Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Остеохондроз поперекового відділу хребта

Остеохондроз поперекового відділу це хвороба, яка деформує і руйнує хрящову тканину міжхребцевих дисків в області попереку. Без хрящового прошарку відстань між хребцями значно скорочується. А при найменших різких поворотах вони можуть зміщуватися. Головна небезпека захворювання можливість утворення міжхребцевої грижі.

Ви не можете нахилитися, щоб підняти предмет, що впав на підлогу? Ви терпите гострі болі в поперековому відділі спини і часто ходите, обмотавши талію в теплу хустку? Не варто ігнорувати стан, який вас турбує.

Остеохондроз поперекового відділу може затягнутися за своєю тривалістю надовго. Ні до чого випробовувати організм на міцність. Любіть своє тіло. І воно відповість вам взаємністю.

На поперековий відділ припадає більша частина навантаження від всієї маси тіла в порівнянні з грудним і шийним відділами. Тому цей підвид остеохондрозу найчастіше зустрічається.

Факт. Згідно зі статистикою ВООЗ, остеохондроз попереково-крижового відділу діагностується переважно у категорії населення від 30-ти років.

Причини появи остеохондрозу попереково-крижового відділу:

 • Тривале перебування в позиції сидячи, внаслідок чого м’язовий корсет стає ослабленим, а навантаження на хребетний стовп зростає.
 • Тренування з важкої атлетики або ж регулярний підйом вантажів.
 • Спотворення постави, а разом з нею і ходьби.
 • Наслідки ударів, падінь і переломів.
 • Плоскостопість. При переміщенні склепіння стопи зазвичай пом’якшує ступінь тиску скелета на хребет, але при плоскостопості вся ноша лягає на міжхребцеві диски.
 • Зайва вага.
 • Постійне перебування в незручній позі.
 • Як ускладнення після перенесеного туберкульозу кісток або остеомієліту (інфекційного запалення кісткової тканини), виразкової хвороби шлунку (запалення суглобів хребта) або ревматоїдного артриту (ураження сполучної тканини, переважно, в суглобах).
 • Гормональні збої, змінений склад крові.
 • Вікові трансформації (хребці і міжхребетні диски втрачають еластичність з віком).
 • Стреси і хронічне безсоння.
 • Переохолодження.

Симптоми попереково-крижового остеохондрозу

 • У місці защемлення нервових волокон починаються поколювання, печіння, «повзання мурашок», оніміння.
 • Швидке настання втоми і раптові напади дратівливості.
 • Відхилення в послідовності менструального циклу.
 • Надмірно напружені м’язи попереку.
 • Підвищена пітливість.
 • Шкіра стає блідою і сухою, людина часто мерзне.
 • Болі в попереку: ниючі тривалі і люмбаго (прострілювальні гострі болі). Можуть віддавати в сідниці і кінцівки. При цьому ноги в буквальному сенсі цього слова «не тримають» або німіють.

Факт. А ви знали, що означають ямочки на попереку? Їх називають ще «ямочками Венери». Це анатомічна особливість, притаманна, в основному, жіночому статурі. Яскраво виражені впадинки свідчить про нормальну масу тіла їхніх власниць, хорошому м’язовому розвитку і кровообігу. У період епохи Відродження така візуальна риса захоплювала скульпторів, подібну деталь ретельно промальовували художники XV століття.

Больові синдроми розрізняють в залежності від причин їх виникнення:

 • Радикулопатія: викликана здавленням корінцевих структур,
 • Компресійна мієлопатія: біль з’являється через здавлення спинного мозку,
 • Компресійно-васкулярная мієлоішемія: виникає через звуження підвідних артерій і вен,
 • Ішіас: через защемлення сідничного нерва, який проходить по сідниці і стегну.

Кого кликати на допомогу?

Якщо ви виявили у себе якусь з ознак хвороби, зверніться в Медичний дім Odrex. У Odrex нікого не залишать наодинці зі своєю хворобою. Тут про вас подбають лікарі найвищого рівня. Грамотні фахівці ставляться до своєї роботи максимально відповідально: продумують кожний крок курсу лікування, детально вивчають стан хворого і виважено підходять до вирішення проблем зі здоров’ям. Більш того, постійно удосконалюються лікувальна база та інфраструктура медичного комплексу в цілому.

Діагностика остеохондрозу поперекового відділу

Будь-яка діагностика починається з того, що лікар проводить первинний огляд. В ході цієї процедури лікар визначить, чи є у вас сколіоз, кіфоз, зміщення однієї з сідниць або сплощення лордозу (вирівнювання природного вигину хребта лордозу, який зображений на картинці).

Невропатолог направить вас на обстеження, опис яких представлено в загальному розділі по остеохондрозу: КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія) і рентгенографія. У Медичному домі Odrex використовують сучасне обладнання, завдяки якому профільні фахівці можуть поставити найбільш точний діагноз в гранично короткі терміни. Таке якісне медичне оснащення гарантія того, що хвороба не залишиться в латентній формі.

Методики лікування остеохондрозу поперекового відділу

Проаналізувавши результати діагностики, ваш лікар підбере потрібний курс лікування. Методики лікування бувають різні: це може бути медикаментозна терапія, фізіотерапія або, в разі екстреної допомоги, операція.

Отже, в чому суть медикаментозного методу. Він передбачає прийом деяких лікарських препаратів. Наведемо їх приблизний список.

 • Анальгетики: усувають біль, але не знімають причину її виникнення.
 • НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби): борються з корішковим болем і набряками.
 • Міорелаксанти: розслаблюють м’язи.
 • Хондропротектори: завдяки поліпшенню обмінних процесів в хрящових тканинах уповільнюють деформацію хрящів і навіть регенерують їх.
 • Сечогінні засоби: прибирають набряклість.
 • Вітаміни групи B: виводять зайву рідину, покращують обмін речовин в клітинах
 • Засоби, які зміцнюють імунітет в цілому, і препарати, «розганяють кров» в зоні патології.

Іноді, у важких випадках, щоб моментально зняти гострий біль, доводиться «бомбардувати» організм сильнодіючими ін’єкціями. Тоді лікар робить хворому так звану паравертебральну блокаду. До точки виходу з хребта нервового корінця фахівець вводить анестетик, який викликає тимчасову втрату чутливості тканин.

В якості ще одного досить ефективного способу боротьби з хворобою зарекомендувала себе фізіотерапія. Детальніше дивіться в загальному розділі про остеохондроз.

Ну і, звичайно, все також потрібна лікувальна фізкультура (ЛФК). Вона зміцнює, розслабляє і стабілізує м’язи спини, покращує кровообіг і обмінні процеси.

Але якщо жоден з перерахованих вище методів не виявився дієвим, то для лікування крижового остеохондрозу невропатолог може направити вас до нейрохірурга. А той, в свою чергу, підтвердить або спростує необхідність операційного втручання.

Факт. Цікава подробиця для завзятих водіїв. Як легше переносити їзду в автомобілі, якщо болить спина? Підкладайте валик під основу спини. І не забудьте помістити її на сидінні підголівник така обережність убереже від травм при різкому гальмуванні авто.

Види операцій

На всесвітньому рівні в середовищі професіоналів заслужила загальне визнання мікродискектомія. Ця операція по тривалості займає близько 20-30 хвилин, її виконують із застосуванням загальної анестезії. Мікродискектомія проводиться під нейрохірургічним операційним мікроскопом. Хірург видаляє грижу, не зачіпаючи навколишні тканини, зокрема не травмуючи нервові структури. Ходити можна вже на наступний день після операції. А виписку зі стаціонару прооперований отримує на 2-3-ю добу.

Різновидом операцій є установка спеціальних імплантатів. Хірург ліквідує пошкоджений міжхребцевий диск і замість нього вставляє розсувні титанові імплантати. Пацієнт лежить в стаціонарі 3-4 доби. Ходити зможе на другий день.

Питання — відповідь:

Я чув, що тяжкості треба якось по-особливому переносити і піднімати, щоб не завдати шкоди хребту. Як саме?

При самостійному транспортуванні вантажів тримайте тулуб випрямленою. А саму ношу розташуйте ближче до торса. Якщо ж піднімаєте щось важке від землі, що не нахиляйтеся вперед, зосереджуючи навантаження на тулуб. Присядьте і підійміть вантаж за рахунок згину в колінах.

Які бувають стадії розвитку остеохондрозу?

1 стадія. Доклінічна. Висота диска знижується. У фіброзному кільці (зовнішній шар міжхребцевого диска з хрящових волокон) утворюється тріщина. Поперекові м’язи починають швидко втомлюватися. Ви відчуваєте певний дискомфорт в спині. 

2 стадія. Порушення обмінних процесів в драглистому ядрі (центральній частині міжхребцевого диска, яка складається з драглистої хрящової тканини): його клітини мертвіють або повністю руйнуються. Колагенова структура (білкова структура в основі сполучної тканини) фіброзного кільця також порушується. Локальні болі, людина не може впоратися з тим фізичним навантаженням, яке раніше вважав цілком посильним.

3 стадія. Повне руйнування фіброзного кільця. Суміжні хребці перестають бути стабільними. Будь-яка незручна поза доставляє біль. Через перетискання нервових корінців, які відходять від спинного мозку, кінцівки можуть стати менш чутливими і рухливими.

4 стадія. Тканини міжхребцевого диска стають рубцевими. Хребець може виявитися ніби в панцирній оболонці. Клінічний опис тут залежить від індивідуальної фізіології.

Чи може вагітність викликати остеохондроз?

Так, зародкова маса поступово збільшується і центр ваги тіла жінки зміщується, поперек страждає від надмірного навантаження. Додатково до цього змінюється обмін речовин; мінералів і вітамінів організму не вистачає. Але під час виношування плоду більшість ліків і фізіотерапевтичних процедур протипоказані. Тому уважно дотримуйтесь порад терапевта і гінеколога.

Відгуки