Крипторхізм
Крипторхізм (або неопущення яєчка) — одна з найпоширеніших урологічних аномалій у новонароджених хлопчиків. На щастя, при ранній діагностиці та своєчасному лікуванні, ця проблема може бути повністю вирішена з мінімальним риском ускладнень.

Що таке крипторхізм
Вроджений крипторхізм – це порушення, при якому одне або обидва яєчка не опускаються в мошонку та залишаються в черевній порожнині або паховому каналі.
При цьому у багатьох немовлят яєчко з часом самостійно опускається в мошонку — протягом перших шести місяців життя хлопчика. Якщо ж ні, ймовірність того, що це станеться без медичного втручання, зменшується майже до нуля. А, отже, варто негайно звернутися до фахівців, оскільки затримка може призвести до серйозних проблем із фертильністю та гормональних порушень в майбутньому.
Чому яєчко може не опуститися
Ретенція яєчка – це багатофакторна патологія, і точно визначити причини крипторхізму у дітей не завжди можливо. Однак лікарі виділяють кілька основних факторів, що можуть на це впливати.
- Гормональні порушення
Опущення яєчок у мошонку відбувається під контролем гормонів, зокрема тестостерону. Якщо в організмі дитини спостерігається його нестача або порушена чутливість до нього, цей процес може не відбутися належним чином.
- Генетична схильність
Дослідження показують, що крипторхізм може передаватися спадково. Якщо у батька або близьких родичів була така проблема, ризик її виникнення у дитини зростає.
- Передчасне народження
У недоношених хлопчиків ризик неопущення яєчок у мошонку значно вищий, адже цей процес зазвичай завершується в останньому триместрі вагітності. Чим раніше народилася дитина, тим вища ймовірність крипторхізму.
- Аномалії внутрішньоутробного розвитку
Будь-які порушення формування черевної стінки, пахового каналу чи зв’язок, що утримують яєчко, можуть завадити його нормальному опущенню.
Як зрозуміти, що яєчко не в мошонці
Зазвичай неопущення яєчок у калитку очевидне. Якщо крипторхізм односторонній, то мошонка виглядає асиметрично (меншою є та половина, в якій немає яєчка).
Якщо ж йдеться про двосторонній крипторхізм у дітей, то мошонка виглядає недорозвиненою, меншою за розміром або навіть майже плоскою. Крім того, через відсутність щільних структур яєчок, вона доволі м’яка на дотик.
Інші симптоми патології:
- Підвищена дратівливість
Інколи немовля може відчувати дискомфорт у паховій ділянці. В такому випадку дитина буде більше плакати та неспокійно поводитися.
- Відсутність нормальної реакції мошонки на зміну температури
У здорових дітей при охолодженні яєчка рефлекторно підтягуються ближче до тіла. При крипторхізмі ця реакція відсутня або недостатньо виражена.
Яким буває крипторхізм
Форми крипторхізму залежить від місця розташування яєчка і його здатності змінювати положення.
Істинний крипторхізм
Яєчко залишається в черевній порожнині або паховому каналі й не може бути опущене в мошонку навіть вручну під час огляду лікаря.
Ектопія яєчка
Яєчко знаходиться поза звичним шляхом його опущення – у промежині, стегновій зоні або навіть біля основи статевого члена.
Псевдокрипторхізм (міграційне яєчко)
Яєчко тимчасово підтягується вгору через активне скорочення м’язів (кремастерний рефлекс), але в спокійному стані воно самостійно повертається в мошонку. Цей стан не потребує лікування.
Зауважте!
Розпізнати тип патології та визначити необхідність лікування може лише дитячий хірург після ретельного обстеження дитини.
Як діагностують крипторхізм
Найперший метод діагностики крипторхізму — фізикальний огляд. Неонатолог або педіатр пальпує (промацує) мошонку та пахову ділянку, намагаючись визначити розташування яєчка.
Наступний етап — аналіз на рівень антимюллерового гормону (АМГ). Цей гормон відповідає за фізіологічний процес опущення яєчок в калитку. При крипторхізмі його рівень буде високий.
Як вилікувати крипторхізм
Після діагностування крипторхізму планування подальших дій залежить передусім від віку дитини та розташування яєчка. Це може бути:
Спостереження
За відсутності інших підозрілих симптомів, лікар може порекомендувати регулярне спостереження, допоки пацієнту не виповниться один рік. Якщо до цього моменту не відбудеться змін на краще, потрібно буде почати лікування.
Гормональна терапія
У деяких випадках лікар може назначити ін’єкції хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) або аналоги гонадотропін-рилізинг-гормону (ГнРГ). Вони стимулюють вироблення тестостерону, що сприяє природному опущенню яєчка.
Хірургічне лікування (орхіопексія)
Найбільш дієвий метод корекції крипторхізму — оперативне втручання, яке проводять у віці від 6 до 18 місяців.
Процедура проходить в два етапи:
І — Через декілька малих проколів статева залоза низводиться до рівня лобкового пагорбка та підшивається там строком на 12 тижнів.
ІІ — Яєчко безпосередньо зводиться в калитку (себто, вправляється на місце).
Що буде, якщо не лікувати крипторхізм у новонародженого
Вже у 18 місяців крипторхічне яєчко має різко виражені деструктивні зміни. Без лікування крипторхізм може призвести до серйозних наслідків: порушення репродуктивної функції (безпліддя), підвищеного ризику онкологічних захворювань, перекруту яєчка або його атрофії, а також пахвинних гриж. Саме тому дуже важливо вчасно звернутися до дитячого хірурга за консультацією.
Чому варто звернутися саме в Медичний дім Odrex
Лікування — це не лише правильний діагноз і ефективні процедури, а ще й довіра, спокій та впевненість у тому, що ти в надійних руках. У Медичному домі Odrex ми створили умови, в яких пацієнт почувається комфортно з першого дня звернення й до повного одужання.
Що робить нас особливими?
- Точність без компромісів
Наше сучасне та високотехнологічне обладнання дозволяє швидко та максимально точно діагностувати проблему, щоб відразу перейти до найефективнішого лікування.
- Фахові спеціалісти
Дитячі хірурги, анастезіологи та педіатри Odrex знають, як діяти в кожному випадку, і використовують лише перевірені методи, що справді працюють.
- Мінімальне втручання — максимальний результат
Ми застосовуємо передові малоінвазивні хірургічні методики, тож при ектопії яєчка операція пройде швидко та безболісно, а процес відновлення займе зовсім небагато часу.
- Персоналізований підхід
У нас немає шаблонних рішень — лікування підбирається індивідуально, враховуючи загальний стан здоров’я та особливості немовляти.