Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Онкологія головного мозку

Безперечно, онкологія головного мозку — важке випробування… Але не вирок. Розвиток сучасної медицини дає підстави для надії навіть при таких серйозних діагнозах.

Особливо, якщо вчасно помітити перші симптоми захворювання та відразу почати лікування.

Що таке «рак» головного мозку

«Раком» головного мозку називають злоякісні новоутворення, що розвиваються із клітин, у яких аномально змінилася структура ДНК.

Мутувавші клітини починають безконтрольно ділитись, формуючи пухлину, що проростає в навколишні тканини, пошкоджуючи та стискаючи їх. Через це у людини підвищується внутрішньочерепний тиск та порушується робота життєво важливих органів.

Тож… звідки береться онкологія?

На жаль, простої відповіді немає. Онкологічні захворювання є результатом взаємодії багатьох чинників— як зовнішніх так і внутрішніх. До них належать:

  1. Генетичні особливості (спадковість)
  2. Похилий вік
  3. Регулярний вплив канцерогенів та ультрафіолету
  4. Інфекційні захворювання
  5. Шкідливі звички
  6. Ослаблена імунна система

Чому організм не може просто виправити мутації?

У нормі клітини мають механізми «ремонту» ДНК. Якщо пошкодження виявляються, білки (наприклад, p53) активують відновлення або запускають процес апоптозу (запрограмованої смерті клітини).

Проблема виникає, якщо механізми відновлення ДНК самі пошкоджуються або якщо мутації накопичуються занадто швидко.

Якими бувають пухлини головного мозку

Злоякісні новоутворення поділяються на первинні та вторинні.

Первинні — це пухлини, що розвинулися з клітин головного мозку та прилеглих тканин (мозкової оболонки, черепних нервів, кровоносних судин, тканини залоз).

Вторинні ж (їх ще називають метастазами) утворюються внаслідок міграції ракових клітин з інших органів, уражених злоякісною пухлиною.

Гліоми

Найбільш поширений тип первинних пухлин мозку. Виникає із гліальних клітин мозку, що підтримують роботу нейронів. Ділиться на підвиди: астроцитоми, олігодендрогліоми, епендимоми та гліобластоми.

Медулобластоми

Виникає в мозочку та є найбільш поширеним типом злоякісних пухлин у дітей. Характеризується швидким ростом, але добре реагує на комплексне лікування.

Менінгіоми

Розвивається з тканин, що оточують головний або спинний мозок. Хоча більшість менінгіом є доброякісними, деякі можуть набувати злоякісної форми.

Шванноми вестибулярного нерва

Розвивається з клітин Шванна, що покривають нервові волокна. Цей тип пухлин частіше за інші спричиняє втрату слуху, запаморочення та проблеми з балансом.

Лімфома центральної нервової системи

Найбільш рідкісний тип злоякісної пухлини. Виникає в лімфоцитах — клітинах імунної системи. Зазвичай уражає головний мозок, але іноді поширюється і на спинний.

Ступені злоякісності онкологічних захворювань

Пухлини також класифікують за тим, наскільки їхні клітини відрізняються від нормальних та як швидко вони прогресують.

Вирізняють чотири ступені злоякісності:

  • I ступінь: пухлина збільшується повільно, не проростає в навколишні тканини. Клітини новоутворення мало відрізняються від нормальних.
  • II ступінь: пухлина складається з видозмінених клітин, які суттєво відрізняються від нормальних. Новоутворення повільно збільшується у розмірах, може проростати в навколишні здорові тканини.
  • III ступінь: пухлина швидко збільшується у розмірах. Складається з аномальних клітин, які активно діляться.
  • IV ступінь: пухлини поводять себе агресивно — швидко ростуть та швидко поширюються на інші здорові тканини. По центру таких пухлин формуються скупчення мертвих клітин (ділянки некрозу).

Що відчуває людина при онкології головного мозку

Інтенсивність та «болючість» симптомів онкології напряму залежить від ступені злоякісності пухлини — себто, від її розміру, розташування та швидкості росту.

Найбільш поширеними ознаками раку головного мозку є:

  • Тривала нудота.
  • Судоми та епілептичні напади.
  • Головний біль — особливо, якщо він посилюються вранці або при зміні пози тіла.
  • Слабкість або оніміння кінцівок — втрата чутливості чи сили в руках або ногах, особливо з одного боку тіла.
  • Порушення зору — розмитість, двоїння в очах або втрата периферійного зору.
  • Зміни в мовленні — утруднення в підборі слів, розумінні мови або артикуляції.
  • Когнітивні та поведінкові зміни — погіршення пам’яті, концентрації, зміни особистості або поведінки.
  • Порушення координації та рівноваги — труднощі з ходьбою, запаморочення або втрата рівноваги.

Зазначимо, що ранні ознаки зазвичай неспецифічні й можуть сигналізувати про розвиток зовсім інших хвороб. Проте, якщо ви помітили у себе або ваших близьких вищезазначені симптоми і вони тривають уже певний час — варто якнайшвидше звернутися до лікаря аби пройти обстеження та встановити точний діагноз.

Як виявити онкологію головного мозку

В Odrex ми застосовуємо тільки такі методи діагностики, чию ефективність, безпечність та надійність доведені роками. Це:

Комп’ютерна томографія (КТ)

Метод, що використовує рентгенівські промені для створення детальних зображень мозку — які, зі свого боку, допомагають виявити наявність пухлин, їхній розмір та розташування.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

Як і КТ, цей метод націлений на отримання високоякісних зображень мозку, але з допомогою магнітного поля та радіохвиль. Особливо ефективний для оцінювання поширеності пухлин та їхнього відношення до важливих, але дрібних структур (таких, як нерви, судини тощо). Обидва методи — КТ та МРТ — можуть використовуватись із введенням спеціальної контрастної речовини.

Біопсія

Процедура, під час якої береться зразок тканини пухлини для мікроскопічного дослідження. Біопсія — єдиний метод фінальної діагностики для визначення типу пухлини, її походження та ступені злоякісності.

Чим ми можемо допомогти

Не завжди можливо перемогти «рак» головного мозку повністю. Проте, при своєчасній діагностиці та комплексному лікуванні, можна значно подовжити повноцінне життя пацієнта.

В Odrex ми віримо, що кожен рік без болю та обмежень вартує того, щоб за нього боротися. І ось, як ми це робимо:

Хірургічне втручання

Мета операції — максимально можливе видалення пухлини з мінімальним пошкодженням здорових тканин. У деяких випадках повне видалення неможливе через розташування пухлини в критично важливих ділянках мозку. Проте навіть часткове видалення може зменшити симптоми та покращити ефективність подальшого лікування.

Хіміотерапія

Передбачає використання лікарських препаратів для знищення ракових клітин. Може вводитися перорально або внутрішньовенно. Хіміотерапія часто комбінується з іншими методами лікування для підвищення ефективності.

Таргетна терапія

Передбачає використання лікарських препаратів, які пригнічують функції специфічних молекулярних мішеней — молекул, які допомагають раковим клітинам рости та розвиватися.

Імунотерапія

Стимулює імунну систему пацієнта для розпізнавання та знищення ракових клітин.

Вибір оптимального методу або комбінації методів лікування визначається мультидисциплінарною командою лікарів на основі індивідуальних особливостей кожного пацієнта.

Як багато пацієнтів змогли перемогти «рак головного мозку»

Виживаність пацієнтів з онкологією головного мозку значно варіюється залежно від типу пухлини, її розташування, ступеня злоякісності, віку пацієнта та загального стану здоров’я.

Згідно з даними The Brain Tumour Charity, середня п’ятирічна виживаність для всіх типів пухлин головного мозку становить близько 12 %. Для гліобластоми, одного з найагресивніших типів пухлин, п’ятирічна виживаність становить приблизно 6,8 %. А от у випадку олігодендрогліом п’ятирічна виживаність досягає 90 %.

Варто зазначити, що ці статистичні дані є усередненими й не враховують індивідуальних особливостей кожного пацієнта. І, хоч лікування онкології головного мозку — складний процес, сучасна медицина вже врятувала багатьох пацієнтів. У тому числі й тих, хто вважався «безнадійними».

Переваги лікування в Odrex

Боротьба з онкологією головного мозку вимагає абсолютного професіоналізму лікарів та високоякісного сучасного обладнання. Саме такі фахівці й таке устаткування є в Медичному домі Odrex.

Наші лікарі використовують тільки передові хірургічні техніки, що дозволяють мінімізувати травматичність операцій і скоротити період відновлення пацієнтів.

До того ж, при необхідності ми запрошуємо до співпраці наших колег з інших куточків України — усе для того, аби лікування пацієнта пройшло максимально ефективно.

Щоб записатися на консультацію нейрохірурга, ви можете зателефонувати за номером +38 (048) 730–00–30 або написати в наш чат-бот в Telegram.

Відгуки