Алергія та алергічні стани
Алергія – це надмірна імунна реакція організму у відповідь на надходження алергенів. У відповідь на ці подразники організм виробляє антитіла, які викликають негативну реакцію з боку клітин та тканин.
Базові ознаки алергії
- свербіж шкірних покривів,
- кропив’янка,
- висип,
- напади бронхіальної астми,
- нежить,
- закладеність носа,
- першіння в горлі,
- свербіж в області очей,
- почервоніння очної кон’юнктиви.
За прогнозами ВООЗ, 21 століття вважається століттям алергії на відміну від 20-го, яке прийнято називати століттям серцево-судинних захворювань.
В Україні на алергію страждають від 20 до 30% населення. А це понад 10 мільйонів людей. З цим захворюванням можна “познайомитись” у будь-якому віці.
Розглянемо найвідоміші види алергічних реакцій.
Поліноз (“сінна лихоманка”) – сезонна алергія, ураження носа та кон’юнктиви очей у відповідь на цвітіння рослин (на пилок). Сезонним полінозом найчастіше страждають у період від кінця весни до початку осені.
Симптоми полінозу:
- нежить,
- печіння та різь в очах,
- сльозотеча,
- виділення із носа.
Алергія на амброзію — одна з форм полінозу; звичне для багатьох явище, якому не приділяють належної уваги, але потребує негайного лікування. В іншому випадку людина може втратити нюх і смак при запущених її формах.
Бронхіальна астма – це хронічне неінфекційне захворювання дихальних шляхів запального характеру. Для неї характерне порушення бронхіальної прохідності при контакті з алергенами. Викликає спазм гладкої мускулатури у відповідь на дратівливі фактори, що оточують. Алергенами можуть бути абсолютно різні речовини. Починаючи від харчових продуктів і закінчуючи пилком рослин та побутовою хімією.
До категорії ризику входять курці; люди, які ведуть малорухливий спосіб життя; а також ті, хто працюють на виробництві та контактують з великою кількістю антигенів.
Проявами бронхіальної астми є:
- кашель з в’язким мокротинням і гучними хрипами, що свистять;
- почуття нестачі повітря;
- виражена задишка навіть у стані спокою;
- нічні епізоди незрозумілого кашлю.
Але бронхіальна астма часом протікає безсимптомно, що ускладнює її діагностику.
Кропив’янка – алергічна реакція, яка вражає шкірні покриви і проявляється у вигляді сверблячих висипань-пухирців яскраво-червоного кольору, або рожевого відтінку. За своїм виглядом ці висипання нагадують опіки після зіткнення з кропивою.
Причини її виникнення різні, але найпоширенішими алергенами є ряд медикаментів, харчових продуктів, контактування з тваринами.
Перші симптоми кропив’янки проступають протягом кількох хвилин і швидко прогресують. Починається все зі сверблячки і швидко розповсюдженого висипу по всіх шкірних покривах. Може тривати навіть протягом кількох годин. Іноді супроводжується лихоманкою, головним болем, розладом травлення. Якщо затягнути з візитом до дерматолога, алерголога або терапевта, то може знадобитися стаціонарне лікування кропив’янки.
Комплексним лікуванням алергії займаються у Медичному домі Odrex. Тут ви зможете пройти курс лікування харчової алергії, лікування сезонної алергії та інші терапевтичні практичні сеанси.
Діагностика алергії
Щоб протестувати себе на наявність алергії, треба звернутися до терапевта, а краще – до алерголога.
На сьогоднішній день Медичний дім Odrex має всі технології для того, щоб брати алергопроби (скринінг-діагностика, яка допомагає з’ясувати, на який саме алерген реагує шкіра) у будь-який сезон незалежно від перебігу алергії. У домашніх умовах причину захворювання усунути не можна. Антигістамінні засоби можуть лише зняти епізод загострення алергії.
Крім того, лікар призначить низку лабораторних аналізів, таких як:
- загальний аналіз крові,
- біохімічний аналіз крові,
- аналіз на визначення специфічних імуноглобулінів Е,
- загальний аналіз сечі.
Лікування алергії
Насамперед, необхідно самостійно усунути вплив дратівливих алергенів. А далі лікар призначить медикаментозну терапію, яка включає:
- антигістамінні засоби,
- антилейкотрієнові засоби,
- АСІТ за необхідності,
- аерозолі, що купують напади, за необхідності.
Для збереження свіжого повітря в приміщенні лікаря рекомендують використовувати атмосферні очищувачі.