Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Множинна мієлома

Множинна мієлома (також відома як «мієломна хвороба») — один із видів раку плазматичних клітин кісткового мозку. 

Хоча це і складна хвороба, завдяки сучасним методам діагностики та лікування пацієнти мають всі шанси на успішне лікування та збереження якості життя.

Що таке множинна мієлома

Всередині більшості кісток є кістковий мозок — м’яка тканина, яка за зовнішнім виглядом нагадує губку. Це дуже важливий орган, який щохвилини виробляє мільярди нових клітин крові замість зруйнованих.

Ці клітини крові поділяються на три основні типи — еритроцити, лейкоцити та тромбоцити. Лейкоцити, зокрема В-лімфоцити, можуть перетворюватися в плазматичні клітини, які виробляють антитіла — спеціальні білки імунної системи, що атакують і вбивають бактерії, віруси та інші чужорідні агенти.

Якщо плазматичні клітини мутують і починають аномально збільшуватися в кількості, розвивається злоякісна пухлина — мієлома. Мієлома змушує плазматичні клітини виробляти велику кількість атипових антитіл, які не здатні виконувати свою функцію. Натомість вони накопичуються в організмі, пригнічують нормальне кровотворення та порушують роботу імунної системи й інших важливих органів.

Лікуванням множинних мієлом займаються гематологи.

 

Як розвивається мієломна хвороба

Множинна мієлома прогресує через кілька етапів:

  • Моноклональна гамапатія невизначеного значення (передмієлома). Це передраковий стан, при якому в крові визначається моноклональний імуноглобулін (М-протеїн), але немає ознак множинної мієломи чи іншого злоякісного захворювання.
  • Тліюча мієлома (латентна стадія), на якій в пацієнта вже виявлені аномальні плазматичні клітини в кістковому мозку, але хвороба все ще не «демонструє» виразних симптомів. 
  • Активна стадія — це момент, коли множинна мієлома прогресує і дає ярко виражені симптоми. На цьому етапі хвороба потребує інтенсивного лікування, щоб зупинити її прогресування.

Звідки береться мієлома крові

Лікарі не можуть однозначно сказати, чому у деяких людей нормальні плазматичні клітини мутують і перетворюються на агресивні клітини мієломи, які руйнують організм. Однак є кілька факторів, які можуть підвищити ймовірність виникнення мієломи крові

Передусім, це — генетика. Всі люди, в родині яких вже був випадок множинної мієломи, знаходяться в групі ризику.

Далі — проблеми з імунітетом. Ризик розвитку такого захворювання крові як мієлома вищий у людей, чия імунна система ослаблена — через хронічні хвороби, інфекції або ліки, що пригнічують імунітет.

Не менш важливим є і вплив навколишнього середовища. Тривалий вплив радіації, а також регулярний контакт з хімічними речовинами (наприклад, продуктами горіння) підвищують ризик розвитку множинної мієломи. 

Ще один фактор — ожиріння. Дослідження показують, що у людей з великою надмірною вагою вірогідніше розвивається мієлома через порушення в обміні речовин та вплив гормонів.

Крім того, в групі ризику люди старші 60 років (особливо чоловіки) та люди, у яких була моноклональна гаммапатія невизначеного значення (MGUS).

Як розпізнати появу множинної мієломи

Зрозуміти, що у пацієнта саме множинна мієлома на ранніх стадіях доволі важко, адже в цей період хвороба або не дає помітних симптомів, або проявляється ознаками, які властиві великій кількості інших захворювань. 

Однак, як тільки мієлома починає прогресувати, вона посилає більш конкретні сигнали. А саме:

Біль у кістках — в будь-якій частині тіла, але найчастіше в спині, ребрах або черепі. Такий біль виникає через те, що пухлина руйнує кісткову тканину, роблячи кістки слабшими й більш схильними до переломів.

Ламкість кісток, при якій переломи виникають навіть від незначних ушкоджень або травм.

Втома, загальна слабкість, зниження ваги.

Порушення роботи нирок, яке проявляється набряками та змінами в сечовипусканні й, в найгіршому випадку, нирковою недостатністю.

Анемія — стан, при якому знижується рівень еритроцитів (червоних клітин крові). Це призводить до постійної втомлюваності, блідості, головного болю та запаморочення. 

Гіперкальціємія, відома також як «підвищений рівень кальцію в крові». Виражається у постійній нудоті, спразі, запорах та частому сечовипусканні. А в деяких випадках навіть психічних змінах — зокрема, сплутаності свідомості.

Як діагностують множинну мієлому 

Діагностика мієломної хвороби відбувається через комплексне обстеження, яке дозволяє точно виявити хворобу навіть на ранніх стадіях. 

  • Загальний та біохімічний аналізи крові

Допомагають виявити аномальні рівні білків або клітин низький рівень еритроцитів та тромбоцитів або підвищений рівень кальцію і креатиніну. 

Імунофіксація та електрофорез білків сироватки крові та сечі з визначенням моноклональних парапротеїнів, білка Бенс-Джонса та М-протеїну допомагає виявити специфічні білки, які свідчать про аномальну активність плазматичних клітин.

  • Рентгенографія, комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Допомагають виявити зміни у кістках (переломи або літичні ураження), які виникають через руйнування кісткової тканини внаслідок мієломи. Ці методи можуть використовуватися поодинці або комбінуватися.

  • Трепан-біопсія кісткового мозку і стернальна пункція 

Основний метод підтвердження діагнозу множинної мієломи. Під час трепан-біопсії лікар бере невеликий зразок з тазової кістки для дослідження, а також одночасно проводить стернальну пункцію – набирає рідкий кістковий мозок для визначення наявності аномальних плазматичних клітин.   

Чи можна вилікувати мієломну хворобу

На жаль, на сьогодні множинну мієлому неможливо вилікувати повністю. Однак вона добре піддається терапії — що дозволяє великій кількості пацієнтів з таким діагнозом жити повноцінним життям протягом багатьох років.

Отже, основною метою лікування є контролювання хвороби та зменшення симптомів

Хімієтерапія при мієломі

Найпоширеніший метод лікування, який використовується для знищення аномальних клітин та сповільнення росту пухлини.

Імунна терапія 

Метод, який передбачає використання препаратів, що активують імунну систему пацієнта для боротьби з пухлиною.

Найчастіше ці два методи проводяться у комплексі. 

Трансплантація кісткового мозку (терапія з використанням стовбурових клітин)

Трансплантація стовбурових клітин для відновлення здоров’я кровотворної системи після агресивного лікування.

Які існують ускладнення мієломної хвороби?

Множинна мієлома, на жаль, має властивість рецидивувати. Це означає, що навіть після успішного лікування хвороба може повернутися через деякий час. 

Однією з причин є те, що в організмі можуть залишатися «тихі» аномальні клітини, які не виявляються під час лікування, але з часом можуть відновити свою активність.

Який прогноз виживаності для пацієнтів?

За статистикою, при множинних мієломах п’ятирічна виживаність складає приблизно 53%. Проте загальні дані, звичайно ж, не враховують такі показники як тип хвороби, її стадія на момент діагностики, ефективність обраного лікування та вік людини. Тому більш точні прогнози може дати тільки лікар, який безпосередньо займається лікуванням конкретного пацієнта.

Чому варто звернутися в Odrex

Боротьба з множинною меланомою — важкий шлях, але ми завжди готові пройти його разом з вами. В Odrex ви можете розраховувати на найкраще можливе лікування. І ось чому:

  • Наші лікарі — справжні фахівці своєї справи з багаторічним досвідом та жагою до нових знань. Саме тому ми прекрасно володіємо як найкращими «класичними», так і передовими методами лікування.
  • Ми завжди враховуємо індивідуальні особливості та потреби кожного пацієнта.
  • Ми використовуємо найсучасніше медичне обладнання, що дозволяє точно діагностувати та контролювати хворобу на всіх етапах.
  • При необхідності ми залучаємо провідних спеціалістів з інших клінік по всій Україні та за кордоном.
  • Співпрацюємо з Центром трансплантації, тож за необхідності направляємо та повністю пояснюємо маршрут пацієнта. 

Відгуки