Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Середній отит

Як розпізнати середній отит в себе або в дитини? Які види отиту розрізняють? Як проходить лікування середнього отиту в Медичному домі Odrex? Коли потрібна тимпанопластика?

Вухо — надзвичайно складна система. Цей апарат який сприймає звукові коливання, і одночасно бере участь у регулюванні довільних рухів, оскільки вловлює напрямок сили земного тяжіння та прискорення тіла людини. Вухо, що складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха, є периферійною частиною слухового та стато-кінетичного аналізаторів.Залежно від локалізації запального процесу отит може бути:

  • зовнішній (запальний процес локалізований до барабанної перетинки),
  • середній (порожнина за барабанною перетинкою),
  • запалення внутрішнього вуха (лабіринти).

Факти про середній отит

Приблизно 3 з 4 дітей мають принаймні один епізод середнього отиту до 3 років. Середній отит також може вражати дорослих, хоча в основному це стан, що виникає в дітей.

Хто в групі ризику з виникнення середнього отиту?

Взагалі, будь-яка дитина може захворіти на гострий середній отит, нижче наведено деякі фактори, які можуть збільшити ризик розвитку вушної інфекції у вашої дитини:

  • часті респіраторні захворювання,
  • відвідування дитячого садка,
  • гіпертрофія носоглоткового мигдалика (аденоїда),
  • ранній дитячий вік (більш горизонтально розташована слухова труба),
  • відсутність грудного вигодовування,
  • годування із пляшечки, лежачи на спині,
  • знаходження поруч із людиною, яка курить,
  • вушні інфекції в сімейному анамнезі.

Що викликає вушні інфекції?

Інфекції середнього вуха зазвичай є наслідком неправильної роботи євстахієвої труби, каналу, який вентилює середнє вухо та з’єднує з областю горла. Євстахієва труба допомагає вирівняти тиск між зовнішнім і середнім вухом. Коли ця трубка не працює належним чином, барабанна порожнина не вентилюється, виникає зниження тиску, що спричинює накопичення рідини за барабанною перетинкою.

Коли ця рідина не може витікати, це дає гарний осередок для розмноження бактерій і вірусів у вусі, що може призвести до гострого середнього отиту.

Деякі з причин, через які євстахієва труба може не працювати належним чином:

  • Застуда або алергія, які можуть призвести до набряку та закладеності слизової оболонки носа, горла та євстахієвої труби (цей набряк перешкоджає нормальному відтоку рідини з вуха).
  • Порок розвитку євстахієвої труби.

Типи середнього отиту

Різні типи середнього отиту включають наступні:

  • Гострий середній отит — ця інфекція середнього вуха виникає раптово на фоні респіраторних захворювань або алергічного риніту, спричиняючи набряк і біль у вусі, лихоманку. Першочергово це катаральне запалення, яке може пройти упродовж 48–72 годин на фоні симптоматичного лікування. Або може приєднуватись бактеріальна флора, гнійний ексудат в цьому випадку затримується у вусі, можливий прорив через барабанну перетинку та виникнення перфорації.
  • Середній ексудативний отит (з випотом). Рідина (випіт) і слиз продовжують накопичуватися в середньому вусі після зникнення первинної інфекції (застуди). Дитина має відчуття повноти у вусі, і це може вплинути на її слух. Симптомів може і не бути.
  • Хронічний середній отит із випотом. Рідина залишається в середньому вусі протягом тривалого періоду або повертається знову і знову, навіть якщо інфекції немає. Може призвести до труднощів у боротьбі з новою інфекцією та вплинути на слух дитини, а в ранньому віці — і на розвиток мовлення.

Симптоми гострого середнього отиту в дитини

  • Незвична дратівливість
  • Труднощі зі сном або збереженням сну
  • Дитина смикає чи тягне за одне або обидва вуха
  • Лихоманка, особливо в немовлят і дітей молодшого віку
  • Витікання рідини з вуха (вух)
  • Втрата рівноваги
  • Труднощі зі слухом
  • Біль у вусі

Це найпоширеніші симптоми отиту. Проте кожна дитина може відчувати симптоми по-різному. Симптоми середнього отиту можуть нагадувати інші стани або медичні проблеми. Завжди звертайтеся до медичного працівника вашої дитини для встановлення діагнозу.

Діагностика отиту

Головний метод діагностики — це об’єктивне обстеження вуха, носу й горла.

Отоскопія (обстеження вух) виконується шляхом використання освітлювача і вушної лійки, отоскопа або ендоскопічного дослідження за допомогою оптики з наступним виведенням зображення на екран.

Кожен із цих методів являється ефективним та використовується за потреби відповідно до клінічного випадку, віку та можливості ефективного контакту з дитиною. Іноді, при наявності патологічних виділень, неможливо оглянути барабанну перетинку, тоді попередньо необхідно провести процедуру очищення слухового проходу.

Лікування отиту

Лікуванням отиту займаються кваліфіковані отоларингологи Медичного дому Odrex. Тут досконально вивчають усі клінічні прояви хвороби, проведуть ефективну діагностику отиту та повернуть вам функціональні здібності одного із 6 основних органів чуття.

Лікування гострого середнього отиту переважно проходить амбулаторно, за наявності показань лікар може запропонувати госпіталізацію та проведення парацентезу (розріз барабанної перетинки з метою зменшення тиску на барабанну перетинку та вивільнення гнійного ексудату з формуванням подальшого відтоку). Лікування переважно триває 7–10 днів.

Хірург-отоларинголог Аліна Друмова

У дітей при несвоєчасному лікуванні можливі ускладнення у вигляді розповсюдження запального процесу на повітроносні структури сосцевидного відростку скроневої кістки з виникненням антриту або мастоїдиту, внутрішньочерепні ускладнення, які зі свого боку потребують більш складного і тривалого лікування з оперативним втручанням.

Якщо у пацієнта були тривалі гнійні виділення (понад 6 тижнів), це може призвести до перфорації барабанної перетинки. При деяких типах перфорацій, пошкодження слухових кісточок необхідне хірургічне втручання. Зазвичай, це тимпанопластика — операція, спрямована на відновлення функціональних структур звукопровідного апарату. У ході операції відновлюють цілісність ланцюга слухових кісточок та проводять пластику перетинки. Вона показана пацієнтам із крайовою або надбарабанною перфорацією та при хронічній центральній перфорації барабанної перетинки.

При виникненні схожих симптомів своєчасно звертайтесь до отоларинголога, тоді лікування триватиме мінімальний термін і матиме максимальну ефективність.

Відгуки