Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Емболізація маткових артерій

Емболізація маткових артерій (ЕМА) — це сучасний малоінвазивний метод лікування міоми матки і деяких інших гінекологічних захворювань. У багатьох випадках ЕМА дозволяє уникнути видалення матки і зберегти репродуктивну функцію.

Принцип методики ЕМА

Суть методу емболізації полягає в тому, що в артерію через катетер вводять спеціальні мікрочастинки — емболи, зроблені з медичного пінополіуретану. Емболи потрапляють в судини, які живлять міому, і перекривають кровотік. Дуже швидко вони закриваються волокнами фібрину і тромботичними масами і надійно закупорюють артерії. Позбавлені кровопостачання, міоматозні вузли поступово заміщуються сполучною тканиною і зменшуються в розмірах.

Сама матка при цьому не страждає: маткові артерії — не єдине джерело її кровопостачання, і при їх закритті матка перемикає на себе повноцінний кровотік з інших живильних її артерій.

Як проходить емболізація маткових артерій в Клініці Серця Odrex

Емболізація міоми матки — малотравматична процедура, що не вимагає розрізів і загального наркозу, легко переноситься. Зазвичай пацієнтка виписується з клініки вже через дві доби.

ЕВА проводиться під місцевою анестезією, яка потрібна тільки для безболісної установки катетера. Ендоваскулярний хірург через прокол вводить катетер в променеву артерію на зап’ясті (зрідка – в стегнову артерію), а потім під контролем ангіографічної установки катетер просувається по черзі в ліву і праву маткову артерію. Просування по артеріях абсолютно безпечно і не викликає ніяких відчуттів. Весь цей час пацієнтка перебуває в свідомості і може спостерігати за ходом операції.

Після емболізації пацієнтку переводять в комфортабельну палату, де вона залишається під наглядом лікарів ще деякий час.

Відновлення після емболізації міоми матки

Процес зменшення міоматіческіх вузлів починається практично відразу після процедури, і за статистикою, через 6 місяців більшість вузлів зменшуються на 40%, а через рік — на 60-65%. Поліпшується загальний стан жінки, скорочуються і пропадають такі неприємні симптоми міоми, як болі і сильні кровотечі при менструації. Для контролю стану міоми рекомендується робити УЗД органів малого таза через 3, 6 і 12 місяців після емболізації.

Особливістю емболізації є болі після процедури — так званий постемболізаціонний синдром. Він може проявлятися у вигляді різної інтенсивності болю внизу живота, підвищеної температури, іноді можуть бути кров’янисті виділення. Але лякатися не варто, все це нормальні явища. Саме через постемболізаціонного больового синдрому жінка повинна деякий час після операції залишатися в клініці: лікарі купірують біль анальгетиками.

Як правило, болі проходять через 6-8 годин після операції, проте це залежить від розмірів міоматозних вузлів: чим вони більші, тим довше болить. В окремих випадках болі можуть зберігатися кілька діб і навіть тижнів, але тоді лікар призначає знеболюючу терапію. Більшість же жінок іде з клініки вже без болю.
Болі можуть ще деякий час повертатися при перевтомі, переохолодженні, сильній фізичній активності. Болючою і щедрою може бути і перша менструація після емболізації. Деякі пацієнтки скаржаться на слабкість, швидку втомлюваність, підвищення температури. Однак з часом стан жінки нормалізується.

Кому показана емболізація маткових артерій

Показанням для проведення ЕМА є, в першу чергу, симптомно або зростаюча міома матки розміром від 5 тижнів умовної вагітності, з поодинокими або множинними вузлами від 3 см. При більш дрібних міоматозних вузлах показана консервативна гормональна терапія.

Рішення про доцільність емболізації приймає лікар, враховуючи побажання пацієнтки і супутні фактори:

  • вік,
  • характер і вираженість симптомів,
  • розмір і розташування міоматозних вузлів,
  • тенденцію до їх зростання,
  • хвороби, що супруводжують,
  • плани на вагітність.

Оскільки емболізація є перекриття кровотоку в маткових артеріях, вона показана і при деяких інших гінекологічних захворюваннях:

  • ангіодисплазія матки (також її називають артеріовенозною мальформацією матки, артериовенозной аномалією матки, дифузним кавернозним ангиоматозом),
  • маткові кровотечі, які не можна зупинити іншими способами або які становлять загрозу життю, зокрема, післяпологові кровотечі та кровоточать неоперабельні злоякісні гінекологічні пухлини,
  • аденоміоз (патологічне розростання, ендометрія матки),
  • прирощення плаценти.

Протипоказань у емболізації маткових артерій значно менше, ніж у інших методів. Це алергія на йод (який міститься в контрасній речовині, що вводиться), вагітність, гострі запальні процеси в матці, операбельні злоякісні пухлини.

Переваги методики емболізації маткових артерій

  • Дозволяє зберегти матку і здатність до дітородіння. Багато жінок після ЕМА народжують здорових дітей.
  • Допомагає позбутися від болю і сильних кровотеч при менструації, викликаних міомою.
  • Це малоінвазивна процедура, пацієнтки після неї швидко відновлюються і повертаються до нормального життя.
  • Саме втручання нетривале, виписують вже зазвичай через 2 дні.
  • Проводиться без наркозу, під місцевою анестезією. Пацієнтка весь час знаходиться в свідомості.
  • У ЕМА нижче ризик ускладнень і рецидивів у порівнянні з іншими методами.

 

 

Відгуки