Щоб уникнути судинних катастроф
Серед препаратів першої лінії для профілактики небажаних серцево-судинних подій лідирують статини. Їхній терапевтичний ефект виходить зі здатності блокувати синтез ключового ферменту, що бере участь у біосинтезі «поганого» холестерину. Крім того, вони сприяють уповільненню атеросклеротичних процесів.
Кому, коли і в яких дозах варто застосувати ці лікарські засоби? Для того, щоби дати точну відповідь, лікарі орієнтуються на таблиці з розрахунком кардіоваскулярних ризиків, створених з урахуванням багаторічних досліджень. Вони враховують такі параметри, як вік, гіпертензія, діабет, куріння. Чим більше чинників, здатних спровокувати серцево-судинні катастрофи, визначає лікар, тим актуальнішою для пацієнта стає профілактика та лікування за допомогою статинів.
І що ж на практиці?
Статини є препаратами, що найчастіше призначаються в Європі та США. А в нас ситуація дещо інша — прихильність до такого профілактичного лікування перебуває на дуже низькому рівні. З тих, кому показано прийом статинів, лише 12 % пацієнтів досягають через прийом препаратів належного рівня ліпопротеїдів низької щільності. Адже хтось просто не доходить до лікаря, хтось не дотримується потрібного дозування… Досить і невірних уявлень про роль статинів. Зокрема, роз’яснення потребують такі твердження:
У мене нормальний рівень холестерину — навіщо приймати препарати, які його знижують?
Насправді загальний рівень холестерину — далеко не єдиний показник, на підставі якого лікар призначає статинотерапію. Так само, як роль статинів не зводиться виключно до контролю над холестерином: ці препарати сприяють мінімізації запальних процесів у судинах та покращенню стану їхнього внутрішнього шару, вони допомагають стабілізувати наявні бляшки, а також позитивно впливають на текучість крові, зменшуючи ризик утворення тромбів, тим самим знижуючи кардіоваскулярний ризик.
Саме тому статини прописують після комплексної оцінки ризиків судинних подій.
Замість того, аби приймати ліки, краще дотримуватися здорового харчування.
Насправді лише 20 % холестерину надходить із їжею, інше організм синтезує сам. Крім того, на ліпідний обмін значно більше впливає спадковість, ніж вибір продуктів. Цілком можливий варіант, коли з меню будуть викреслені всі страви, у яких міститься хоч натяк на насичені жири (і організм водночас страждатиме від нестачі необхідних йому нутрієнтів), а результати аналізів будуть далекі від норми.
Але головне, один лише перегляд харчових звичок не дає змогу вилікувати такі серйозні патології, як, наприклад, цукровий діабет або ниркова недостатність. Та й наслідки десятків років куріння правильним харчуванням не перекреслити. У справі зниження кардіоваскулярних ризиків дієта буде ефективна не більше, ніж на 5 %.
Втім, це зовсім не скасовує потреби підкоригувати раціон! Як мінімум для того, щоби нормалізувати вагу і викреслити ожиріння з переліку факторів ризику.
Статини не обов’язково пити постійно, достатньо їх приймати курсами.
Насправді курсовий прийом не має сенсу. Після припинення прийому профілактичних препаратів усі показники повертаються до того рівня, якими були до початку лікування — і разом із цим повертаються всі ризики, які з віком лише збільшуються.
Усі статини однакові, а претензій до них накопичилося — легіон
Насправді відколи наприкінці 1970-х з’явилися перші статини, препарати цієї групи постійно вдосконалюються. Вони належать до найбільш добре вивчених медикаментів. Те, що вони згадуються у зв’язку з багатьма патологіями, говорить саме про це. Дослідження показали, що жахи накшталт «Рак! Деменція! Імпотенція!» немають під собою наукових підстав.
Але ж немає лікарських засобів без побічних ефектів
Насправді саме це твердження є вірним. Тільки варто враховувати, що їхня частота невелика, близько 1 %. Найбільш ймовірне ускладнення прийому статинів — гепатотоксичність і м’язова слабкість. Але підвищення рівня печінкових проб до 3–5 кратного рівня перестав бути протипоказанням до прийому статинів, і користь від їхнього прийому перевищить ризики потенційної токсичності в рази. Якщо виникне м’язова слабкість, фахівець допоможе підібрати інший препарат.
Головне, відчувши небажані симптоми, не приймати рішень самостійно — це має зробити лікар, спираючись на результати аналізів та рекомендації доказової медицини.
Записатись на консультацію кардіолога можна через мобільний додаток, форму на сайті або за телефонами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.