Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Базаліома

Як почувається ваша шкіра? Що робити, якщо на обличчі, шиї чи покриві голови з’явилися підозрілі ущільнення? Будь-який, здавалося б, звичайний запалений нарив на тілі може перетворитися на злоякісну пухлину. І це не перебільшення. Про базальноклітинний рак ми розповімо нижче.

Базаліома – злоякісна пухлина шкіри, що утворюється з епідермісу. При цьому клітини пухлини ідентичні з клітинами базального шару шкіри, тому і отримали таку назву. Базаліомі властиво повертатися — раз у раз. Здавалося б, виліковна хвороба, однак знову проявляє себе повторно.

Це захворювання переважно спостерігається у людей, старших за 40 років. У малюків чи підлітків такий діагноз – досить рідкісне явище. У них може зустрічатися хіба що вроджена форма базаліоми – так званий синдром Горліна-Гольца – який є не поодиноким пухлинним вогнищем, а безліччю новоутворень, «розкиданих» по всьому організму в поєднанні з пороками розвитку скелета, ендокринної та нервової систем, а також очей.

Дерматологи Юлія Теплюк, Андрій Демський та Ганна Федусь

Факт. Шкіра у жінок тонша, ніж у чоловіків. Відповідно у жінок ризик розвитку патології захисного шару тіла набагато вищий. Істотне значення має також віковий фактор: оновлення клітин шкіри з часом уповільнюється: у новонароджених ці процеси відбуваються кожні 72 години, а у людей від 16 до 35 років — приблизно раз на місяць.

Ця хвороба серед усіх злоякісних пухлин епітелію зустрічається найчастіше – на її частку випадає близько 70-75% від загальної кількості ракових пухлин шкіри. Базаліома прогресує повільно. Але якщо вчасно не прооперувати її, то буквально через пару років вона може збільшитися до 10 см і більше. Здатна проростати в навколишні непошкоджені тканини. Водночас практично не призводить до метастазування.

Фото Scin Cancer Foundation

Симптоми базаліоми шкіри

Локалізується базальноклітинний рак або на обличчі, або на шиї або ж на волосистій частині голови у вигляді щільного утворення — так званої папули розміром в середньому – 2-5 мм з опуклою або плоскою поверхнею. При утворенні базаліоми яскраво виражений больовий синдром.

Спочатку на тілі з’являється свого роду прищ. Він безболісно росте, покривається скоринкою, а якщо скоринку видалити, то залишається поглиблення, яке згодом знову затягується. Навколо пухлини збирається щільне коло з дрібних зернистих складових. Надалі вузлики зливаються між собою, а в центральній частині пухлини починається виразка.

Спочатку папула має рожевий колір або бежевий. І практично не завдає пацієнту будь-якого дискомфорту. Але з часом збільшується в розмірах, покривається плівкою, яка кровоточить. І під цим ороговілим шаром починається процес виразки. Папула розвивається в плоску бляшку набагато більших розмірів — до 10 см. Поверхня такого нашарування на шкірі лущиться. Може також набувати форми грибоподібного вузла або виразки, що проникає у суміжні тканини і навіть уражає кістки.

Причини базальноклітинного раку шкіри

  • надмірна дія сонячних променів. Особливо вразливим у цьому відношенні є світлошкіре населення;
  • перебування у зоні високого температурного режиму;
  • радіоактивний вплив;
  • контакт із канцерогенами, барвниками, смолами та оліями, нафтопродуктами й миш’яком;
  • регулярне пошкодження однієї і тієї ж ділянки шкіри і як наслідок — постійне виникнення рубців та опіків;
  • прийом імунодепресантів.

Факт. Пил у приміщеннях, де ми перебуваємо, приблизно на 70% складається із шарів омертвілих шкірних клітин. Наше тіло за хвилину скидає з себе від 30 тисяч ороговілих лусочок. А за все своє існування організм людини виробляє в середньому 18 кг шкіри. І вона встигає оновитися до 1000 разів.

Види базаліоми

  • вузликово-виразкова — ущільнення досягає великих розмірів і в ньому утворюється виразка; обриси пухлини стають розмитими. Локалізується біля носогубної складки, в області повіки або у внутрішньому кутку ока;
  • крупновузликова (вузлова форма базальноклітинного раку шкіри) — має вигляд одиночного вузла, що виступає над шкірою, крізь нього проходить судинна сітка. Вузол збільшується не вглиб шкірного шару, а із зовнішнього боку;
  • у вигляді бородавок — нагадує ущільнення кулястої форми, що поширюються на поверхні шкіри на зразок цвітної капусти і не проростають у навколишні тканини;
  • у вигляді пігментів — центр та краї пухлини містять високу пігментацію;
  • з рубцями – рубцювання відбувається в центрі хвороботворного вогнища, тоді як краї, як і раніше, залишаються у вигляді виразки;
  • плоска базаліома — це плоскі формування від рожевого до багряного кольору, що не проростають у глибокі шари дерми;
  • пухлина Шпіглера — червоні або синюваті вузлики до 10 см, пронизані розширеними кровоносними судинами, розташовуються на волосистих ділянках голови;
  • «проникаюча» форма — досить стрімко руйнує навколишні тканини, з’являється в тих місцях, де шкіра регулярно травмується;
  • склеродерміформна базаліома — вузлик блідого кольору поступово пресується і набуває форми плоскої шорсткої бляшки з добре помітним контуром, може містити виразки.

Факт. Від достатнього вмісту білкової речовини у сполучних волокнах кісток та сухожилля залежить пружність шкіри. При старінні організму вона втрачається, оскільки колагенові клітини вбирають у себе важкі метали. Чим старша людина, тим більше розпрямляються колагенові клітини, які в молодості перебувають в організмі у скрученій формі і тим самим забезпечують зовнішньому покриву необхідний натяг.

Де вам нададуть своєчасну допомогу?

У Медичному домі Odrex дерматовенеролог або онкодерматолог завжди дасть вам необхідні рекомендації щодо лікування базальноклітинного раку шкіри, підкаже, як вчинити, щоб унеможливити розвиток хвороби та настання її ускладнень. Тут проведуть необхідне діагностичне обстеження і призначать терапію, яка індивідуально підходить.

Факт. Функціональне призначення шкіри варіативне: це захисна функція; дихальна; виведення рідини; теплообмінна (у внутрішньому середовищі прийнятною для життєдіяльності організму вважається температура до 37 градусів). Крім того, шкіра служить для дотику, поглинання поживних речовин, здатна до самоочищення від бруду та самовідновлення.

Диференціальна діагностика

Базальноклеточный рак кожи настолько явственен, что он заметен уже при визуальном осмотре. Но для того, чтобы окончательно убедиться в диагнозе, врач назначит пациенту клеточное исследование мазка, взятого из зон,  подвергнутых эрозии.

Хірургічне лікування

Головним лікуванням базальноклітинного раку шкіри є її хірургічне висічення. Оскільки пухлина не дає метастазування, то локальне висічення її цілком зручне з точки зору лікарської справи — хірург усуває новоутворення, не торкаючись суміжних тканин.

Запитання — відповідь

Які ускладнення базаліоми?

Безумовно, сама хвороба протікає відносно рівно, оскільки це не дає метастазування. Здебільшого ускладнення пов’язані з руйнуванням оточуючих тканин. І за такого розвитку патології, коли буквально розпадається оболонка вух, очей і навіть головного мозку, можливий летальний кінець.

Чи можна вилікувати базаліому назавжди?

Прогноз базальноклітинного раку шкіри залежить від того, на якій стадії хвороби ви звернулися до лікаря. Пухлина, яка розрослася більш, ніж на 20 мм, вважається такою, що складно піддається лікуванню. Вона здатна рецидивувати. Якщо пухлиноподібне утворення ще не проникло в підшкірний шар і по своїй площі становить менше 20 мм, то базаліома виліковна практично в 95% випадків. Проте з погляду естетики, хвороба все ж таки залишає косметичні вади.

Чому деякі рани не загоюються і перетворюються на базаліоми? Як відбувається при цьому процес загоєння рани?

Спочатку після того, як людина отримала рану, кров згортається, активуються тромбоцити та утворюється фібриновий (білковий згусток). Потім уражена ділянка шкіри запалюється, і це триває до тижня. Процесу загоєння рани допомагають клітини крові лімфоцити, макрофаги та нейтрофіли, які борються з інфекцією, що потрапила в підшкірний шар, та видаляють залишки зруйнованих тканинних сполук. Потім настає проліферативна фаза — фаза утворення нової сполучної тканини, клітин епідермісу та кровоносних сплетінь. Із рани у процесі загоєння виділяється ексудат. Ця рідина сприяє відновленню шкіри, але разом із тим нею насичується інфекція. Отже, можливе повторне відкриття рани.

Відгуки