомії є ефективним. Зазвичай це 4,5 годин від початку симптомів для медикаментозної терапії та 6 годин для ендоваскулярного видалення тромбу, але інколи завдяки можливостям нейровізуалізації цей час може бути розширений до 9 годин для тромболітичної терапії та до 24 годин для механічної тромбектомії.

Під час процедури інтервенційному хірургу Костянтину Хацьку вдалося витягнути тромб і повністю відновити мозковий кровоток ураженої півкулі. Якби таке лікування не провели б вчасно – стан пацієнтки ймовірно погіршився б та призвів до інвалідизації. Але, на щастя, все сталося вчасно, та на наступний день після тромболізису та тромбектомії жінка вже могла рухати ураженими кінцівками та говорити. Але на цьому лікування не закінчилося – попереду було ще 2 тижні відновлення.

Реабілітація після інсульту

Післяінсультна реабілітація націлена на відновлення втрачених функцій. Річ у тому, що коли трапляється інсульт, гинуть нейрони, і пацієнт більше не здатен рухати ногою, рукою, говорити або посміхатися – залежно від ступеню ураження головного мозку. Завдання невропатологів та всієї мультидисциплінарної команди в найгострішому періоді інсульту зупинити процес відмирання нейронів та відновити кровопостачання в головний мозок. А далі завдання реабілітації «навчити» нейрони, які залишились, функціям, за які відповідали нейрони, що загинули.

Над цим працює команда: фізичний терапевт, який відновлює рівновагу та рівну ходьбу, ерготерапевт, який допомагає навчитися себе обслуговувати та відновлює побутові навички, терапевт мови та мовлення, який працює над відновленням мовлення та функцією ковтання (до 60% пацієнтів мають проблеми з ковтанням через інсульт). І обов’язково психолог, бо по-перше, ця хвороба – серйозне емоційне випробування, а по-друге, вона може провокувати порушення деяких когнітивних функцій, як-от пам’ять чи уважність.

«Я дуже вдячна всім – тут такі відповідальні люди працюють! До мене дуже тепло ставилися. А ще тут дуже смачна їжа».

Пацієнтку вже виписали додому зі значним покращенням.

❕ Лікування інсульту в найгострішому стані та післяінсультна реабілітація в Медичному домі проводиться безоплатно для пацієнта – оскільки за цими напрямами лікарня законтрактована з НСЗУ.

Приймальне відділення на Розкидайлівській, 69/71 приймає через будь-яку державну чи приватну швидку допомогу. Повідомте лікарів, що плануєте госпіталізуватися до Odrex. Або викликайте швидку Odrex за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора – виклик швидкої допомоги при інсульті безоплатний.