Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Планування сім’ї та контрацепція

Планування сім’ї – це народження бажаних дітей, того їх числа, яке ви хочете мати. Для того, щоб не виникло проблем із народженням дитини тоді, коли цього захоче дівчина, важливо стежити за своїм здоров’ям, особливо репродуктивним.

Для того, щоб уникнути незапланованої вагітності, існує велика кількість методів контрацепції.

Найбільш широко використовувані:

  • Хімічні. Це сперміциди – пасти, піноутворювальні пігулки та свічки, до яких входить речовина, що руйнує сперматозоїди.
  • Бар’єрні: жіночі та чоловічі кондоми (презервативи); піхвові діафрагми і шийкові ковпачки, що прикривають шийку матки;
  • Внутрішньоматкові контрацептиви, зазвичай це спіраль, яка впроваджується в матку і може містити в собі гормональний препарат.
  • Гормональні контрацептиви – це таблетки або вагінальне кільце з гормональним компонентом. Існують у вигляді таблеток, піхвових кілець, пластирів або підшкірних імплантів.

Найчастіше використовують комбіновані оральні контрацептиви, що поєднують у собі і естрогенний, і гестагенний компоненти (у вигляді пігулок або піхвового кільця), за відсутності чинників ризику це – найліпший спосіб контрацепції, адже дає змогу уникнути не лише незапланованої вагітності, а й також профілактує розвиток функціональних кіст яєчників, апоплексії, знижує ризик розвитку раку яєчників та ендометрія.

Суто прогестинові контрацептиви мають менший захисний компонент, але можуть використовуватися у мам, які годують груддю. Адже за різними статистичними даними, від 50 до 70% жінок стикаються з незапланованою вагітністю після народження однієї дитини, покладаючись на грудне вигодовування як єдиний метод контрацепції.

  • Природний метод відстеження періодичності свого менструального циклу. Є одним із найбільш ненадійних.
  • Перерваний статевий акт, коли сім’явиверження відбувається не в піхву. Такий метод ефективний приблизно в 70% випадків протягом року: тобто 3 з 10 жінок вагітніють протягом року за умови використання цього методу контрацепції.
  • Хірургічний метод використовують тільки в пацієнток, які не бажають більше мати вагітність, у чоловіків це вазектомія, у жінок – коагуляція і перетин маткових труб або їх видалення. Цей метод має вкрай високу ефективність і безпеку, але є незворотнім, тому не використовується у юних дівчат.

Існують також засоби “екстреної” контрацепції, найчастіше їх застосовують у разі розриву презерватива, коли сперма потрапляє в піхву. Це гормональні таблетки, які викликають відторгнення ендометрію незалежно від фази циклу. Ці таблетки ефективні в першу-другу добу, проте можуть мати безліч несприятливих наслідків. Тому в ідеалі ними варто користуватись тільки в крайніх випадках.

Для підбору методу контрацепції краще проконсультуватись з гінекологом, щоб оцінити всі ризики і передбачувану користь. У Медичному домі Odrex гінекологи готові відповісти на всі ваші запитання про контрацепцію і планування майбутньої вагітності. Для додаткової інформації щодо вашого здоров’я може знадобитись ряд обстежень, які визначить ваш гінеколог.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки