Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Ендометріоз

Ендометріоз – це гінекологічне захворювання, яке полягає в появі та розростанні вогнищ ендометрію за межами матки. Можливі варіанти «недоречного» розташування цих вогнищ — різноманітні та складно прогнозовані. Найчастіші локалізації вогнищ ендометріозу: яєчники, маткові труби, глибокі шари матки, шийка матки, стінки кишечника, сечового міхура. У поодиноких випадках – шкіра, жирова клітковина, рубці і навіть легені, нирки, діафрагма, очі.

Ендометрій — слизова оболонка, що вистилає внутрішню поверхню матки, наростає і змінюється в матці протягом менструального циклу і відривається, виходячи назовні під час місячних.

Факт. За даними світової статистики, від ендометріозу страждають понад 10% жінок, і цей відсоток зростає щороку. І що важливо, пік захворюваності — 20-35 років. Така широка поширеність цього захворювання та величезний його вплив на соціальне, репродуктивне, статеве, трудове життя молодих дівчат звертає увагу на цю проблему лікарів та вчених у глобальних масштабах.

Причини виникнення ендометріозу

Механізм виникнення та розвитку ендометріозу складний, ще дуже далекий від остаточного вивчення всесвітньої наукою та викликає численні суперечки вчених. Тільки теорій розвитку понад 10 — починаючи від простих, механічних (закидання менструальної крові в маткові труби, потрапляння ендометріальних клітин у кровоносні та лімфатичні судини), і до складних генетичних, ембріологічних, метапластичних, імунологічних та інших теорій.

Жодна з них не є доведеною і загальноприйнятою.

Якими симптомами проявляється ендометріоз?

Ще одна особливість ендометріозу в тому, що клінічна картина захворювання різноманітна: від повної відсутності симптомів до крайніх форм їх прояву. Причому характер симптомів часто не відбиває тяжкості патологічного процесу.

Зазвичай ендометріоз викликає дискомфорт або болі (внизу живота, в області паху та прямої кишки, у попереку) перед і під час менструації, при статевому акті, фізичному навантаженні, іноді при дефекації та сечовипусканні. Також на ендометріоз можуть вказувати коричневі виділення в період між менструаціями.

Факт. Можливо, з ендометріозом пов’язана одна з найбільших діагностичних помилок історії медицини. На думку деяких дослідників, те, що тривалий час називали «жіночою істерією», насправді в більшості випадків було проявом ендометріозу. Хворі зазнавали спазмів і сильного тазового болю, а тодішні лікарі називали це «блуканням матки по тілу» і як тільки не намагалися його лікувати: у хід йшли і гідротерапія, і кровопускання, і навіть вагінальний масаж.

Як вчасно виявити ендометріоз?

Кожній жінці незалежно від скарг, віку, способу життя та інших аспектів слід щороку відвідувати гінеколога. Цей принцип відомий практично всім жінкам, але, на жаль, багато хто даремно його ігнорує. Ну і звичайно, при появі будь-яких симптомів слід відвідати гінеколога.

Куди звертатись?

Медичний дім Odrex – Сертифікований центр ендометріозу – комплексно займається лікуванням ендометріозу: діагностика, лікування пацієнток з безпліддям, хірургічне та урологічне ведення пацієнток, гінекологічне операції, терапія болю, співпраця з репродуктивним центром та інше. Сертифікацію нашого центру проводили Європейська ліга ендометріозу, Фонд досліджень ендометріозу та Асоціація ендометріозу.

Гінекологи Медичного дому Odrex, які володіють сучасними знаннями, навичками, арсеналом діагностичного обладнання експертного класу та новітньою хірургічною апаратурою, нададуть вам допомогу відповідно до світових стандартів.

Діагностика ендометріозу

Діагностика починається з докладного опитування та ретельного гінекологічного огляду. Найчастіше вдається запідозрити ендометріоз на цьому етапі. УЗД та МРТ органів малого тазу, виконані на сучасній апаратурі, безумовно, дають цінну інформацію. Але, на жаль, у більшості випадків щодо ендометріозу ці методи мають обмежену інформативність — вогнища недуги зазвичай мають невеликі розміри та погано візуалізуються.

Лікування ендометріозу

«Золотим стандартом» діагностики та ефективного лікування ендометріозу в сучасному світі є лапароскопія та гістероскопія. Це ендоскопічні малоінвазивні делікатні сучасні операції. При лапароскопії через невеликі проколи вводяться високоточна та компактна оптика, освітлення та сучасні інструменти, які дозволяють виявити та видалити вогнища ендометріозу, спайки, знявши тим самим симптоми та максимально підвищивши шанси на настання вагітності.
При гістероскопії сучасна апаратура вводиться через канал шийки матки у порожнину матки. Після таких операцій жінка в той же чи на наступний день вирушає додому і швидко повертається до звичного способу життя.

Запитання-відповідь

Які фактори сприяють розвитку ендометріозу?

Рясні та тривалі менструації, використання тампонів, заняття спортом, сексом під час менструації, ранній початок менструацій, пізні пологи, аборти, екологія, стреси, шкідливі звички, гормональні порушення, генетична схильність.

Чи можливе лікування ендометріозу матки або будь-якого іншого його різновиду медикаментозним шляхом?

Що стосується гормональних та негормональних медикаментозних препаратів, то вони можуть лише полегшити симптоматику або профілактувати рецидив хвороби. Щоб позбавитися ендометріоїдних вогнищ, необхідно вдатися до хірургічного лікування.

Чи є проявом ендометріозу безпліддя?

Так, найчастішим проявом ендометріозу є безпліддя. У 80% дівчат із безпліддям виявляється ендометріоз. Здатність до зачаття знижується через утворення спайок навколо вогнищ ендометріозу, а також біохімічних, імунологічних та інших змін у репродуктивній системі жінки.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки