Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Контрактура Дюпюїтрена

Контрактура Дюпюїтрена або ж долонний фіброматоз деформація кистей, що виникає через переродження долонних сухожиль.

На внутрішній стороні кисті з’являються вузлуваті ущільнення, а прогресуючи, захворювання призводить до згинання пальців. Це має на увазі втрату функціональності руки, бо пальці просто не розгинаються і робити звичні речі вже неможливо.

Від ураження можуть страждати як обидві руки одночасно, так і одна найчастіше права. Найбільш схильні до виникнення фіброматозу чоловіки. Існує також професійна схильність у перукарів, вчителів або слюсарів.

Основні стадії контрактури Дюпюїтрена

Через те, що на початку захворювання проходить безболісно, ​​а ущільнення приймають за мозолі, до фахівця звертаються, коли функція руки частково обмежена.

Виділяють 4 стадії контрактури Дюпюїтрена:

  • На I стадії з’являються ізольовані, не спаяні зі шкірою ущільнення у вигляді вузлів. Шкіра над ними рухлива, а функція кисті ще не порушена.
  • На II стадії тяжі збільшені в розмірах і з’єднані між собою. Шкіра стає більш нерухомою, а функції кисті помірно порушені.
  • III стадія характеризується поширенням щільних утворень на пальцях, шкіра глибоко втягнута і тріскається. Рухати пензлем вже складніше і її функціональність практично втрачена.
  • На IV стадії визначається щільний рубцевий конгломерат на долонній поверхні і основних фалангах пальців кисті. Пальці в п’ястно-фалангових і дистальних міжфалангових суглобах знаходяться під кутом 90° або менше.

Вчені до цих пір сперечаються про причини виникнення контрактури Дюпюїтрена, але є певні фактори ризику:

  • спадковість,
  • часта травматизація кистей,
  • надмірне вживання алкоголю,
  • наявність цукрового діабету і захворювань, що супроводжуються судомами.

Симптоми проявляються поступово, а якщо звернутися до фахівця на 1-2 стадії можливо повністю повернути функціональність кисті. В першу чергу повинні насторожити зміни шкіри на кисті:

  • будь-які новоутворення, найчастіше у формі вузликів;
  • сухість шкіри;
  • масивні рубці;
  • низька чутливість і нерухомість пальців.

Методи діагностики та лікування долонного фіброматозу

Іноді встановити діагноз, ортопед-травматолог може при первинному огляді. Лікар визначає ступінь деформації, функціонування кисті, кут розгинання і наявність вузликів. Але для точності діагнозу необхідно провести рентгенографію кисті.

Лікування може бути консервативним і хірургічним. На ранніх стадіях захворювання застосовують консервативне лікування. Для цього призначають медикаментозний курс препаратів, використовують накладання шини на руку, роблять лікувальну гімнастику.

Метою хірургічного втручання є позбавлення від вузлів на шкірі долонь і висічення тяжів апоневроза, які йдуть до пальців. Для цього застосовують висічення долонного апоневрозу: фасціотомія, фасціектомія або дермофасціектомія. Вибір методу лікування залежить від етапу захворювання і його поширення на тканинах. Втручання проводиться під місцевою анестезією і триває до 60 хвилин. Операційна рана гоїться протягом двох тижнів.

Фасціотомію проводять через відкритий і закритий доступ. За допомогою скальпеля, ортопед-травматолог січуть уражені фасції оболонки, що покривають м’язи, сухожилля і судинно-нервові пучки. Це дозволяє вирівняти палець в п’ястно-фаланговому суглобі і полегшити виконання функцій кисті.

Фасціектомія висічення зміненого долонного апоневрозу, що може бути сегментарною, обмеженою або радикальною. Під час сегментарної фасціектоміі видаляють короткі (не більше 2 см) уражені ділянки, через що реабілітація та післяопераційний період проходить значно швидше. Обмежена фасціектомія показана при початкових етапах розвитку контрактури. Операція проходить зі збереженням поперечних волокон, що захищають судинно-нервові пучки. Радикальна фасціетомія травматична операція з великим видаленням волокон. Тут існує ризик утворення гематом і тугорухливості кисті.

Дермофасціектомія висічення великої кількості тканин, із ділянками здорової шкіри. Надалі видалені частини відновлюють за допомогою шкірного трансплантата. Операцію проводять при значних ураженнях і укороченні шкіри внаслідок контрактури Дюпюїтрена.

Переваги лікування в Медичному домі Odrex

У Медичному домі Odrex застосовують сучасне обладнання і методи лікування, які дозволяють пацієнтові повернутись до нормального життя, як можна швидше. Команда ортопедів-травматологів проведе точну і швидку діагностику, після чого приступає до вибору методу лікування.

Хірургічне лікування контрактури Дюпюїтрена це невелика операція, після якої не потрібно перебувати в стаціонарі. У наступному періоді пацієнт приходить тільки на перев’язки. За необхідності, лікар призначить виконання спеціальних вправ для кисті.

Крім того, в Odrex проводять невідкладну допомогу і ургентні операції. Відділення працює 24/7, а в приймальному відділенні чергують і дитячі ортопеди-травматологи. Лікарі досвідченні спеціалісти, які проходять навчання як в Україні, так і за кордоном. А пацієнту пропонують готове цінове рішення з попереднім відбором всіх необхідних послуг.

Відгуки