Меланома
Меланома – одна з найагресивніших, смертельно небезпечних видів пухлин організму. Але якщо хворобу виявити на ранній стадії – коли ракові клітини ще не встигли проникнути до інших органів – її можна успішно лікувати. Інформованість допомагає людям помічати підозрілі зміни на шкірі та вчасно звертатися до лікаря.
Меланома – це злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин, що виробляють пігмент меланін. Ці клітини називаються меланоцитами. Меланома може з’явитися на шкірі або на губах, у порожнині рота, у піхві, прямій кишці, на сітківці ока та інших тканинах, що містять меланоцити.
Коли родимка може бути меланомою і що робити в таких випадках?
Родимка може виявитися меланомою, якщо вона має такі ознаки:
- Асиметрія (Asymmetry) – одна половина родимки не збігається з іншою за формою (якщо умовно родимку розділити по центральній лінії навпіл, то половинки родимки не однакові).
- Нерівні межі (Border) – краї родимки рвані, нерівні чи нечіткі.
- Неоднорідний колір (Color) – родимка має кілька кольорів або відтінків (коричневий, чорний, червоний, білий, блакитний).
- Великий діаметр (Diameter): родимка понад 6 мм у діаметрі (розмір гумки на кінці олівця).
- Зміни (Evolving): родимка змінюється за розміром, формою чи кольором, починає свербіти, кровоточити чи запалюватися. Або поява нового новоутворення на чистій шкірі.
Які ознаки меланоми?
Меланома зазвичай виглядає, як нова родимка або зміна вже існуючої. Вона може представляти папіломатозні утворення, пігментовані, внутрішньодермальні або у вигляді судинної сітки. Вона може вражати будь-яку частину тіла, але найчастіше з’являється на відкритих ділянках шкіри, які піддаються впливу сонячних променів, таких як обличчя, руки, спина та ноги.
Що її викликає?
Основною причиною меланоми вважається ультрафіолетове (УФ) випромінювання, яке надходить від сонця та соляріїв. УФ-промені ушкоджують ДНК клітин шкіри, що може призвести до ракових змін.
Які фактори ризику?
Чинники ризику включають:
- Часті сонячні опіки, особливо у дитинстві.
- Спадкова підвищена чутливість до ультрафіолетового опромінення: люди зі світлою шкірою, що легко червоніють і покриваються ластовинням, світлим або рудим волоссям і блакитними очима.
- Наявність великої кількості родимок або родимок незвичайної форми.
- Сімейна історія меланоми або факт вже перенесеної меланоми (вона може повернутися знову).
- Використання соляріїв.
Яка діагностика та лікування меланоми?
Для діагностики меланоми лікар оглядає шкіру та проводить дерматоскопію, що дозволяє детальніше розглянути родимки. Якщо є підозра на меланому, то виконується біопсія, при якій береться зразок тканини для аналізу.
Лікування меланоми залежить від стадії захворювання, яку в Медичному домі Odrex онкологи визначають за результатом гістологічного дослідження та надалі підбирають найефективнішу тактику терапії. Про результати лікування можна залишити відгуки на офіційних сторінках Медичного дому у соцмережах.
Поверхнево розташовані меланоми виліковні й для цього використовують хірургічний метод – так зване широке хірургічне висічення шкіри в межах здорових тканин. Якщо меланома поширилася, можуть знадобитися додаткові методи лікування: імунна терапія, таргетна терапія, променева терапія та хімієтерапія. У Медичному домі Odrex лікарі підбирають терапію індивідуально, враховуючи клінічну картину.
Меланома – серйозне захворювання, але раннє виявлення значно підвищує шанси на успішне лікування. Увага до змін у родимках та своєчасне звернення до лікаря може врятувати життя. Важливо стежити за станом шкіри, захищатися від надмірної дії сонця та соляріїв, а також своєчасно звертатися до лікаря у разі підозрілих змін.