Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Фімоз у дітей

Фімоз проявляється різко звуженою крайньою плоттю на статевому члені, що заважає виведенню голівки. Для новонароджених і немовлят такий стан – норма, якщо це не заважає сечовипусканню і нормальній гігієні. У низці випадків крайня плоть дозріває до трьох років, іноді й пізніше. Багато тонкощів супроводжують цей стан: визначити, фізіологічний фімоз чи патологічний, може дитячий уролог. Від цього залежить подальша тактика: спостереження чи лікування хлопчика.

Фімоз чи ні: як визначити

Варіанти фімозу різняться від дитини до дитини і дуже індивідуальні. Крайня плоть може не відкриватись через те, що все ще прикріплена до голівки статевого члена, це нормальний стан, який може тривати і до 5-6 років, не спричиняючи дискомфорту в малюка. У природну форму фізіологічний фімоз переходить у середньому до 3 років. Цьому сприяють природні механізми, як-от періодичні ерекції, розтягнення під час сечовипускання і зміна гормонального фону. Батькам важливо в цей час не провокувати відкриття голівки силою і бути уважними до гігієни дитини.

Серед найчастіших ускладнень фімозу виділяють:

  • надування кулькою крайньої плоті під час сечовипускання;
  • виділення сечі по краплях;
  • часті інфекції препуціального простору – баланопостити;
  • болісне сечовипускання.

Захворювання має різні форми, і може бути гіпертрофічний фімоз, коли крайня плоть не відкривається, її занадто багато. Надлишок шкіри формує так званий хоботок. Але навіть якщо голівка відкриватиметься, хоботок нікуди не зникне. А це джерело травмування та інфекцій.

Або звуження може бути досить сильним, формуючи мікротріщини та навіть рубці.

Є й зворотний стан хвороби – парафімоз. У цій ситуації крайня плоть защемляє голівку після її відкривання. У цій ситуації симптоми супроводжуються болем, почервонінням або посинінням голівки, набряком і порушенням сечовипускання.

Дитина, яка ще не розмовляє, вказуватиме на проблему, бо джерело болю та дискомфорту привертатиме її увагу. Хлопчик тягнутиметься до статевого органу, торкатиметься і вказуватиме на нього. Це привід для огляду дитячим урологом.

Що провокує розвиток фімозу

Якщо в дорослих спровокувати розвиток фімозу можуть захворювання шкіри або інфекції, що передаються статевим шляхом, то щодо немовлят усе не так однозначно. Це природний процес, але невідомо, чому звуження плоті відбувається в одних дітей, а в інших – ні. Але статистично до 3 років у 90% хлопчиків із фізіологічним фімозом крайня плоть прийде в норму.

Виведення голівки у новонароджених можливе вкрай рідко, тому понад 90% хлопчиків народжуються із закритою голівкою. А ось подальші події передбачити складно, тому спостереження у фахівців допомагає ухвалити правильне рішення щодо лікування, незалежно від того, дитині 1, 3 роки чи 5 років.

Що старша дитина, то менше шансів, що в неї може розвинутись фімоз. Приблизно в 1% хлопчиків віком від 16 років з’являється це захворювання.

Чекати чи лікувати: стадії та ускладнення фімозу

Фімоз у дітей буває різної тяжкості. Є кілька класифікацій, де кожен ступінь оцінює втягування крайньої плоті. Нульова або перша стадія свідчить про повне оголення голівки, на четвертій або п’ятій – відсутнє її відкриття.

Але крім розтягування крайньої плоті, оцінюють і її стан. Наприклад, рубцевий фімоз – це вже важкий стан, і часто його приймають за четверту стадію хвороби.

Патологічний фімоз, який не розв’язується природним шляхом, спричиняє такі ускладнення, як подразнення або кровотеча, здуття крайньої плоті, болісне й утруднене сечовипускання, часті й повторювані інфекції крайньої плоті або сечовивідних шляхів.

Дуже важливо при фімозі стежити за гігієною хлопчика, адже під крайньою плоттю можуть збиратись виділення. Найчастіше це смегма – секрет сальних залоз, тобто природні виділення, що в принципі допомагає крайній плоті відсуватись від голівки. Але виділення можуть бути ознакою запалення – баланопоститу. І варто враховувати, що залишки сечі за поганої гігієни викликатимуть подразнення.

Варіанти лікування

Якщо встановлено, що фімоз у хлопчика патологічний і потребує лікування, то, найімовірніше, воно тільки хірургічне. Медикаментозна терапія, застосування мазей або дбайливе розтягування крайньої плоті не завжди можливе, і часто хлоп’яча проблема рецидивує. Терапія ефективна під час лікування самих ускладнень, як-от баланопостит або інші інфекції.

Найефективніший варіант – видалення крайньої плоті, відоме як обрізання або операція циркумцизіо (або циркумцизія). Проводиться втручання різними методиками, це ніяк не впливає на загоюваність або подальше життя хлопчика. Операція проводиться планово, не займає багато часу, а вже через кілька годин дитина може ходити і відновлюватись. Як правило, не потрібно проводити добу або більше в стаціонарі. У день втручання батьки і дитина йдуть додому.

Є методики, що дають змогу зберегти крайню плоть і водночас позбутись фімозу. Головка в такому разі буде завжди напіввідкрита, а саму плоть зроблять ширшою і коротшою. Але існує ризик рецидиву, тому обрізання за фімозу найбільш популярне.

У Медичному домі Odrex в Одесі проводять різні види втручань з приводу лікування фімозу в дітей. Дитячий хірург-уролог може оцінити стан крайньої плоті та відрізнити фізіологічний процес від захворювання. Іноді, навіть якщо дитячий фімоз фізіологічний, але провокує часті інфекції, також необхідне хірургічне лікування. Тому таких хлопчиків потрібно спостерігати планово і контролювати зміни, що відбуваються з віком.

Сьогодні хірургічне лікування дітей однозначно відбувається під наркозом, а кожна дія хірурга спрямована на прояв якомога менше післяопераційних ускладнень у вигляді болю чи набряку. В Odrex для дітей, які потребують хірургії, продуманий кожен крок з урахуванням як умов перебування, так і психологічних чинників. Наприклад, під час анестезії дитина засинає в мами на руках, тому не боїться. У палаті в присутності батьків вона і прокинеться, відчуваючи лише тепло і турботу.

Відгуки