Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пухлини гортані

Гортань знаходиться між основою язика й трахеї та є початковим відділом дихальних шляхів. Гортань забезпечує фонацію — утворення звуку. Тому виникнення в цій області новоутворень може призвести до порушень прохідності повітря і навіть до втрати голосу.

Рак гортані — це злоякісна пухлина, що утворюється з клітин цього органу. На даний момент патологія займає понад 60% пухлин голови та шиї. Найбільш часто вона зустрічається у чоловіків після 40 років.

Близько 90% відсотків пацієнтів — завзяті курці. Але факторами ризику, крім куріння, може бути:

  • робота на небезпечному виробництві, в основному пов’язана з хімікатами та продуктами перероблення нафти,
  • постійне перебування в приміщеннях з високою температурою,
  • надмірне вживання алкоголю,
  • вірус папіломи людини,
  • хронічні захворювання гортані, наприклад, ларингіт або фарингіт,
  • спадковість.

Види пухлин і їх поширення в порожнині гортані

Пухлини можуть утворюватися в надскладковому, серединному і підскладковому відділах гортані.

Пухлини, що виникають в надскладковому відділі, який знаходиться над голосовими зв’язками, протікають найбільш важко для пацієнтів. Утворення швидко поширюється в порожнині гортані, на язик і переднадгортанну область, рідше — переходить до серединного і підскладкового відділів. Якщо не виявити її вчасно, вона перекриває просвіт горла і заблоковує подих.

Пухлини серединного відділу зустрічаються рідше і знаходяться на голосових зв’язках, чим і провокують зміни голосу. Ці пухлини характеризуються сприятливим перебігом, бо частіше за все не метастазують в інші відділи гортані або органи.

Новоутворення підскладкового відділу займають менше ніж 5% від пухлин гортані. Вони локалізуються в підголосовій порожнині, швидко ростуть і метастазують у лімфатичні вузли на шиї. Утворення може викликати порушення дихання і призвести до зміни голосу.

Поширення раку гортані за стадіями:

  • На І стадії пухлина ще невеликих розмірів і не виходить за межі слизової оболонки, зберігаючи рухливість в голосових зв’язках.
  • Для ІІ стадії характерне ураження слизової оболонки гортані з поширенням пухлини на голосові зв’язки, але не заважаючи їх рухливості.
  • На ІІІ стадії новоутворення обмежене порожниною гортані, але блокує рух зв’язок і поширюється на тканини, що знаходяться в переднадгортанному відділі.
  • На IV стадії пухлина проростає в щитовидний хрящ і переходить на тканини трахеї, шиї, метастазує на язик, в щитовидну залозу або стравохід.

Рак гортані також розділяється за формою. Їх буває три, але найбільш часто зустрічається екзофітна форма. Часто її називають папілярною, бо є зовнішня схожість з папіломами. В цьому випадку пухлина горбиста і можна чітко визначити її межі.

Проявлення симптомів

Рак гортані проявляється різноманітно. Це залежить від місця, форми і процесу поширеності ураження на інші органи.

Існує ряд симптомів, характерних для всіх локалізацій:

  • захриплість,
  • дискомфорт під час ковтання,
  • збільшені лімфатичні вузли на шиї,
  • кашель з мокротою, а в деяких випадках і з кров’ю,
  • смердючий запах з рота,
  • біль у вусі,
  • підвищена температура тіла до 37 °С,
  • постійне відчуття втоми та бажання спати.

Разом з поширенням пухлини погіршується симптоматика. Наприклад, захриплість може перерости в повну його втрату, а задишка буде проявлятися навіть у спокійному стані.

Звертатися до фахівця потрібно якщо симптоми не проходять протягом 3-4 тижнів. В першу чергу, необхідна консультація отоларинголога. У тому випадку, якщо лікар не знаходить об’єктивної причини змін стану, варто звернутися до онколога.

Виявлення пухлин на початкових стадіях відбувається рідко. Це пов’язано з тим, що вона знаходиться у важкодоступному для огляду самим пацієнтом місці. Тому необхідні профілактичні огляди, щоб виявити передракові захворювання або ж саму пухлину якомога раніше.

Передракові захворювання — це патології, що можуть призводити до розвитку злоякісної або стають злоякісними пухлинами в гортані.

До них відносяться:

  • папіломи,
  • опік гортані,
  • рубці, пов’язані з перенесеним туберкульозом або сифілісом,
  • новоутворення доброякісного типу, наприклад, фіброми,
  • ураження тканин горла через лейкокератоз.

Діагностика раку гортані в Odrex

Першим етапом діагностики є збір анамнезу, огляд та пальпація ураженої області. Онколог з’ясовує фактор спадковості, наявність захворювань, професійні особливості й наявність шкідливих звичок, що могли стати причиною виникнення пухлини. Далі з’ясовують етапи протікання хвороби, а саме період проявлення і зміни симптомів.

При подальшому огляді лікар вивчить стан шкірного епітелію і шиї, а також оцінить рух голосових зв’язок. Пальпування необхідно, щоб оцінити зміни лімфовузлів і хрящового каркасу. Цей етап дозволяє лікарю припустити наявність пухлини і визначити подальшу діагностику.

На наступному етапі проводять лабораторну діагностику, а саме: загальний аналіз крові та сечі. Якщо в результатах знаходять відхилення, проводять інструментальну діагностику.

Ларингоскопія — дослідження стану горла за допомогою дзеркала. Цей метод дозволяє оцінити стан гортані або пухлини, побачити її локалізацію і розміри.

Більш точні методи — ендоскопія гортані і фіброларингоскопія. Через ніздрю в порожнину гортані вводиться ендоскоп, що дозволяє розглянути важкодоступні місця гортані й голосових зв’язок. За допомогою ендоскопа лікар оцінює стан тканин, пухлини та можливих метастазів.

Ще один інформативний метод — мікроларингоскопія. Дослідження проводять, використовуючи операційний мікроскоп. В ході діагностики можуть виявити ерозію ділянок гортані, можливі крововиливи та проходження важливих судин через пухлину.

Для оцінювання пухлини також проводять УЗД, КТ або МРТ. Ці дослідження дозволяють побачити навіть найменші метастази, що не відчуваються при пальпації, а також форму, розміри, локалізацію і проростання самої пухлини.

Біопсія ж дозволяє дізнатися гістологічну складову пухлини, а саме будову клітин і тип пухлини (доброякісна чи злоякісна). Для цього тканини новоутворення досліджують в лабораторії, отримати зразок тканин можна завдяки ларингоскопії.

Методи лікування раку гортані в Odrex

Головне завдання полягає в безпечному видаленні пухлини, з максимальним збереженням органу і його функціональності. Для вибору методу лікування важлива стадія, розміри, тип, форма і поширення пухлини. При сприятливих умовах протікання захворювання, можуть застосувати променеву терапію або ж хіміотерапію. Ці методи можуть також використовуватися для комбінованого лікування на останніх стадіях в перед- або післяопераційному періоді.

Використання консервативних методів в передопераційному періоді проводять для зменшення запалення, активності і поширення пухлини. Опромінення вже після операції проводять, коли пухлини великих розмірів і не піддаються повному хірургічному видаленню.

На даний момент хірургічне лікування є найбільш ефективним. На початкових стадіях пухлина ще невеликих розмірів, тому віддаляється тільки частина гортані. Це дозволяє зберегти можливість гортані здійснювати фонацію і дихати. Резекція, тобто часткове видалення гортані, безпосередньо залежить від місця розташування пухлини і буває бічним, переднім, горизонтальним. В цьому випадку хірург пухлин голови та шиї видаляє тільки необхідну частину гортанної порожнини й кілька голосових зв’язок. Існує і варіант епіглоттектоміі, коли видаляють надгортанник.

Радикальне видалення гортані називається ларингофарингектомія. Це травматична операція і в післяопераційному періоді пацієнту протягом декількох місяців потрібно робити вправи, щоб виробляти голос.

Переваги хірургічного лікування в Медичному домі Odrex

Рак гортані — агресивне захворювання і несвоєчасне виявлення або неправильне лікування можуть призвести до втрати важливих функцій організму. У Odrex онкологічний консиліум, що складається з онколога, хірурга, хіміотерапевта і вузькопрофільного лікаря, підбирає найбільш ефективний метод лікування. Залученість в процес лікування команди лікарів дозволяє не пропустити деталі та застосовувати найсучасніші методи лікування.

Операційні Медичного дому обладнані новим і сучасним обладнанням, за допомогою якого хірургічне втручання проводиться з найменшою травматичністю для пацієнта. Основна мета — зберегти якомога більше функціональності пацієнтові й надати йому можливість жити далі комфортно.

Своєчасне виявлення захворювання забезпечує найбільш сприятливі результати. Але варто знати, що навіть після радикального видалення гортані, можливо відновиться. Всі рішення, прийняті лікарями, безпосередньо обговорюються з пацієнтом. Таким чином він підготовлений до можливих результатів і добровільно приймає своє рішення.

Для того, щоб не пропустити тривожних сигналів організму, в Odrex існує Онко Сheck-Up. Це спеціальна програма діагностики онкологічних захворювань. У програму включена вся необхідна діагностика та консультації фахівців. Check-Up складений таким чином, щоб максимально заощадити ваш час. Всю програму можна пройти за 4 + 4 години з допомогою особистого координатора.

Відгуки