Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Холецистит

Холецистит — запалення жовчного міхура, що найчастіше викликано порушенням дієти на тлі існування жовчокам‘яної хвороби як її ускладнення. Бувають рідше і безкам‘яні холецистити. При виникненні болю в верхніх відділах живота, більше справа, тошноти, блювоти, здуття живота слід негайно звернутись для лікаря, щоб встановити точний діагноз та окреслити план лікування щодо ситуації. На основі клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень лікар має змогу встановити точний діагноз.

Причини холециститу

Одне з найчастіших ускладнень каменів у жовчному – це холецистит. Що робити, якщо порушена робота з акумулювання жовчі, що виробляється печінкою? Про ознаки гострого холециститу та інших його різновидів ми розповімо нижче.

По жовчовивідних шляхах жовч виводиться в дванадцятипалу кишку з печінки та сприяє перетравленню їжі. Пересуванню жовчної речовини сприяють сфінктери та загальна налагоджена робота парасимпатичної нервової системи. Якщо м’язи-сфінктери і протоки взаємодіють несинхронно, то жовч може довго не виходити з міхура і викликати в ньому болючі відчуття; а також утворення каменів.

Хірург Іван Бескровний

Головною причиною виникнення захворювання вважається умовно патогенна флора організму – наявність у травному тракті таких бактерій, як стрептокок, стафілокок, синьогнійна паличка, ешерихія колі та інших. Мікроорганізми проникають у жовчний міхур з кишечника контактним способом, разом із кровотоком та надходженням лімфи з будь-якого хронічного вогнища запалення.

факт. За даними ВООЗ, холециститом у хронічній формі страждають близько 20% людей середнього та старшого віку: найчастіше зустрічається у жінок після 40 років (жіночі гормони сприяють концентрації холестерину та утворенню кам’яних відкладень).

Чинники ризику холециститу

  • порушення у функціонуванні м’яза-сфінктера Одді 12-палої кишки та неузгодженість у скороченнях жовчного міхура;
  • також часті застої жовчі;
  • ряд паразитарних хвороб (за типом аскаридозу та лямбліозу);
  • млява рухова активність у поєднанні з нерегулярним харчуванням (зловживання жирними та смаженими стравами, газованими напоями, алкоголем) та психоемоційна нестабільність;
  • генетична схильність.

Хірург-ендоскопіст Віталий Русаков

Симптоматика холециститу

Запальний процес зачіпає підслизовий та м’язовий шари. У зоні патології з’являються розростання сполучної тканини і виникають особливі ущільнення, що спотворюють поверхню жовчного міхура.

При цьому кислотно-лужний баланс жовчі змінюється, жовч стає густішою, є ризик утворення каменів (форма гострого калькульозного холециститу).

Симптоми гострого холециститу

  • якщо тонус мускулатури жовчного міхура підвищений, біль дається взнаки у вигляді нападів (спазмування м’язів міхура), вона з’являється час від часу, досить різка, схожа на жовчну кольку при жовчнокам’яній хворобі;
  • гіркота у роті, блювота жовчю;
  • діарея чи, навпаки, запори;
  • здуття живота;
  • на етапі загострення – підвищення температури до 38 градусів;
  • свербіж шкіри;
  • швидке відчуття стомлюваності;
  • загальне ослаблення організму;
  • зниження апетиту та часта дратівливість;
  • іноді алергічні реакцію певну їжу.

Гострий холецистит здатний набути форми хронічного у разі:

  • психоемоційного стресу;
  • при загальному зниженні імунітету;
  • якщо він супроводжується постійним болем (при низькому тонусі мускулатури жовчного міхура біль стає регулярним, ниючим, але не інтенсивним) і не залишаючим відчуттям тяжкості в правому підребер’ї;

Іноді хронічний холецистит протікає безсимптомно.

Симптоми безкам’яного холециститу

Безкам’яний холецистит може набувати і гострої, і хронічної форми (зустрічається здебільшого в юному віці і є напередодні калькульозного холециститу). Його характеристики:

  • сутички тупого болю в зоні правого підребер’я, в основному, через годину після прийому їжі – особливо смаженої та жирної;
  • спазми під час підйому вантажу або стресів;
  • печія, почуття нудоти, блювання.

Діагностика

Діагностика є рентген-ендоскопічним дослідженням жовчних протоків і головної протоки підшлункової залози з введенням контрастних речовин (ЕРХПГ).

Для з’ясування, чи є конкременти (камені) у жовчному міхурі, необхідно провести УЗД жовчного міхура. Також лікар може призначити УЗД органів черевної порожнини та магнітно-резонансну томографію (МРТ-холангіографію).

Лікування холециститу

Основою терапії є консервативний підхід – жовчогінні ліки; стимулятори секреції та відтоку жовчі; антибіотики – щоб зняти запалення; при яскраво вираженому больовому синдромі – спазмолітики; для синхронізації скорочень жовчного міхура та проток – прокінетики; седативні (заспокійливі) препарати – у разі збоїв у роботі вегетативної нервової системи.

Хірург вищої категорії Давид Махатадзе. Стаж роботы — 25 років

При лікуванні хронічного захворювання лікар призначає дієту (так звана печінкова) з частим порційним прийомом їжі (по 5-6 порцій щодня). Продукти слід вживати у вареному вигляді, запеченому, приготовані на пару; виключити з раціону алкоголь, смажені страви, копчені, маринади, соління, щавель, цибулю та шпинат.

Якщо лікування не приносить результатів, призначають операцію – холецистектомію. Показаннями до операції є виявлення виразок і поліпів. Більшість операцій наші хірурги виконують лапароскопічно. Малоінвазивні технології дозволяють провести всі етапи операції дуже точно та безпечно, виключити інші захворювання черевної порожнини. А досвід хірургів дозволяє провести операцію ефективно та безпечно.

Питання – відповідь

Чи є захворювання, які зазвичай супроводжують хронічний холецистит?

Так, зазвичай він протікає суміжно з панкреатитом і гепатитом, а також є неодмінним супутником гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. У похилому віці фундаментом для хронічного захворювання є порушення кровообігу при ураженні судин стінки міхура. Безкам’яна хронічна форма буває також результатом попадання на стінки міхура підшлункових ферментів із загальної жовчної протоки (у разі цирозу печінки та кістозного панкреатиту)

Чи можна полегшити судоми при холециститі тепловим впливом?

Ця помилка робити цього не слід, оскільки подібними діями можна лише посилити запалення жовчного міхура і навіть спровокувати його прорив (прорив, наскрізний отвір). Навпаки, до місця болю необхідно додати ємність із льодом.

Чому призначають операцію при хронічному, але безкам’яному холециститі?

Зауважте, що операцію призначають, коли не допомагає лікарський курс. Часті запалення – це пряма ймовірність зрощення жовчного міхура з навколишніми тканинами. Більше того, якщо не лікувати хронічний безкам’яний холецистит, то повністю виходить з ладу звична функція печінки, і бактеріальне вогнище не може самоусунутись.

Можливості

Відгуки