Ішемічна хвороба серця
Захворювання, яке супроводжується ураженням коронарних судин та призводить до порушення кровопостачання серцевого м’яза.
Які причини можуть сприяти початку ішемічної хвороби
- Залишковий ефект після гіпертонії.
- Малорухливий спосіб життя.
- Надмірне харчування, порушення обміну холестерину, цукровий діабет.
- Паління.
- Хронічні стреси.
- Раннє старіння, яке виявляється у зміні рівня тестостерону та естрадіолу.
Здорове серце — основа повноцінного життя, хорошого самопочуття, можливості працювати, відпочивати, кохати.
Симптоми ішемічної хвороби
Ішемічна хвороба серця (ІХС) може мати класичний прояв, стертий (відсутність яскравих симптомів) або взагалі безсимптомний перебіг.
Якщо у пацієнта з’являється загрудинний біль, — це і є класичний прояв ішемічної хвороби під назвою стенокардія. Стенокардію провокують вихід на холодне повітря, висока інтенсивність ходьби. Купується зміною темпу ходьби, зупинкою або нітрогліцерином під язик.
Болі можуть віддавати у ключицю, ліве плече, підлопаткову область, зуби. Тоді хвороба набуває стертого характеру. І пацієнт вважає, що це прояви остеохондрозу або навіть гастриту. При цьому збивається серцевий ритм. Настає тахікардія (прискорене серцебиття) або брадикардія (аритмія з частотою серцевих скорочень менше 60 ударів на хвилину).
При наростанні інтенсивного ішемічного болю не можна виключити і потенційну загрозу інфаркту міокарда.
При безсимптомному перебігу у пацієнта може настати миттєва кардіологічна смерть. Тому перевіряти, як працює ваше серце, потрібно регулярно.
Лікуванням ішемічної хвороби серця займаються в Медичному домі Odrex. Тут вам нададуть грамотну допомогу провідні профільні спеціалісти в галузі кардіології.
Про діагностику
Якщо у спокійному стані кардіограма не покаже значних змін, то пацієнта направлять на функціональну діагностику: велоергометр або тредміл-тест. Одним із найбільш інформативних видів діагностики є також біохімічний скринінг. Це обстеження дасть відомості про:
- рівень холестерину;
- показник в’язкості крові;
- показники фолієвої кислоти (оскільки при її дефіциті є загроза тромбоутворення, а це вже – загроза інфаркту міокарда);
- рівень цукру в крові (діабет прискорює розвиток атеросклерозу судин);
- показники тестостерону та естрадіолу.
Лікар може призначити і коронарографію – за необхідності візуалізації судин чи визначення наявності звужень у коронарних гілках.
Лікування ішемічної хвороби серця
При гострій формі хвороби лікар призначає терапію – негайний прийом препаратів та медикаментів, ліки підбираються лікарем індивідуально.
В більш запущених випадках фахівці призначають шунтування серця. Це кардіохірургічна операція, за допомогою якої лікарі відновлюють кровотік до серцевого м’яза для достатньої доставки кисню і поживних елементів до серця.
Але якщо недугу медики виявили на ранній стадії або вона протікає безсимптомно, то в 80% випадків відіграє роль немедикаментозна корекція способу життя. Її основа – це рухова активність та харчування.
Чи потрібно уникати фізичної активності, якщо вам поставили діагноз «ішемічна хвороба серця»?
Уникати фізичної активності не варто. Але її рівень обговорюється із лікарем. Головним правилом для хворого залишається «спорт у міру»: посильні тренування, які не викликають зайвого напруження у м’язах.
Досить часто для людей характерне прагнення «надолужити» втрачені за час недуги спортивні нормативи, повернутися до тих показників віджимань або інших вправ, які їм вдавалося виконувати до хвороби. Але це лише обтяжує перебіг ішемії. Збільшення навантаження можливе, проте лише поступове. Під час занять важливо мати при собі необхідний запас ліків на випадок екстреної допомоги.
Які відомі ускладнення ішемічної хвороби серця?
Ішемічна хвороба серця здатна стати причиною порушень серцевого ритму та провідності; больових гінозних синдромів на зразок стенокардії. Найбільш грізним ускладненням вважається інфаркт міокарда. Після перенесеного інфаркту існує ризик серцевої недостатності.
Який стан серцево-судинної системи є передвісником інфаркту міокарда?
Загрозу інфаркту міокарда являє собою нестабільний стан серцево-судинної системи, який характеризується нестабільною стенокардією, нестабільним рівнем артеріального тиску, погіршенням переносимості фізичних вправ (одна з ознак — з’являється задишка).
Однак слід взяти до уваги також наявність атипових форм, яких набуває ішемічна недуга, яка наближається. Перерахуємо ці форми
- абдомінальна – болі інтенсивного характеру в животі, що супроводжуються нудотою та блюванням;
- церебральна – характеризується неврологічною симптоматикою;
- астматична – серцеві болі можуть бути відсутніми, але у людини яскраво виражена задишка;
- безсимптомна — без відчутного больового синдрому в області серця, з тимчасовими порушеннями серцевого ритму та слабкістю;
- з атиповою локалізацією больових імпульсів по всьому тілу.