Остеопороз
Остеопороз – це захворювання, внаслідок якого знижується щільність кісткової тканини та підвищується ламкість кісток.
За даними ВООЗ, кожна 4-а жінка і кожен 5-й чоловік після 50-ти років страждають на остеопороз. Cьогодні можна говорити про епідемію цієї хвороби. Кожні 30 секунд у світі відбуваються переломи саме через це. До болю чи перелому остеопороз ніяк не проявляєься. Ми можемо не відчувати жодних неприємних відчуттів.
Види остеопорозу
Розрізняють первинний (старечий) та вторинний остеопороз.
Первинний – виникає у людей після 50 років, частіше у жінок, він залежить від віку.
Вторинний спостерігають у молодих людей внаслідок неправильного харчування, низької фізичної активності, прийому деяких індивідуально непереносимих лікарських препаратів, і навіть зловживанні алкоголем, нікотином, кофеїном. Він супроводжує цукровий діабет, патології нирок та щитовидної залози.
Які основні клінічні прояви остеопорозу?
- зменшення зростання на 1-1,5 см;
- погіршення постави;
- викривлення хребта;
- набагато пізніше приєднуються болі в грудному та поперековому відділах хребта навіть при незначному фізичному навантаженні.
Остеопороз вражає всі кістки одночасно, тому перелом може статись при звичайних фізичних навантаженнях. Найбільш важкими вважаються переломи тіл хребта та шийки стегна. Вони призводять до знешкодження та скорочують тривалість життя людини більш ніж на 20%.
З питань відновлення функціональності опорно-рухового апарату завжди можна звернутись до Медичного дому Odrex. Тут вам зроблять повний скринінг вашої кісткової системи і підберуть необхідний метод лікування.
Діагностика остеопорозу
За допомогою треба звернутись або до травматолога, або до ендокринолога. Вони призначать такі обстеження:
- рентген кісток – покаже зміну щільності кісткової тканини, але тільки коли втрата її становить більше 20%;
- денситометрія – прогресивний метод дослідження оптичної щільності кісткової тканини, який дозволяє виявити навіть найменші втрати цієї тканини – починаючи від 3-5%. За допомогою цього методу лікарі дізнаються також про рівень кальцію крові;
- якщо у вас є біль у хребті, були 2 і більше переломів, або ваш вік перевищує 50 років, то необхідно звернутись до лікаря-ендокринолога або травматолога для діагностики остеопорозу.
Лікування остеопорозу
Провідний метод лікування – медикаментозний. Він поєднує такі групи препаратів, як:
- бісфосфонати (уповільнюють процес кісткової декальцинації);
- препарати, що містять спеціальні антитіла, що виробляються імунними клітинами;
- препарат кальцію лише у поєднанні з вітаміном D.
Основна дія перерахованих вище препаратів – посилення функції так званих клітин-творців кісткової тканини – остеобластів і зменшення дії остеокластів – клітин-руйнівників.